Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз Рационално ли е да се доверяваме на интуицията си

Рационално ли е да се доверяваме на интуицията си

от 12 юни 2018г., обновено на 23 яну 2020г.
Рационално ли е да се доверяваме на интуицията си - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Представете си, че управителят на голяма компания изведнъж обявява, че важно решение за фирмата е взето на базата на неговата интуиция. Напълно разбираемо е подобен ход да не се приеме положително от служителите – нареждания, които засягат пряко бъдещето на фирмата, би трябвало да се приемат чак след като са обмислени по възможно най-рационалния и практичен начин. Все пак прехраната на стотици хора зависи от действията на най-висшестоящите в една компания.

Вярата в интуицията има сравнително лоша репутация особено сред западните общества, където аналитичните умения, необходими за обективно, ефективно и вярно мислене, са приети като единствената правилна норма през последните няколко десетилетия. Все пак хората са успели да се развият, след като са отхвърлили примитивното, магическото и религиозното, осланяйки се на логиката и науката. Вследствие на това голяма част от населението приемат емоциите и интуицията за непрецизни и дори ексцентрични средства за вземане на решения.

Този начин на мислене се базира на мита за когнитивния прогрес. Според Валери ван Мулуком (Valerie van Mulukom) – научен сътрудник по психология в Университета в Ковънтри – емоциите обаче не са глупави реакции, които винаги трябва да бъдат игнорирани или дори контролирани от разума. Чувствата представляват оценки на преживяванията или мислите. С други думи, те са своеобразен метод за обработване на информацията, различен от логическото мислене.

Интуицията или вътрешното чувство е резултат от множество процеси в мозъка. Предишни изследвания предоставят хипотезата, че мозъкът е една голяма машина за правене на предположения за бъдещето. Като такава той постоянно сравнява новата постъпваща информация от сетивата и настоящите преживявания с вече акумулираните знания, спомени и опит, за да предскаже какво ще се случи в следващия момент. Този когнитивен механизъм носи наименованието процесуална мрежа за предсказване* (predictive processing framework).

Благодарение на този когнитивен механизъм мозъкът винаги е готов да се справи с дадената ситуация по възможно най-оптималния начин. Когато се получи разминаване между предвиждането и реалността, мозъкът пренастройва своите когнитивни модели, за да обогати своя запас от евентуални сценарии.

Този процес на съответствие или несъответствие между предишни модели (базирани на стари преживявания и знания) и сегашните възприятия се случва автоматично и несъзнателно. Интуициите могат да бъдат обяснени като събития, които се получават, когато мозъкът е идентифицирал значително съответствие или разминаване, но резултатите от този автоматичен процес все още не са достигнали съзнанието.

За да разберете по-ясно концепцията, Валери ван Мулуком съветва да вземете този пример предвид.

Представете си, че шофирате през нощта, като едновременно с това слушате любимата си музика. Изведнъж интуицията ви подсказва, че трябва да карате повече в едното платно и вие решавате да послушате този вътрешен глас. Скоро забелязвате, че за малко сте се разминали с огромна дупка, която е можела значително да навреди на колата и евентуално и на вас. Вероятно в този момент изпитвате радост и благодарност, че сте се вслушали в интуицията си, въпреки че не сте сигурни как сте направили правилното предположение. Всъщност това, което не проумявате, е, че кола пред вас е направила подобен лек завой с автомобила и вие сте възприели тази информация, без дори да го осъзнавате.

Ситуацията с колата може да бъде обяснена много лесно. Когато сте натрупали много опит в дадена сфера, вашият мозък сравнява случващото се с много повече налична информация. С други думи, стотиците часове, които сте прекарали, карайки колата си, са ви помогнали да преработвате информацията за случващото се на пътя много по-бързо. Подобно натрупване на знания и опит прави вашата интуиция по-надеждна с времето.

Субективност на възприятията

В психологията интуицията често се обяснява като противоположност на аналитичното мислене, като двете концепции представляват основните модели на мислене. Вътрешното предчувствие се приема като резултат от автоматичното, бързо и подсъзнателно мисловно действие, докато аналитичното мислене се приема за бавно, логично, съзнателно и преднамерено.

Много психолози смятат, че разликата между двата когнитивни модела ги превръща в противоположни. Въпреки това скорошен метаанализ**, който представлява задълбочен анализ на множество предишни проучвания, показва, че аналитичното и интуитивно мислене не са свързани и може да се случат едновременно.

Вярно е, че единият когнитивен модел обикновено е доминантен в дадена ситуация – по-често това е аналитичното мислене. Подсъзнателното естество на интуицията я превръща в трудно определима, тъй като индивидите не осъзнават кога и как точно тя се появява.

Фактически двата когнитивни модела се допълват и могат да работят едновременно – често хората ги използват в тандем. Според Валери ван Мулуком дори нови и иновативни научни изследвания могат да намерят началото си в интуитивното знание, което вдъхновява учените да формулират единствени по рода си идеи и предположения. След това психолозите имат възможността да проверят своите хипотези чрез множество тестове и задълбочен анализ.

Също така, въпреки че интуицията се приема за неточна и ненадеждна, аналитичното мислене също може да има отрицателни последици. Предишни проучвания*** показват, че прекаленото обмисляне може сериозно да попречи на процесите за взимане на решения.

В други случаи аналитичното мислене може да се състои от post-hoc разсъждения или рационализации, произлизащи от интуицията. В подобни случаи някои хора наричат аналитичното мислене прессекретаря или вътрешния адвокат на интуицията. Понякога нямаме идея защо постъпваме по определен начин, но все пак искаме да предоставим доводи за действията си.

Уповаване на инстинктите

Възниква въпросът дали трябва винаги да се уповаваме на вътрешното си чувство, когато взимаме решения? Отговорът не е толкова лесен. Тъй като интуицията се базира на еволюционно по-стар, автоматичен и бърз начин за обработване на информация, този начин на мислене може да стане жертва на погрешни схващания като когнитивни склонности (систематични грешки, които се случват неволно). Въпреки това запознаването с често срещаните когнитивни заблуди може да помогне с разпознаването им в бъдеще.

По сходен начин бързото анализиране на информацията е процес, който съществува от началото на еволюционното ни развитие, поради което може понякога да не доведе до адекватни резултати.

Разгледайте следния случай: на масата пред вас има една голяма шоколадова торта. Въпреки че изглежда примамливо да изядете цялата торта, малко е вероятно да имате нужда от толкова голямо количество захар и въглехидрати. Ако обаче подобно изобилие от висококалорична храна се представи на ловци събирачи преди хиляди години, консумирането й заради високата енергийна стойност ще е мъдро решение.

Накратко, интуицията представлява бърз, автоматичен, подсъзнателен модел за вземане на решения, който може да бъде полезен в някои случаи, тъй като често предоставя високо необходима информация, която иначе не може да бъде анализирана по логичен и обективен начин.

*** Wilson, Timothy & J. Lisle, Douglas & Schooler, Jonathan & Hodges, Sara & Klaaren, Kristen & Lafleur, Suzanne. (1993). Introspecting about Reasons can Reduce Post-Choice Satisfaction. Personality and Social Psychology Bulletin. 19. 331-339. doi.org/10.1177/0146167293193010

** Wang, Y., Highhouse, S., Lake, C. J., Petersen, N. L., and Rada, T. B. ( 2017) Meta?analytic Investigations of the Relation Between Intuition and Analysis. J. Behav. Dec. Making, 30: 15– 25. doi: 10.1002/bdm.1903.

* Clark, A. (2013). Whatever next? Predictive brains, situated agents, and the future of cognitive science. Behavioral and Brain Sciences, 36(3), 181-204. doi:10.1017/S0140525X12000477

По статията работи: Нора Маркова
Източник: theconversation.com
Снимки: canva.com

5.0/5 4 оценки

Коментари към Рационално ли е да се доверяваме на интуицията си

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Рационално ли е да се доверяваме на интуицията си
    www.framar.bg 
    на 22 May 2025 в 16:37
    Коментирайте "Рационално ли е да се доверяваме на интуицията си"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Защо вашата интуиция винаги е права
  • Лявото и дясното полукълбо на човешкия мозък не са във вечна опозиция
  • Докато спим, мозъкът ни търси решение на проблемите
  • Интуиции, които не трябва да пренебрегвате в любовта
  • Тествайте вашата интуиция: Решете тези интуитивни викторини
  • "Отваряйте" третото си око, за да засилите интуицията си
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 дни, 4 часа и 42 мин.

Какво представлява прозяването

преди 10 дни, 19 часа и 42 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 10 дни, 19 часа и 54 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 10 дни, 20 часа и 1 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 10 дни, 20 часа и 8 мин.

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 24 дни, 3 часа и 1 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 32 дни, 19 часа и 13 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 43 дни, 5 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

СУОНСЪН БУЧУ ЕКСТРАКТ ОТ ЛИСТА капсули 100 мг * 60

КОЛОИД ИНТИМЕН САПУН С КОЛОИДНО СРЕБРО 80 г

ДРЕГЕР DINGO A- 033 БЕЗ МУНДЩУК

ПЮР НУТРИШЪН BCAA БЛАСТ 500 г ОВКУСЕН

СЛЕЗАВИТ капсули * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival