Чисти ръце – чисти мисли: Психологическото въздействие от измиването на ръцете
Измивайки ръцете си, ние измиваме и ума си – намаляваме чувството за вина, почистваме мислите си от съмненията, възстановяваме оптимизма си, а вследствие на всичко това подсилваме увереността, че сме постъпили правилно.
Измиването на ръцете е знак за мозъка, че сме почистили както физическата, така и менталната мръсотия. Този прост хигиенен акт е важен не само за нашето физическо здраве, но носи и множество психологически ползи.
Вижте 4 от тях:
Освобождава от чувството за вина
В ума мръсотията се асоциира с вината. Ето интересна причина едно съвсем обикновено измиване на ръцете да намалява чувството за вина.
Ефектът е доказан през 2006 година в изследване с участието на доброволци, които е трябвало да разкажат за свои неморални постъпки. Участниците били разделени на две групи, като едната е имала право да използва антисептичен спрей за ръце, а другата - не. В края на експеримента резултатите показали, че тези, които имали възможност да изчистят ръцете си след разказа за неморалната си постъпка, се чувствали много по-малко виновни от останалите.
Подсилва усещането за морал
Измиването на ръцете ни прави по-критични към лошите постъпки на околните.
Ефектът е доказан през 2010 г. в изследване, в което участниците били помолени да споделят мнението си по въпроси, свързани с абортите, употребата на наркотици и алкохол, различна сексуална ориентация. Доброволците били разделени на две групи, като в първата участниците е трябвало да измият ръцете си, преди да говорят, а в другата – не. Резултатите от изследването показали, че „чистите” доброволци били много по-строги в оценките си и много по-склонни към сурово наказание на дори леки прояви на неморално поведение.
Прекомерното миене на ръцете без видима причина се свързва с интересен психологически феномен, който представлява силно желание за ментална и физическа чистота. Наблюдава се при хора, които се опитват да "отмият" срама от себе си. Състоянието е известно в науката като верминофобия. Според психолози желанието за измиване на ръцете може да възникне и при спомени за собствени неморални постъпки. Състоянието е известно в науката като верминофобия. Според американския психолог Стенли Рахман натрапчивото желание да си мием ръцете може да се дължи и на емоционална травма, физическо или психическо насилие. |
Премахва съмненията
Понякога след вземане на погрешно решение ние сякаш се опитваме да оправдаем грешката си, преструвайки се, че именно това е бил единственият възможен правилен избор. Въпреки това, измиването на ръцете може да направи напълно излишна необходимостта от самооправдание в някои случаи, оставяйки у нас усещането, че действително сме направили всичко възможно при дадените обстоятелства. Ефектът е научно доказан през 2010 година.
Измива "лошия късмет"
Измиване на ръцете може да премахне ефектите от поредица неприятни събития в живота ни, които възприемаме като лош късмет. Този ефект е доказан с поредица от експерименти, направени през 2012 г.
Любопитно е да се отбележи, че всички изследвания, направени по темата до момента, доказват категорично, че измивайки ръцете си, ние измиваме и съзнанието си. Според психолозите Спайк Лий и Норберт Шварц измиването на ръцете помага да започнем на чисто след постъпка, която по една или друга причина тежи на съвестта ни. Измивайки ръцете си, ние премахваме психологическите остатъци от действия, които влизат в конфликт с нашия вътрешен мир.
spring.org
- снимка: pexels.com
Коментари към Чисти ръце – чисти мисли: Психологическото въздействие от измиването на ръцете