Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Възможно ли е заради стереотипи невинна жена да бъде осъдена на смърт

Възможно ли е заради стереотипи невинна жена да бъде осъдена на смърт

от 10 фев 2022г., обновено на 11 юли 2022г.
Редактор: Вероника Събова
Възможно ли е заради стереотипи невинна жена да бъде осъдена на смърт - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

На 27 април Мелиса Лусио трябва да бъде екзекутирана в Тексас, САЩ, за убийството на дъщеря си, но мнозина проучват доказателствата, използвани за осъждането й – включително съмнително признание и аутопсия – и се чудят дали престъплението изобщо се е случило. Нейният случай е предмет на документалния филм от 2020 г. „Щатът Тексас срещу Мелиса“, който е достъпен в редица стрийминг платформи. Какво казва обаче психологията за доказателствата срещу Мелиса?

Престъплението

През февруари 2007 г. двегодишната дъщеря на Мелиса Лусио Марая пада по стръмно дървено стълбище пред комплекса, в който младата жена живее със съпруга и децата си. Два дни по-късно около 19:00 часа Марая е намерена и откарана в близката болница, където е констатирана смъртта й, като причината, която посочват лекарите, е тривиална травма на главата.

Подозренията

Същата вечер полицията започва да подозира, че Мелиса е убила дъщеря си заради нейното привидно необичайно поведение. По време на процеса много служители на реда споделят, че Мелиса е била спокойна, докато спешните медици правят опити да съживят Марая. По подобен начин детектив отбелязва, че младата жена е била прегърбена и е избягвала зрителен контакт, което той интерпретира като знак, че „тя е направила нещо и се срамува от това“. Но оправдани ли са тези вярвания?

По света повечето хора, включително полицаите, вярват, че невербалното поведение, като зрителен контакт и поза, разкрива кога човек лъже. Въпреки това има достатъчно доказателства, че това поведение в най-добрия случай е слаб и ненадежден знак за измама, което кара експертите да заключат, че „всъщност не съществува нещо подобно на растящия нос на Пинокио“. Съответно хората са склонни да са доста лоши в разкриването на лъжи – и макар че полицията не е по-добра, те са прекалено уверени в способността си, което може да доведе до изпълнение на смъртна присъда на невинен човек.

Прочетете още:

  • Как се формира убиец според психологията

Разпитът

Разпит

В 21:53 часа, два часа след смъртта на дъщеря й, полицията започва да разпитва Мелиса. Първоначално те предполагат, че Мелиса – възстановяваща се наркоманка – е убила дъщеря си в нетрезво състояние и затова не си спомня нищо. По-късно един детектив заплашва жената да я пребие, както тя е сторила с дъщеря си, докато друг предполага, че убийството е „злополука – резултат от разочарование. Всичко това се случва, докато показва на Мелиса снимки на трупа на детенцето й. Около 3:15 часа сутринта, след пет часа и безброй откази, Мелиса най-накрая казва на полицаите това, което искат да чуят: „Предполагам, че го направих“.

След анализ на стотици известни фалшиви признания, психолозите се опитват да разберат защо хората понякога признават за престъпления, които не са извършили. Една от причините е честото използване на метода на минимизиране – тактика, която оправдава и/или нормализира престъпление, като например обвиняване на жертвата. По време на разпита на Мелиса, детективите описват насилието над деца като „грешка“, която „се случва всеки ден“. В един добре известен експеримент студенти, обвинени в измама на тест, са имали три пъти по-голяма вероятност да дадат фалшиво признание, ако се използва минимизиране. По-скорошни проучвания установяват, че минимизирането кара заподозрените да очакват по-леко наказание, ако признаят, дори да не са виновни.

Също така е добре известно, че лишаването от сън нарушава когнитивното функциониране и вземането на решения и следователно увеличава риска от фалшиви признания. В едно проучване, например, участниците, които са били разпитани след безсънна нощ – подобно на Мелиса – са били 4,5 пъти по-склонни да дадат фалшиво признание в сравнение с други, които са спали седем часа.

Аутопсията

Два дни след разпита съдебният лекар д-р Норма Джийн Фарли завършва аутопсията на Марая Лусио в присъствието на полицай. Д-р Фарли документира различни наранявания – включително множество натъртвания, кървене в черепа и костни фрактури от преди седмици. На база на тези наранявания лекарят определя смъртта като убийство и по-късно свидетелства недвусмислено, че „това дете е било жестоко малтретирано“.

Важно е обаче да се спомене, че медицинските становища са обект на когнитивни пристрастия, което може да накара лекарите да тълкуват едни и същи наранявания по различни начини в зависимост от стереотипите и други фактори. В различни проучвания, например, лекарите по-често преценяват едни и същи наранявания в детството като резултат от злоупотреба, вместо злополука, ако им се каже предварително, че родителите на детето са бедни, употребяващи наркотици или че получават социални помощи (всичко отговаря на случая с Марая). Доказано е също, че стереотипите оказват влияние върху мненията на съдебните лекари относно това дали смъртта на дете е злополука или убийство. Най-просто казано, изследването предполага, че д-р Фарли е могъл да интерпретира по различен начин нараняванията на Марая, ако Мелиса беше богата и от европеидната раса.

Прочетете още:

  • Каква е разликата между стереотипи и предразсъдъци

Присъдата

През юли 2008 г. Мелиса Лусио е призната за виновна за смъртта на дъщеря си и е осъдена на смърт. Прокурорът по нейния процес Армандо Вилалобос впоследствие е осъден за подкуп и изнудване и сега излежава присъдата си в затвора. През октомври 2021 г. Върховния съд на САЩ отказва да разгледа случая на Мелиса и ако не бъде помилвана, тя скоро ще стане първата латиноамериканка, която е екзекутирана в Тексас. Организацията „Innocence Project“ стартира онлайн петиция, чиято цел е преразглеждане на случая на Мелиса.

Психологическите изследвания хвърлят светлина върху това защо полицията понякога определя невинни хора за виновни, защо невинните понякога признават престъпления, които не са извършили, и защо стереотипите понякога водят до погрешни медицински преценки. Тези данни трябва да предизвикат достатъчно съмнение, за да бъде преразгледан случая на Мелиса. Тъй като колкото и да са опустошителни, неправомерните присъди могат да бъдат отменени, но неправилните екзекуции не могат.

Източник:

Could Stereotypes Put an Innocent Woman on Death Row?: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/reasonable-doubt/202202/could-stereotypes-put-innocent-woman-death-row

5.0/5 1 оценка

Коментари към Възможно ли е заради стереотипи невинна жена да бъде осъдена на смърт

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Възможно ли е заради стереотипи невинна жена да бъде осъдена на смърт
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 23:20
    Коментирайте "Възможно ли е заради стереотипи невинна жена да бъде осъдена на смърт"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • Американец, избегнал смъртна присъда, умира от токов удар в тоалетната
  • Да се върне ли в България смъртното наказание
  • Y35.5 Предвидено от закона смъртно наказание
  • САЩ обмислят нови методи за прилагане на смъртно наказание след изчерпване на смъртоносните инжекции
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Възможни ли е да получавам кожен проблем заради алкохол?

преди 928 дни, 23 часа и 10 мин.

Гинофлор и Фемостон за жена на 49, в предменопауза

преди 1034 дни, 8 часа и 44 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 дни, 11 часа и 25 мин.

Какво представлява прозяването

преди 9 дни, 2 часа и 25 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 9 дни, 2 часа и 36 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 9 дни, 2 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УЕЙТ УЪРЛД CLA КОНЮГИРАНА ЛИНОЛОВА КИСЕЛИНА капсули * 180

АВЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО ФЕМИЛИ SPF50+ 400 мл

СНБ СПРЕЙ ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА ЗАГРУБЯЛА КОЖА 100 мл

ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ ПРОБИОТИК ЗА ЖЕНИ капсули * 30

СНБ НЕЙЛ ЗАЗДРАВЯВАЩА ТЕРАПИЯ ЗА НОКТИ С ХЕКСАНАЛ 15 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 17:04:53

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 16:45:10

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:41:17

НАТУРСЛИМ ХИДРОШЕЙП капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:37:50

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 14:19:53
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival