Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Защо някои хора никога не признават, че грешат

Защо някои хора никога не признават, че грешат

от 10 сеп 2019г., обновено на 30 яну 2020г.
Редактор: Елиза Трайкова
Защо някои хора никога не признават, че грешат - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Всички правим грешки и то по-често, отколкото бихме искали да си признаем. Някои от тях са малки и несъществени, като например да не купим мляко, защото сме „сигурни“, че все още имаме вкъщи. Други са по-важни, като например да закъснеем за интервю за работа и да пропуснем тази възможност. Има и грешки, които бележат живота ни, като да загубим партньор, поради страха от обвързване.

Трите начина за справяне с грешките

Никой не обича да греши. Ние не го правим нарочно. Всъщност обикновено усещаме грешките като неприятни емоционални преживявания. Важна обаче е не самата грешка, а как реагираме, когато осъзнаем, че грешим. Какво правим, когато закъснеем за интервюто за работа и пропуснем тази възможност?

Някои просто признават, че са сгрешили: „Забравих часа на срещата, следващия път ще трябва да си го запиша.“ Това е най-зрялата реакция, защото тя не само предполага поемане на отговорност, но и предприемане на мерки да не се случва отново. Признаването и ученето от нашите грешки ни позволява да влезем в спирала на растеж.

Други подмятат, че грешат, но без да признаят открито грешката си: „Ако не беше трафикът, щях да пристигна навреме. Следващия път ще трябва да тръгна по-рано.“ В този случай, въпреки че отговорността не се поема пряко, поне урокът бива научен. Не е идеален вариант, но поне е нещо.

Други обаче категорично отказват да признаят грешката си и дори държат другите отговорни: „Интервюиращите трябва да предвиждат възможни закъснения, нечувано е да не ми дадат втори шанс!“ В този случай не просто се отхвърля личната отговорност, но и някой друг е виновен за случилото се. Човекът дори може да отрече фактите или да ги изкриви, за да отговарят на личното му виждане. Защо някои хора реагират така?

За крехкото его грешките са охромна заплаха

Грешката има отрицателна конотация, която е белязана с червена лампичка в съзнанието ни още от първите години от нашия живот. Образованието, основано главно на награждаване на успехите и наказание на неуспехите, поставя отрицателен прецедент, което кара някои хора да се опитват да избягват грешки с всички възможни — и невъзможни — средства.

Тези хора са убедени, че грешките ги превръщат в неудачници и ги излагат на унижение, или социално неодобрение. Проучване, проведено в университета в Станфорд, разкрива, че социалната "болка" активира същите мозъчни вериги като физическата болка. В резултат мозъкът интерпретира всяка атака срещу егото, от лека критика до директно отхвърляне, като физическа болка. Следователно страхът от социална реакция би създал съпротива срещу признаването на грешки.

Често тези хора са изключително ригидни (твърди) и не отстъпват нито на йота от идеите си. Те не признават, че са допуснали грешки дори пред неопровержими факти. Тази психологическа ригидност не е синоним на сила, както искат да вярват онези, които я притежават, а на слабост. Тези хора не се придържат към своето виждане за фактите по убеждение, а за да защитят егото си. Който не признава грешките си, е психологически крехък човек.

Порочен кръг или спирала на растеж? От вас зависи

Признанието, че сме сгрешили, може да бъде удар за всяко его. Необходимо е да притежаваме емоционална сила и солидна самооценка, за да признаем грешките си и да поемем отговорност. Но ако не сме в състояние да ги разпознаем, не можем да ги поправим. В резултат на това се потапяме в порочен кръг, осъдени да се препъваме в един и същи камък за неопределен период от време. А това влошава нещата дори още повече.

Невролози от Мичиганския държавен университет откриват, че когато допуснем грешка, в нашия мозък се генерират два бързи сигнала. Първоначалният отговор показва, че нещо се е объркало. Вторият по-дълъг отговор показва, че се опитваме да поправим грешката. Интересното е, че мозъците на тези, които смятат, че могат да се поучат от грешките си, реагират различно.

Вторият сигнал е много по-интензивен, което означава, че мозъкът им работи усилено, за да поправи грешката, като обръща повече внимание. Хората, които имат ригидно мислене и не признават грешките си по време на изследването, обаче, не показват това ниво на активация, което означава, че не ги коригират. В резултат на това представянето им се влошава дори още повече, тъй като продължават да грешат.

Признаването на грешки не е приятно усещане. Може да се чувстваме зле, но вероятно точно в това се крие ключът. Невролозите от държавния университет в Охайо откриват, че хората, които мислят единствено за провала, са склонни да търсят извинения за това, че не са успели и не се стараят по-усилено, когато са изправени пред подобна ситуация.

Тези хора търсят извинения, за да се убедят, че грешката не е по тяхна вина или че последствията от нея не са толкова огромни, колкото изглежда. Те развиват самозащитни мисли от рода на „Не беше моя вината“ или „Не бих могъл да го направя по-добре, дори и да се бях опитал“.

Хората, които се фокусират върху емоциите си след неуспех, се стараят повече, когато се сблъскат с подобна ситуация. Те проявяват мисли за подобрение като „Ще се стремя да го направя по-добре следващия път.“ Това означава, че можем да използваме емоциите в наша полза, като индикатори, които ни помагат да се учим от грешките си и да се стремим да ги избягваме в бъдеще.

Всъщност, единствената голяма грешка, която можем да допуснем, е да откажем твърдо и упорито да признаем грешките си, мислейки, че това е знак за сила или убеденост, защото в действителност е точно обратното: знак за незрялост и крехкост.

Nelson, N. et. Al. (2018) Emotions Know Best: The Advantage of Emotional versus Cognitive Responses to Failure. Journal of Behavioral Decision Making, 31(1): 40-51.

Sturgeon, J. A. & Zautra, A. J. (2016) Social pain and physical pain: shared paths to resilience. Pain Manag; 6(1): 63–74.

Moser, J. S. et. Al. (2011) Mind your errors: Evidence for a neural mechanism linking growth mindset to adaptive post-error adjustments. Psychological Science; 22(12): 1484-1489.

Източник:

psychology-spot.com, theofferstage.com

Още по темата:
  • 11 начина да определите дали сте скучни за останалите 11 начина да определите дали сте скучни за останалите
  • Защо (почти) никой вече не се съревновава с другите Защо (почти) никой вече не се съревновава с другите
5.0/5 2 оценки

Коментари към Защо някои хора никога не признават, че грешат

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо някои хора никога не признават, че грешат
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 23:23
    Коментирайте "Защо някои хора никога не признават, че грешат"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • 11 начина да определите дали сте скучни за останалите
  • Защо (почти) никой вече не се съревновава с другите
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

SANITAS - Нова Здравна Социална мрежа

преди 1077 дни, 17 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 11 часа и 27 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 2 часа и 28 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 2 часа и 39 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 2 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival