Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Терапевтични занимания и креативност Изненадващи психологически ползи от музиката

Изненадващи психологически ползи от музиката

от 28 авг 2018г., обновено на 16 дек 2020г.
Редактор: Ина Фенерова
Изненадващи психологически ползи от музиката  - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Слушането на музика може да е забавно, но дали е възможно тя да ни направи и по-здрави? Изследванията са категорични: слушането на музика носи различни психологически ползи. Музиката може да повлияе на вашите мисли, чувства, настроение и поведение, тя вдъхновява и успокоява. Но психологическото въздействие на музиката може да бъде много по-мощно, отколкото предполагате.

Музикалната терапия често се използва за насърчаване на емоционалното здраве, тя помага на пациентите да се справят със стреса и да подобрят психическото благосъстояние. Музиката може да отпусне ума, да активира тялото и дори да помогне на хората да управляват по-добре болката.

От друга страна, много изследвания се занимават с връзката между музикалните предпочитания и различните аспекти на личността. Вижте още няколко потенциални ползи, които може да осигури музиката:

Музиката може да подобри когнитивната ефективност

Изследванията показват, че слушането на инструментална музика по време на различни занимания, може да подобри когнитивната ефективност при по-възрастни хора. Скорошно проучване установи, че оптимистичната и ведра музика подобрява не само паметта, но и скоростта, с която обработваме информация.

Ето защо е толкова полезно при изпълнение на умствени задачи да слушате инструментална музика, тя определено ще подобри представянето ви. Заложете на леки инструментални парчета, а не на такива със сложни текстове, защото те ще ви разсейват.

Музиката може да намали стреса

От дълго време се предполага, че музиката може да помогне за намаляване или управление на стреса, ето защо много терапевти препоръчват музикотерапията като един от най-ефикасните начини за намаляване на напрежението в натовареното ежедневие. Помислете колко прекрасно се чувствате, когато след дълъг ден се приберете вкъщи и си пуснете медитативната музика, създадена, за да успокои ума и да предизвика релаксация. Благотворното й въздействие е доказано и от учените в редица експерименти, резултатите от които са категорични: слушането на музика оказва силно влияние върху начина, по който отговаряме на стреса.

Музиката може да ви помогне дори в борбата с килограмите

Една от най-изненадващите психологически ползи от музиката е, че тя може да бъде полезен инструмент за отслабване. Ако се опитвате да намалите теглото си, слушането на нежна музика и слабото осветление може да ви помогне да постигнете целите си.

Изследване показва, че хората, които се хранят в слабо осветени ресторанти на фона на нежни балади, консумират с 18% по-малко храна от останалите. Защо? Изследователите предполагат, че музиката и осветлението помагат да се създаде по-спокойна атмосфера. Когато хората се чувстват комфортно и спокойно, те се хранят по-бавно, което засилва усещането за ситост.

Музиката може да подобри паметта ви

Много ученици слушат музика, докато учат, но дали това наистина е добра идея? Изследователите са на мнение, че музиката действително подобрява паметта, но това зависи от редица фактори, които могат да включват вида на музиката и удоволствието на слушателя, както и музикалната образованост.

Музиката може да ви помогне да управлявате болката

Редица проучвания са изследвали ефекта на музиката върху болката и лечението. Изследване на пациенти с фибромиалгия е установило, че при тези, които слушат музика дори само един час на ден, се наблюдава значително намаляване на болката в сравнение с доброволците от контролната група. При друго изследване с участието на 7 000 доброволци учените стигат до извода, че пациентите, слушащи по-често музика, се нуждаят от по-малко лекарства, за да се справят с болката.

През 2015 година е установено, че пациентите, слушали музика преди, по време или дори след операция, изпитват по-малко болка и тревога, отколкото тези, които не слушат музика.

"Повече от 51 милиона операции се извършват всяка година в САЩ и около 4,6 милиона в Англия. Музиката е неинвазивна, безопасна и евтина интервенция, която трябва да бъде на разположение на всички, подложени на операция", коментира водещият автор на изследването доктор Катрин Мейдс от университета "Брунел".

Сходни резултати имат и други изследвания в областта, заради което учените са убедени, че музикалната терапия може да бъде важен инструмент за лечение на хронична болка.

Музиката може да предизвика страхопочитание

Може би ви се е случвало определен вид музика да събуди у вас чувство на благоговение, на страхопочитание. Според психолозите то ни помага да избягаме от чувството за собственото Аз, помага ни да се почувстваме част от по-голямата реалност. Това действа терапевтично и много мотивиращо. Помага ни да видим цялата картина, а не само фрагменти от нея.

Glenn Geher, професор по психология в Държавния университет в Ню Йорк, вярва, че има смисъл в това, че изкуството, красивата музика, пейзажите или дори картините, изобразяващи природата, предизвикват страхопочитание.

"Във времето, в което живеем, в този отвратителен свят, ние повече отвсякога имаме нужда от страхопочитание, от удивление…”, казва още Glenn Geher и допълва, че именно страхопочитанието е това, което може да намали нарцисизма на човечеството, тази болест, която все повече придобива размерите на глобална епидемия.

Музиката може да ви помогне да спите по-добре

Безсънието е сериозен проблем, който засяга хора от всички възрастови групи. Въпреки че има много подходи за лечение на този проблем, изследванията показват, че слушането на релаксираща класическа музика може да бъде безопасно, ефективно и достъпно средство за справяне с проблема.

Изследователи са открили, че хората, които слушат музика, преди да заспят, имат значително по-добро качество на съня от тези, които слушат аудио книга или гледат телевизия например.

Музиката може да подобри мотивацията

Има добра причина, която обяснява усещането, че е по-лесно да тренираме, докато слушаме музика - изследователите са установили, че слушането на музика с бързи темпове засилва тонуса и подобрява представянето. Другият интересен момент е, че музиката не само повишава мотивацията, но засилва удоволствието – както от това, което слушаме, така и от резултатите, които постигаме.

Музиката може да подобри настроението ви

Друга полза от музиката, доказана от науката, че тя просто може да ви направи по-щастливи. В преглед на причините, поради които хората слушат музика, изследователите откриват, че тя играе важна роля в повечето житейски ситуации, засягащи добрия тонус, настроение и осъзнатост.

Друго проучване е установило, че ако си поставим за задача ежедневно да слушаме музика по 1 час, само след две седмици ще се чувстваме много по-щастливи.

Музиката може да намали симптомите на депресия

Изследователите са установили също, че музикалната терапия може да бъде безопасно и ефективно лечение за различни психични заболявания, включително депресия. Според проучване, публикувано в "World Journal of Psychiatry", музикалната терапия е ефективна при депресия и тревожност, при деменция, Паркинсон, и няма никакви негативни странични ефекти.

Според учените стилът е важен – най-големи са ползите от класическата, медитационната и инструментална музика, докато метъл и техно са неефективни и дори вредни.

Музиката може да подобри издръжливостта и ефективността

Друга важна психологическа полза от музиката е способността й да повишава продуктивността. Дори да имаме определен темп на ходене или бягане, слушането на силна и ритмична музика ни кара да се движим по-бързо. Доказано е, че синхронизирането на движенията на тялото с музиката може да доведе до по-добра производителност и повишена издръжливост, като ефектът обикновено е най-силен в случаите на упражнения с ниска до умерена интензивност. С други думи, средностатистическият човек е по-вероятно да извлече ползи от слушането на музика в сравнение с професионалните спортисти.

Музиката може да вдъхновява и забавлява, но също така има и мощни психологически ефекти, които могат да подобрят здравето и благополучието. Не приемайте музиката само като начин за забавление, а я включете във вашето ежедневие, за да можете да изпитате менталните ползи от нея. Постепенно ще откриете колко по-мотивирани, щастливи и спокойни се чувствате.

Музиката оказва благотворно въздействие върху новородените

Редица съвременни изследвания показват, че музиката оказва въздействие върху организма на новороденото:

  • съдейства за подобряване на соматичните и функционални показатели;
  • възстановява забавени рефлекси;
  • нормализира честотата на дишането и сърдечния ритъм.

Психолози съветват майките да пеят ежедневно на своите бебета, тъй като майчиният глас успокоява, уравновесява, създава комфортна емоционална среда.

Източник:

verywellmind.com
Снимка: unsplash.com

5.0/5 2 оценки

Коментари към Изненадващи психологически ползи от музиката

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Изненадващи психологически ползи от музиката
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 10:09
    Коментирайте "Изненадващи психологически ползи от музиката "

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Терапевтични занимания и креативност
  • Музикална терапия
  • Музикалната терапия подобрява здравето на недоносените бебета и засилва връзката с родителите
  • Музиката и танците имат положителен ефект върху начина на живот на хората с деменция
  • Свиренето на барабани побеждава депресията
  • Откриха механизма, по който музиката облекчава физическата болка
  • Финландски учени: Музиката е способна да подобри говоримия език на хора с увреден слух
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Има ли ползи от накисване на краката във вода за уста?

преди 242 дни, 12 часа и 58 мин.

* Защо мъжете трябва да използват слънцезащита за лице: 5 ползи

преди 282 дни, 29 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 22 часа и 14 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 13 часа и 14 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 13 часа и 25 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 13 часа и 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival