Ако искате промяна, фокусирайте се върху това, което остава същото
Обикновено мислим за промяната като за скъсване със старото. Революция. Радикална трансформация. Проблемът е, че понякога тази концепция за промяна плаши и далеч от това да ни насърчава да променим това, което трябва да бъде променено, ни парализира, като ни държи в границите на нашата зона на комфорт. Един начин да посрещнем промените с по-малко стрес и тревожност е да се съсредоточим върху това, което остава същото.
Страхът и несигурността пораждат голяма съпротива срещу промените
Съпротивата срещу промените обикновено произхожда от страх и несигурност. Когато се съсредоточим върху всичко, което ще се промени, можем да изпитаме един вид психологически световъртеж, който ни тласка обратно да се вкопчим в онова, което е безопасно и познато. В резултат на това ние отхвърляме промяната, дори ако сме наясно, че тя ни е необходима. Предпочитаме сигурността на страданието пред страданието от несигурността.
Страхът от неизвестното е толкова силен, че замъглява разума ни, карайки страховете да диктуват решенията ни. Очакването, че трябва да изоставим много от познатите ни неща, без да знаем със сигурност какво ни очаква, ни кара да се вкопчим в зоната си на комфорт, онова пространство, където се чувстваме в безопасност, защото е съставено от познатите ни навици и неща, въпреки че това не е най-доброто пространство, в което можем да пребиваваме.
Непрекъснатостта като начин за смекчаване на въздействието на промените
Всяка промяна, колкото и да е радикална, винаги съдържа семената на миналото. Когато промяната, която предстои, е плашеща, съсредоточаването върху това, което ще остане същото, върху онези неща, които няма да се променят и ще продължат общата нишка в живота ви, ще ви помогне да се справите с терзанията. |
Психолози от Амстердамския университет тестват тази идея и откриват, че когато се фокусираме върху непрекъснатостта и същината си, върху нещата, които няма да се променят, е по-лесно да приемем промяната и да прегърнем несигурността, която се очертава на хоризонта. В един от експериментите си, те набират 208 студента. Половината получават писмо от декана, което съобщава за важни промени в учебния план. Другата половина получава писмо, което ги информира за същите промени, но в същото време изразява визия за непрекъснатост на идентичността.
Изследователите правят оценка на тяхната подкрепа за промяна и чувството им за идентичност. Те откриват, че промяната се възприема по-положително и получават повече подкрепа, когато тя се представя съсредоточена върху онези неща, които ще останат идентични. Напротив, когато промяната породи голяма несигурност, студентите я приемат с по-голяма неохота.
Как да намерим непрекъсността в промяната?
Ако трябва да внесете голяма промяна в живота си и предстоящите трансформации пораждат тревожност или мъка, фокусирайте се върху това, което остава същото. Търсете непрекъснатост в промяната, защото колкото и радикална да е трансформацията, винаги има аспекти, които остават фактически непроменени.
Ако смятате да смените работата, вместо да мислите за новия шеф, помислете за уменията и знанията на текущата позиция, които можете да използвате в новата си работа. Ако ще сменяте града или държавата, вместо да се съсредоточите върху приятелите, които напускате, съсредоточете се върху онези рутини, които можете да поддържате и които ви карат да се чувствате добре и сигурно.
В крайна сметка става въпрос за разбирането, че има много начини за разширяване зоната на комфорт. Има хора, които предпочитат да скачат в неизвестното, и такива, които предпочитат да изследват новото стъпка по стъпка. Някои промени не е нужно да бъдат грандиозни, просто се случват. „Няма значение колко бавно вървите, докато не спирате“, както казва Конфуций.
* Venus, M. et. Al. (2018) Visions of Change as Visions of Continuity. The Academy of Management Journal; 62(3).
psychology-spot.com, pixabay.com
Коментари към Ако искате промяна, фокусирайте се върху това, което остава същото