Защо отношенията между близнаци са толкова сложни и как могат да бъдат изгладени
„Мисълта, че проблемните отношения между близнаци могат да намерят бързо и лесно решение, е повече от абсурдна. Те са многопластови, сложни и понякога твърде заплетени“, споделя д-р Барбара Клайн, чиито научни интересни са насочени към развитието на идентичността на близнака.
Благодарение на дългогодишния си опит тя успява да разработи няколко стратегии за изглаждане на отношенията между близнаци, които се нуждаят един от друг, но в същото време не се разбират. Ето какво споделя д-р Клайн за вътрешния свят и емоциите на близнаците:
„Най-често при мен идват гневни, уплашени или просто нещастни близнаци, които искат да овладеят тези свои негативни чувства, но не могат. Истината е, че е трудно да откриеш терапевт, който работи с близнаци. Обикновено получават съвети, които не са приложими при тях, като например да изпратят на другия картичка с мило пожелание. Хората, които ме търсят, гледат по-реалистично на живота. Те искат да преодолеят объркването, самотата, гнева и отчаянието. Да бъдеш близнак в свят с малко близнаци може да бъде наистина тягостно.“
Обърканата идентичност е „нормално“ състояние при близнаците
Д-р Клайн признава, че понякога е изненадана колко трудно братята и сестрите намират психологическа подкрепа. Тя смята, че до известна степен това се дължи на факта, че повечето й колеги не разбират дълбочината на отношенията и привързаността между близнаците. Съвсем естествено и неизбежно емоционалната и физическа близост помежду им води до „свръхидентификация“ – размиване на личните граници и смесване на двата Аз-а. „Кой кой е“ е най-трудната задача, която братята и сестрите трябва да решат – заедно, но и самостоятелно.
>>> Добрите отношения с братя и сестри – предпоставка за щастлив живот в зряла възраст
Какво означава свръхидентификация при близнаците?
Свръхидентификацията в отношенията им се изразява в няколко основни проблема:
- Редуват се любов и омраза, които са породени от очакванията и копнежа им за близост. В повечето случаи сценарият е следният: разочарование, сблъсък и помирение. Тази форма на взаимодействие обаче е дисфункционална. Пример: единият близнак губи играчка, което слага край на мира между двете деца. Майката намира играчката и те отново заиграват щастливи и доволни.
- Силно изразен дисбаланс в отношенията. Единият близнак се радва на повече внимание и обич, а другият се чувства невидим или вярва, че „трябва“ да бъде невидим. Слабостта на родителите към едното дете подклажда свръхидентификацията и прави още по-трудно разграничаването на двата Аз-а.
- Непрекъснато съревнование кой знае повече и кой трябва да бъде пример за подражание. Проблемът е много по-сериозен от този с желанието за превъзходство и се разрешава изключително трудно.
- Близнаците не се разбират и не оставят възможност на своите родители, деца или братовчеди да се насладят на фамилни тържества. Напрежението между членовете на семейството е много голямо, особено по празници и семейни сбирки.
- Гняв и негодувание от страна на единия близнак, когато неговият брат или сестра се справи по-добре. Успялото дете изпитва вина, а другото – яд или омраза към себе си. Тук подходът на родителите не играе особено важна роля.
- Страх от раздяла и тревожност при появата на трето лице в живота на близнаците. Да си представим следната ситуация: една от близначките ще се омъжва. Всички очакват от другата да споделя радостта й, което е трудно и объркващо, защото тя все пак няма да е булка, а шаферка.
- Близнаците копнеят да притежават едни и същи неща и да постигнат едни и същи цели – играчки, рокли, високи оценки в училище, къщи, дори романтични партньори. Този техен стремеж може да отключи силен гняв, да предизвика сблъсъци и да доведе до отчуждение.
- Светът не разбира разочарованията на близнаците и често ги определя като твърде емоционални и крайни. Така братята/ сестрите остават приклещени някъде по средата – копнеещи за подкрепа и състрадание, без обаче да ги получават. За всички хора, които нямат близнак, отношенията между близнаците са „прекрасни и безпроблемни“. Всъщност, да бъдеш и да имаш близнак е сериозно предизвикателство.
Близнаците се чувстват неразбрани
Самотата и усещането, че никой не ги разбира, често съпътстват живота на близнаците, без значение дали са в добри отношения или са се отчуждили един от друг. Д-р Клайн предлага няколко стратегии за справяне със самотата.
- Близнаците могат да се подложат на психотерапия, която би обърнала сериозно внимание на проблемите им, без да ги омаловажава.
- Специализираната литература по темата може да им покаже нови аспекти и начини за сближаване.
- Сприятеляването с други близнаци е добро решение, тъй като заедно могат да анализират емоционалните си реакции и причините за тях.
- Членовете на семейството също могат да помогнат, ако близнаците споделят с тях какво ги тревожи.
Когато близнакът започне да води свой собствен живот и намери утеха в присъствието на друг човек до себе си, проблемите във взаимоотношенията с брата или сестрата избледняват и могат да бъдат разгледани в перспектива. Стремежът да се намери заместител обаче не бива да поражда големи очаквания за близост, защото ако такава не бъде постигната, близнакът отново ще бъде разочарован, нещастен и самотен.
Healing Strategies for Twins Who Miss One Another and Can't Get Along: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/twin-dilemmas/202209/healing-strategies-twins-who-miss-one-another-and-cant-get-along
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Рядко генетично заболяване превръща сестри близначки в живи статуи
- На какво се дължи безпрецедентния ръст в броя на близнаците
- Кои са факторите, увеличаващи шанса за зачеване на близнаци?
- Жените над 1,70см. по-често раждат близнаци
- Близначките, родени да се държат за ръце преди 2 години, са по-близки от всякога
- Изследователи идентифицираха близнаци рядък феномен
- Марсия и Мили - близначките от различни раси
- Близначки се откриват чрез интернет след 20-годишна раздяла
- 18 поразителни факта за близнаците – I част
- 18 поразителни факта за близнаците – II част
Коментари към Защо отношенията между близнаци са толкова сложни и как могат да бъдат изгладени