Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло Синдром на раздразненото черво: Как храносмилателното разстройство засяга психичното здраве

Синдром на раздразненото черво: Как храносмилателното разстройство засяга психичното здраве

от 07 юни 2019г., обновено на 12 май 2020г.
Редактор: Елиза Трайкова
Синдром на раздразненото черво: Как храносмилателното разстройство засяга психичното здраве - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Синдромът на раздразненото дебело черво (от англ. Irritable bowel syndrome - IBS или СРДЧ) е често срещано стомашно-чревно разстройство, характеризиращо се с различна степен на повтарящи се коремни болки, подуване, диария и запек. Въпреки че СРДЧ се диагностицира често (статистиката сочи, че засяга до 23% от хората по света, по-често жените от мъжете) точната причина остава неизвестна, а медицинските експерти не разбират напълно как функционира болестният процес. За разлика от язвения колит, болестта на Крон и други възпалителни заболявания на червата с подобни симптоми, СРДЧ се счита за функционално разстройство, което означава, че симптомите се причиняват от дисфункционалност в храносмилателната система, а не от хронично възпаление или трайно увреждане на стомашно-чревния тракт, които могат да бъдат идентифицирани при физически преглед. Тази дисфункция прекъсва нормалното движение на храната през стомашно-чревния тракт, причинявайки свързаните с нея симптоми. СРДЧ може да предизвика различни симптоми. Смята се, че множество фактори — физически и психически — участват в развитието на разстройството.

Връзката между стомаха и мозъка

Въпреки че СРДЧ не е напълно разучен, изглежда, че симптомите, които го придружават са резултат от нарушение в оста, свързваща червата и мозъка (комуникационната линия между мозъка и стомашно-чревния тракт), което може да включва смущения в микробиома и имунната система. Това, според учените, помага да се обясни защо приблизително половината от всички пациенти със СРДЧ, особено тези, страдащи от хронична коремна болка, съобщават за психични симптоми и дистрес наред с необичайни и необясними такива, някога считани за въображаеми, поради липсата на физически аномалии.

Едно широкомащабно тайландско проучване на популацията използва анонимни медицински досиета, за да проследи повече от 4500 пациенти със синдрома на възраст от 34 до 59 години за приблизително 6 години от поставянето на диагнозата. Нито един от пациентите не е бил диагностициран преди това с някакъв вид психично разстройство. Когато изследователите сравняват популацията на пациентите с тази на онези, които никога не са били диагностицирани със СРДЧ, установяват, че първите са значително по-склонни да развият психични заболявания като депресия, тревожно разстройство и нарушения на съня. Установява се още, че пациентите със синдрома са с по-висок от средния риск от развитие на биполярно разстройство, но не и на шизофрения. При по-нататъшно проучване изследователите откриват, че най-високият риск от развитие на тези разстройства настъпва една година след диагностицирането на СРДЧ и въпреки че рискът намалява с годините, той все още е значително висок 5 години след поставянето на диагнозата.

Връзката между проблемите със стомаха и самоубийствата

Макар че проучването потвърждава констатациите от много други изследвания, изследователите все още имат много въпроси около връзката между СРДЧ и психичните разстройства. Няма съмнение, че състоянието причинява значителен дистрес на пациентите и се свързва с по-високи нива на разстройства на настроението, тревожност и други психиатрични състояния. Проучване на 100 пациента със синдрома установява, че повече от една трета са обмисляли самоубийство, поради симптомите. Важно е да стане ясно, че също както развитието на СРДЧ може да се дължи на различни фактори, то много и различни фактори играят роля в развитието на психични разстройства. Това усложнява работата на всеки изследовател, който се стреми да открие отчетлива връзка между синдрома и проблемите на психичното здраве. Последното възпрепятства също избора на най-подходящото лечение.

Потенциалните ползи от пробиотиците

Една област, която представлява голям интерес за изследователите на СРДЧ, психичните разстройства и връзкате между двете, е човешкият микробиом, или разнообразната популация от чревна микробия (бактерии) в нашия стомашно-чревен тракт, която играе активна роля в много области на нашето здраве. Обикновено, балансираната популация от “добри” бактерии поддържа храносмилателната ни система здрава, но когато този баланс е нарушен, поради различни биологични, психологически, медицински и екологични причини, може да се наблюдава свръхрастеж на “лоши” бактерии. Проучванията показват, че този дисбаланс оказва сериозни отрицателни ефекти както върху физическото, така и върху психичното здраве.

Текущите проучвания разглеждат още ползите от лечението на СРДЧ и проблемите с психичното здраве с пробиотици - полезни живи бактерии, които се срещат във ферментиралите храни, могат да се приемат като добавки, а също трансплантирани чрез техника, известна като фекална микробна трансплантация. Последната включва въвеждане на бактерии от здрав човек в стомашно-чревния тракт на пациент с физически или психични здравословни проблеми, чрез процедура подобна на колоноскопията. Изследванията на пробиотични бактерии, за които се смята, че са особено полезни за хората със СРДЧ, се основават на различни щамове на видовете, известни като Bifidobacterium и Lactobacillus. Киселото мляко, кефирът и отлежалите сирена вероятно са най-често срещаните хранителни източници на тези видове бактерии в нашата диета. Тези щамове служат и като компоненти на много различни марки пробиотични добавки, самостоятелно и в комбинация с други полезни бактерии. Необходими са повече и по-добре контролирани изследвания, преди ефективността на различните щамове, комбинации, доза от дадените пробиотици да бъде потвърдена и препоръчвана от медицински експерти.

Съвети за успокояване на разстроения стомах

Макар да е ясно, че са нужни повече изследвания върху синдрома, психичното здраве и как двете се повлияват взаимно, важно е да имате предвид основните правила за здравословен начин на живот, когато се опитвате да облекчите проблемите със стомаха и психичното здраве. Не подценявайте нито един проблем, който пречи на качеството на вашия живот. Посетете специалист.

Няколко съвета, които ще ви помогнат да започнете 

  • Включете храни, богати на ферментиращи влакна, известни като ирулин-фруктани. Те помагат за отглеждането на полезни бактерии в червата. Срещат се в храни като праз, аспержи, цикория, йерусалимски артишок, чесън, лук, пшеница, банани, овес и соя. Растителните съединения, наречени полифеноли, които се срещат в плодове, зеленчуци, чай, кафе, вино, соево мляко, ядки и шоколад, също могат да допринесат за здравословната кръвна захар чрез благоприятното си въздействие върху чревните бактерии.
  • Избягвайте изкуствени подсладители: доказано е, че те променят колониите на чревните бактерии, което мооже да допринесе за проблеми с кръвната захар.
  • „Най-добрият съвет за онези, които искат да подобрят здравето си и да запазят полезните бактерии в червата, е онова, което препоръчваме от много години. Базирайте диетата си на много зеленчуци и плодове, пълнозърнест хляб и зърнени храни. Включете ядки, постно месо и риба, пиле и млечни продукти. Минимизирайте приема на преработени храни с високо съдържание на наситени мазнини, захар и сол. Правете физически упражнения най-малко 30 минути всеки ден и не пушете,” съветва австралийската диетоложка Никол Кел, която изследва чревните бактерии при хора в преддиабетно състояние в Университета в Монаш.
Източник:

psycom.net, avawomen.com

5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СТОМАХОН капсули * 30 НАТУРФАРМА
35.20лв.

СТОМАХОН капсули * 30 НАТУРФАРМА

АБОКА КОЛИЛЕН капсули * 60
60.80лв.

АБОКА КОЛИЛЕН капсули * 60

ХУСК ПСИЛИУМ прах 200 г ЯЖ ПОЛЕЗНО
16.70лв.

ХУСК ПСИЛИУМ прах 200 г ЯЖ ПОЛЕЗНО

СТОМАХОН капсули * 30 * 2
52.50лв.

СТОМАХОН капсули * 30 * 2

Нов

Коментари към Синдром на раздразненото черво: Как храносмилателното разстройство засяга психичното здраве

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Синдром на раздразненото черво: Как храносмилателното разстройство засяга психичното здраве
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 19:27
    Коментирайте "Синдром на раздразненото черво: Как храносмилателното разстройство засяга психичното здраве"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
  • K58 Синдром на раздразненото черво
  • Акупресура при синдром на раздразненото черво
  • Диета FODMAP, която лекува стомаха
  • K58.9 Синдром на раздразненото черво без диария
  • K58.0 Синдром на раздразненото черво с диария
  • Хранене при Синдром на раздразненото черво
  • Свързани ли са дефицитът на витамин D и синдромът на раздразненото черво
  • Консумирайте чай от копър и мента срещу синдром на раздразненото черво
  • Пригответе си билков чай против стомашни проблеми и синдром на раздразненото черво
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 148 дни, 19 часа и 43 мин.

Световъртеж и главоболие дали са симптоми на вертижен синдром?

преди 1786 дни, 2 часа
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 7 часа и 31 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 22 часа и 31 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 22 часа и 43 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 22 часа и 50 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
K58 Синдром на раздразненото черво K58 Синдром на раздразненото черво

K58 Синдром на раздразненото черво

от 04 дек 2024г. Прочети повече
Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво

Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво

от 27 март 2023г. Прочети повече
Диета FODMAP, която лекува стомаха Диета FODMAP, която лекува стомаха

Диета FODMAP, която лекува стомаха

от 06 фев 2020г. Прочети повече
Хранене при Синдром на раздразненото черво Хранене при Синдром на раздразненото черво

Хранене при Синдром на раздразненото черво

от 04 сеп 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival