Коя е причината разумните хора да вярват в конспирации
Случвало ли ви се е да се чудите защо хора, които винаги сте смятали за разумни, вярват с цялото си сърце в невероятни конспиративни теории? На какво се дължи това толкова нелогично на пръв поглед противоречие?
Отговорът на тези въпроси се опитва да даде редакторът на "New York Times Magazine" Маги Коер-Бейкър. Тя разглежда този проблем като част от богатата човешка психология:
"След бомбения атентат в Бостън в онлайн пространството последваха стотици спекулации относно мотивите и самоличността на извършителите. Изведнъж бяхме затрупани с безброй конспиративни теории, но най-изненадващото бе, че те не спряха, дори след като братята Царнаеви бяха идентифицирани и преследването им приключи. Спекулациите, разбира се, приеха различна форма, но все пак продължиха. Една от конспиративните теории бе, че е възможно братята да са били използвани, за да отвлекат вниманието от действителния лидер на заговора - богат саудитец със здрави връзки на най-високите етажи на властта или може би те пак са невинни, но не саудитецът, а американското правителство е истинският подбудител; дали пък не е възможно братята все пак да са виновни, но да не са действали сами, а като част от голяма организация?
Колкото и налудничаво да звучат тези теории, хората, които вярват в тях и които ги разпространяват, далеч не са такива – напротив, те са съвсем нормални. Последните научни изследвания обаче недвусмислено показват, че ако считате някоя от посочените по-горе теории за възможна, то по всяка вероятност мислите същото и за останалите, дори в случаите, в които ясно виждате, че те напълно си противоречат. От друга страна, е много вероятно да не вярвате в една-единствена новинарска история, а в поредица от такива, в които са замесени неизвестни и мистериозни сили", пише в статията си Маги Коер-Бейкър.
"Най-ефективният начин да предскажем вярата си в една конспиративна теория е именно вярата в други подобни теории", обяснява и Вирен Свуми, професор по психология, изучаващ конспиративните теории в Университета на Уестминстър в Англия.
Според психолозите това е така, защото конспиративната теория не толкова е отговор на дадено събитие, колкото израз на глобална гледна точка за това, което се случва в света.
На какво се дължи вярата в конспиративни теории?
Изследователите предполагат, че има редица причини, поради които хората вярват в конспиративни теории. Много от тези обяснения се свеждат до три ключови фактора:
Необходимост от разбиране
Този фактор се отнася до нуждата ни от сигурност. Светът често може да изглежда объркващ, опасен и хаотичен. В същото време, за да се чувстват в безопасност в този враждебен свят, хората изпитват нужда да обясняват нещата, които се случват. Това им помага да изградят последователно, стабилно и ясно разбиране за това как работи светът. Според изследвания някои хора са склонни да обясняват различни ситуации с конспиративни теории, за да се почувстват по-сигурни и по-контролиращи реалността. Когато хората се чувстват застрашени по някакъв начин, откриването на източниците на опасност може да бъде начин за справяне с безпокойството.
Необходимост от контрол
Нуждата ни от контрол се засилва в ситуации, включващи мащабни събития, които ни карат да се чувстваме уплашени и несигурни (като пандемията от коронавирус например), и за които информацията, която имаме, е твърде оскъдна или недостатъчна, за да добием усещането, че ги разбираме напълно или че животът ни не е застрашен. Когато хората се сблъскват с различна информация, е естествено да търсят обяснения, които да им изяснят неизвестните. Конспиративните теории изпълняват точно тази роля - предлагат обяснения, които запълват празнините в дадена история, а от друга страна поддържат убеждението, че „цялата истина винаги се крие от обществото“.
Съществува и връзка между конспиративните убеждения и степента на образованост, като по-ниският образователен статус обикновено е свързан с по-високи нива на вяра в конспиративни теории. Лошите аналитични способности и по-малката толерантност към несигурността също играят роля. В резултат на това хората се обръщат към теории на конспирацията, за да дадат обяснения за събития, които изглеждат объркващи или плашещи.
Необходимост да принадлежиш
Според някои изследователи вярата в конспиративни теории за много хора е начин да се впишат в дадена общност, да се почувстват социално свързани.
За съжаление, вместо да помагат на хората да се справят с несигурността и страховете си, с недоверието в правителството и системата, конспиративните убеждения изглежда създават цикъл на недоверие, което води до още по-голямо разочарование.
verywellmind.com
Снимка: needpix.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Топ 10 конспиративни теории в света (2 част)
- Най-големите конспирации в историята – част 3
- Топ 10 конспиративни теории в света (1 част)
- 5 теории на конспирацията, върху които всеки трябва да се замисли
- Микрочип във ваксините? Няма начин
- Бил Гейтс: Съвсем скоро излиза новата ми книга за пандемията и живота след нея
- Как да накараме родителите да спрат да вярват в конспиративните теории за ваксините
- 8 огромни правителствени конспирации, които наистина са се случили (1 част)
- 8 огромни правителствени конспирации, които наистина са се случили (2 част)
- Най-големите конспирации в историята – част 1
Коментари към Коя е причината разумните хора да вярват в конспирации