Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Връзки и взаимоотношения Добрите отношения с братя и сестри – предпоставка за щастлив живот в зряла възраст

Добрите отношения с братя и сестри – предпоставка за щастлив живот в зряла възраст

от 14 юли 2021г., обновено на 15 юли 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Добрите отношения с братя и сестри – предпоставка за щастлив живот в зряла възраст  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Измежду всички видове взаимоотношения сякаш тези между братята и сестрите остават на заден план. Повечето книги, изследвания и дискусии обръщат внимание на връзката родител-дете, романтичните партньорства и отношенията с околните. Но всъщност много по-дълго оставаме свързани с братята и сестрите. За голяма част от нас връзката с тях е уникална и безценна. За съжаление, има хора, за която тя е изпълнена с напрежение и непрестанни вражди. Възможно е дори разногласията и отдалечеността между тях да са настъпили на по-късен етап, а през детските години да са били близки.

Красноречив пример за подобни отношения са двамата братя от кралското семейство на Великобритания – Уилям и Хари. Като деца те са непрекъснато заедно, но в момента живеят на различни континенти и комуникират само по важни въпроси.

Да положим усилия, за да се сближим с братята и сестрите си, никога не би било напразно. Според експертите пълноценната връзка с тях ще добави стойност към живота ни, ще ни направи по-щастливи и ще подобри здравето ни.

Джонатан Каспи, професор в катедрата по семейни науки и човешко развитие към държавния университет „Montclair“ в Ню Джърси, споделя: „Отношенията между братята и сестрите са изключително важни, но често се пренебрегват. Семейството е като крепост. Ако човек се чувства дълбоко свързан с него, той знае, че винаги може да се върне при него и ще бъде посрещнат топло и сърдечно.“

От научна гледна точка

По данни от преброяването в САЩ през 2014 г. близо 8 от 10 деца имат брат или сестра, без значение дали са биологични, осиновени или доведени/ заварени.

Множество изследвания твърдят, че тясната връзка между децата в едно семейство играе съществена роля за тяхното развитие. Благодарение на нея те се научават каква форма на социално и емоционално поведение е добре да възприемат, особено, когато изпаднат в конфликтна ситуация. Братята и сестрите се учат взаимно как да управляват емоциите си и да практикуват осъзнатост спрямо мислите и чувствата на другите хора.

Много по-рядко се обръща внимание на отношенията между вече порасналите братя и сестри в семейството. Според учените ползите от пълноценното общуване помежду им като възрастни индивиди са безспорни. Колкото повече време минава, толкова по-големи са те.

Връзката между братята и сестрите е спомената за първи път като фактор, определящ емоционалното състояние на зрелия индивид, в дългосрочно проучване на Харвард върху развитието на хората, което започва през 1937 г. и включва 243 студенти от Харвард. Проф. Каспи уточнява, че от всички мъже в експеримента, които са били в добри отношения с брат или сестра през детските си години, 93% са в добро здраве, имат високи доходи и не страдат от психични разстройства до своята 65-та година.

Шведско проучване от 1999 г. също стига до подобно заключение. Близките отношения с братята и сестрите оказват по-благотворно влияние върху здравето и усещането за удовлетвореност от живота след 83-та година, отколкото тези с приятелите или техните собствени деца. Вероятно една от причините е, че с напредването на възрастта намалява броят на приятелите. Не е за подценяване обаче и важността на емоционалната близост с брата или сестрата. Те са едновременно спътник в живота и неразривна връзка с миналото.

Друг анализ, проведен през 2007 г. сочи, че хладните отношения между братята и сестрите в детството могат да доведат до клинична депресия в зряла възраст.

Статия от 2012 г. в списание „International Sociology“ разкрива, че от 6630 нидерландски граждани онези, които претърпяват развод, пристрастяване, финансови загуби или психични разстройства, са били в по-проблематични отношения с братята и сестрите си.

