Какво представлява автономната (вегетативна) нервна система
Автономната нервна система, наричана още вегетативна нервна система регулира различни телесни процеси, които протичат без нашето съзнателно усилие. Тя е част от периферната нервна система, която е отговорна, както подсказва името, за регулиране на неволни телесни функции като пулс, кръвоток, дишане и храносмилане.
Структура на автономната нервна система
Тази система има три дяла: симпатикова система, парасимпатикова система и ентералната (чревна) нервна система.
- Вегетативният дял на автономната нервна система регулира отговора на организма "бий се или бягай". Този дял изпълнява задачи като релаксиране на пикочния мехур, ускоряване на сърдечната честота и разширяване на зениците на очите.
- Парасимпатиковият дял на автономната нервна система помага за поддържането на нормални телесни функции и запазва физическите ресурси. Той изпълнява задачи като контролиране на пикочния мехур, забавяне на сърдечния ритъм и свиване на зениците.
- Вегетативната нервна система също се състои от трети компонент, известен като чревна нервна система, която е ограничена в стомашно-чревния тракт.
Автономната нервна система действа чрез получаване на информация от околната среда и от други части на тялото. Симпатиковата и парасимпатиковата системи имат противоположни действия — едната стимулира реакция, а другата я възпрепятства.
Традиционно се смята, че стимулирането се осъществява чрез симпатиковата система, докато инхибирането се осъществява чрез парасимпатиковата система. Въпреки това съществуват много изключения. Днес симпатиковата система се разглежда като бързо реагираща система, която мобилизира тялото ни за действие, а парасимпатиковата система действа много по-бавно, за да намали реакциите ни. |
Например симпатиковата нервна система действа за повишаване на кръвното налягане, докато парасимпатиковата нервна система действа, за да го понижи. Двете системи работят заедно, за да управляват отговорите на нашия организъм в зависимост от ситуацията и нуждата, която трябва да посрещнем. Ако например сме изправени пред заплаха и трябва да избягаме, симпатиковата система бързо ще мобилизира тялото ни да предприеме действия. След като заплахата премине, парасимпатиковата система ще започне да омекотява тези реакции, бавно връщайки тялото ни до нормалното му състояние на покой.
Какво прави автономната нервна система
Автономната система контролира различни вътрешни процеси, включително:
- Храносмилане
- Кръвно налягане
- Сърдечен ритъм
- Уриниране и дефекация
- Звуков отговор
- Дихателна честота
- Сексуален отговор
- Телесна температура
- Метаболизъм
- Електролитен баланс
- Производство на телесни течности, включително пот и слюнка
Емоционални реакции
Автономните нервни пътища свързват различни органи с мозъчния ствол или гръбначния мозък. Съществуват още два ключови невротрансмитера или химически посланици, които са важни за комуникацията в автономната нервна система. Ацетилхолинът често действа в парасимпатиковата система, за да предизвика инхибиращ ефект, докато норепинефринът действа в симпатиковата система, оказвайки стимулиращ ефект върху организма.
Проблеми с автономната нервна система
Редица нарушения и други причини могат да доведат до смущения в автономната нервна система. Някои от тях включват болестта на Паркинсон, периферна невропатия, стареене, заболявания на гръбначния мозък и употреба на наркотици.
Симптомите на вегетативното разстройство могат да включват замаяност, еректилна дисфункция, невъзможност за изпотяване, инконтиненция на урината, затруднено изпразване на пикочния мехур и липса на отговор от зениците.
Диагностиката на автономно разстройство изисква оценка от лекар, която може да включва физически преглед, проследяване на кръвното налягане в легнало и изправено положение, тестване на реакцията на потта и електрокардиограма. Ако подозирате, че може да имате някакъв вид автономно разстройство, консултирайте се с вашия лекар за допълнителна информация и тестване.
Вегетативната нервна система играе важна роля в човешкото тяло, контролирайки много от неговите процеси. Тя ни подготвя да се справим със стреса и заплахите, а след това ни връща в състояние на покой. Научавайки повече за тази част от нашата нервна система, ние ще имаме по-добро разбиране на процесите, стоящи в основата на голяма част от човешкото поведение и реакции.
Редактор: Елиза Трайкова
Източник: verywellmind.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПЛАНТИС МЕМОРИ ПЛЮС капсули * 45 038231
НовДАБЪЛ УУД L-ТЕАНИН капсули * 120
Нов ПРОМОНУТРИКОСТ АШВАГАНДА капсули 600 мг * 120 57213
НовАШВАГАНДА капсули * 60 MATXIN SINGLES
НовЛЕЧИТЕЛЯТ МЕДИУМ: СПАСЕНИЕ ЗА МОЗЪКА - АНТЪНИ УИЛЯМ - ХЕРМЕС
НовL-ТЕАНИН капсули 250 мг * 90 НАТУРАЛ ФАКТОРС 2866
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Неврологичен статус
- д-р Евелина Димитрова Георгиева
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- д-р Силвия Славова Славова-Георгиева
- д-р Мира Данаилова Куманова
- Д-р Емилия Дамянова Ненова
- д-р Елка Маринова Станчева
- д-р Ваньо Ангелов Андрейски
- д-р Елена Славова Димитрова-Богданова
- Симпатикомиметици
Коментари към Какво представлява автономната (вегетативна) нервна система