Лори Креймър е професор по приложна психология към университета „Northeastern“ в Бостън. Тя разказва: „Хората, които са изградили положителна връзка с братята и сестрите си, очевидно са в по-добро здраве, по-щастливи са и по-лесно се адаптират към промените. Според мен това се дължи на факта, че като деца те са усещали безусловната подкрепа и пълното разбиране на другия човек, който също така живее живот, подобен на техния.

Това, което не знаем е каква е истинската причина. Дали по-щастливите хора са по-малко депресираните хора и съответно успяват по-лесно да изградят положителни връзки с братя и сестри? Или пък пълноценното и сърдечно общуване с тях помага на човек да се справя по-лесно с предизвикателствата в живота?“

Братята и сестрите споделят близо 50% от гените си, така че е от взаимна полза да помогнем на другия да се чувства добре. Това донякъде обяснява защо те се защитават един друг, когато са заплашвани от трето лице, но у дома се държат по същия агресивен начин помежду си.

„Освен това начинът, по който човек се отнася със своя брат или сестра, изпраща послание към семейството, което самият той ще създаде в зряла възраст“, уточнява Джефри Грийф, професор в училището по социални дейности към университета в Мериленд.

Едно от сериозните предизвикателства пред вече порасналите братя и сестри, които не са били в добри отношения като малки, е разболяването на родителите. Много често тогава избухват позабравени конфликти, изричат се премълчани думи и се възражда старо съперничество за това кой е бил любимото дете в семейството и съответно кой трябва да поеме грижите за болния.

Грийф допълва: „Помислете си само за наследството, което искате да оставите на вашите собствени деца и семейство.“

прегръдка

Как да изгладите отношенията с братята и сестрите си в зряла възраст?

Ако все още искате и вярвате, че можете да подобрите отношенията помежду си, ето няколко съвета, които ще ви помогнат в тази нелесна задача.

Срещайте се по-често и създайте нови спомени

Креймър препоръчва събиранията между братята и сестрите, които не са в добри отношения, да не се ограничават само до семейни поводи и тържества. Обикновено, когато те не се разбират, срещите са единствено в присъствие на родители и роднини, тъй като е по-лесно да заемат старите си роли и позиции. Тя добавя: „Има някаква необяснима сила в семейството, която кара хората бързо да си припомнят старите порядки и да се придържат към правилата от детството.“ Според нея обаче братята и сестрите трябва да общуват и на четири очи, без чужда намеса, която да потушава напрежението при нужда.

Започнете да се приемате и забравете старите вражди

Откажете се от нагласите, че човекът отсреща е точно такъв, какъвто е бил като дете. По-скоро се придържайте към сходствата помежду си. Една от най-често срещаните пречки между братята и сестрите в зряла възраст е фаворитизирането от страна на родителите на някое от децата.

Креймър твърди: „Всеки член на семейството има своя гледна точка за това кой е бил любимецът у дома и защо. Моето лично мнение е, че това е чудесна отправна точка в разговора. Всяка страна може да сподели без заобикалки какво си спомня и как се е чувствала.“

Не се сравнявайте помежду си

Като деца може би сте се обиждали и сте сравнявали кой е получил по-голямото парче торта или е изял повече бонбони. Само че в зряла възраст сравнение от този характер би било неуместно. Дали другият ще има по-добра работа или по-голяма къща няма нищо общо с вас. Как ще се стече животът на един човек зависи от много фактори – късмет, умение да се вземат правилни решения и прочие. Признайте си, че нямате основание да очаквате вашият живот да прилича на неговия.

Как да отгледате деца, които ще се разбират добре като пораснат?

Ако имате две или повече деца, със сигурност бихте искали да ги сближите достатъчно, за да живеят в разбирателство и след десетилетия, дори, ако са в различни краища на света. Ето как можете да го постигнете.

Време за всяко дете по отделно (подход 1:1)

На пръв поглед звучи противно на всяка логика, но всъщност е наистина работеща стратегия. Така ще избегнете съревнованието между децата и ще успеете да отделите на всяко от тях време, в което да обръщате внимание само на него. Ще го изслушате, ще го похвалите или порицаете, ще играете, без другото дете да се намесва и да добавя нюанси в отношенията ви.

Позитивно родителство

Старайте се да хвалите децата всеки път, когато играят заедно или си помагат. Не се намесвайте само, когато се карат.

Ревизирайте подхода си при спречквания

Може би ще е добре да игнорирате дребните разправии и спорове, но, ако става въпрос за сложна и потенциално опасна ситуация, е разумно да се намесите. Не като съдия, който отсъжда в нечия полза, а като наставник или посредник, който да ги научи как да се справят сами. За съжаление, много често родителите са склонни да вземат страната на по-малкото дете, което неминуемо предизвиква презрението на по-големия брат или сестра към него, а вдъхва смелост на малкото да се държи предизвикателно.
Избягвайте фрази като „Ти си по-голям, бъди добър“, „Бъди пример за брат си/ сестра си“ или „Тя е по-малка. Дай й играчката“.

Не сравнявайте децата си

Колкото по-често чуват, че ги сравнявате, толкова повече ще се съревновават помежду си. 

Източник:

https://edition.cnn.com/2021/06/30/health/sibling-relationships-adult-wellness/index.html

Още по темата:
  • Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове
  • Как да се справим с трудните хора в живота си Как да се справим с трудните хора в живота си
  • Защо игнорирането боли повече от разгорещения спор Защо игнорирането боли повече от разгорещения спор
  • Как срамът от детството може да повлияе на взаимоотношенията в зряла възраст Как срамът от детството може да повлияе на взаимоотношенията в зряла възраст
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН
14.90лв.

ХОМЕОПАТИЯ - ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - КОЛЕКТИВ - БОАРОН

ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС
15.95лв.

ГНЕЗДОТО - СИНТИЯ Д'АПРИ СУИНИ - ХЕРМЕС

ИГРАЧКА-ПЛАЧКА - КЕВИН УИЛСЪН - СИЕЛА
17.00лв.

ИГРАЧКА-ПЛАЧКА - КЕВИН УИЛСЪН - СИЕЛА

ТИ, АЗ, ВСИЧКО - КАТРИН АЙЗЪК - ХЕРМЕС
15.95лв.

ТИ, АЗ, ВСИЧКО - КАТРИН АЙЗЪК - ХЕРМЕС

СТАЯТА НА ПЕПЕРУДИТЕ - ЛУСИНДА РАЙЛИ - ХЕРМЕС
19.95лв.

СТАЯТА НА ПЕПЕРУДИТЕ - ЛУСИНДА РАЙЛИ - ХЕРМЕС

ВИНОВНИ ДО ДОКАЗВАНЕ НА ПРОТИВНОТО - ЛИАН МОРИАРТИ - ХЕРМЕС
15.95лв.

ВИНОВНИ ДО ДОКАЗВАНЕ НА ПРОТИВНОТО - ЛИАН МОРИАРТИ - ХЕРМЕС

Коментари към Добрите отношения с братя и сестри – предпоставка за щастлив живот в зряла възраст

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Добрите отношения с братя и сестри – предпоставка за щастлив живот в зряла възраст
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:35
    Коментирайте "Добрите отношения с братя и сестри – предпоставка за щастлив живот в зряла възраст "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Връзки и взаимоотношения
  • Склонен ли сте към изневяра - психологически тест за мъже и жени
  • Александра Заркова за домашното насилие: Жертвата и насилникът се намират
  • Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
  • 10 вдъхновяващи цитата за смисъла на семейството
  • Отказ от комуникация или какво е да те наказват с мълчание
  • Порното при семейните мъже и конфликтите с партньора
  • Начини и причини за прекратяване на осиновяването (разсиновяване)
  • Реципрочност в отношенията – същност, роля и видове
  • Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
  • Синдром на празното гнездо: Същност и симптоми
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Живот с генитален херпес

преди 96 дни, 19 часа и 14 мин.

Най-добрите ортодонти в Бургас

преди 694 дни, 12 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 39 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 40 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 51 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 17 часа и 58 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival