Как работи реакцията "бий се или бягай"
Реакцията "бий се или бягай", известна също и като остър стресов отговор, e физиологична реакция, проявяваща се в момент, в който се чувстваме застрашени, психически или физически. Тя се дължи на освобождаването на хормони, които подготвят тялото или да остане и да се справи със заплахата, или да избяга на безопасно място.
Терминът "бий се или бягай" репрезентира избора, който нашите древни предци са имали, когато са били изправени пред опасност в своята среда. Те са имали възможност или да се бият, или да бягат. И в двата случая физиологичният и психологическият отговор на стреса подготвя тялото да реагира на опасността. |
Отговорът "бий се или бягай" е описан за пръв път през 20-те години на 20 век от американския физиолог Уолтър Кенън. Кенън осъзнава, че веригата от бързо възникващи реакции в тялото спомага да се мобилизират ресурсите на организма, за да може той да се справи със заплашителни обстоятелства. Днес тази реакция се признава като част от първия етап на общия адаптационен синдром на Ханс Селие — теория, описваща реакцията на стреса.
Какво се случва по време на реакцията "бий се или бягай"
В отговор на острия стрес, симпатиковата нервна система на организма се активира поради внезапното освобождаване на хормони. Тя стимулира надбъбречните жлези, което предизвиква освобождаването на катехоламини, включващи адреналин и норадреналин. Това води до ускоряване на сърдечната честота, повишаване на кръвното налягане и учестяване на дишането. След като заплахата изчезне, са нужни между 20 и 60 минути, за да се върне тялото до нивата си преди възбуда.
Вероятно можете да си припомните момент, в който сте усетили реакцията "бий се или бягай", когато сте били изправени пред нещо плашещо, пулсът ви е бил ускорен, дишането ви е било учестено, цялото ви тяло е било напрегнато в готовност за действие.
Реакцията "бий се или бягай" се случва в лицето на непосредствена физическа опасност (като близка среща с ръмжащо куче по време на сутрешен джогинг) или в резултат на психологическа заплаха (като подготовка за важна презентация в училище или на работа).
Някои от физическите признаци, които сочат, че отговорът „бий се или бягай“ е задействан, включват:
Учестен пулс и дишане
Тялото ускорява сърдечния ритъм и дишането, за да си осигури енергия и кислород, необходими за бързо реагиране на опасността.
Бледа или зачервена кожа
Когато стресовата реакция се задейства, притокът на кръв към повърхността на тялото намалява, като се увеличава в мускулите, мозъка, краката и ръцете. Лицето може да пребледнее или да се редува пребледняване със зачервяване, тъй като кръвта нахлува в главата и мозъка. Способността на тялото да съсирва кръвта също се увеличава, за да се предотврати излишната загуба на кръв в случай на нараняване.
Разширени зеници
Тялото се подготвя да бъде по-осъзнато и бдително за онова, което го заобикаля, по време на опасност. Друг често срещан симптом на реакцията "бий се или бягай" е разширяването на зениците. По този начин се пропуска повече светлина в очите, което дава възможност за по-добро виждане.
Треперене
В близка среща със стрес или опасност, мускулите се напрягат и се подготвят за действие. Това напрежение може да доведе до треперене.
Защо този отговор на организма е важен
Отговорът "бий се или бягай" е от решаваща роля за нашето оцеляване. По същество той подготвя организма да се бори или да избяга от заплахата. Важно е да се отбележи, че реакцията може да се предизвика от реални и въображаеми заплахи.
Когато тялото се мобилизира, ние сме по-добре подготвени да действаме под натиск. Стресът, създаден от ситуацията, всъщност може да бъде полезен, като по-вероятно е да се справим ефективно със заплахата - да се представим по-добре в ситуации, в които сме притиснати, например на работа или в училище. В случаите, когато заплахата е животозастрашаваща, отговорът "бий се или бягай" може всъщност да играе критична роля за оцеляването ни.
Прочетете още:
Вече стана ясно, че реакцията "бий се или бягай" се случва автоматично, но това не означава, че тя винаги е точна. Понякога ние реагираме по този начин, дори когато няма реална заплаха. Фобиите са добър пример за това как този отговор на организма се отключва в лицето на заплаха.
Човек, който се страхува от височини, може да започне да изпитва остра реакция на стреса, когато се налага да се качи на последния етаж на небостъргач, за да присъства на работна среща например. В този момент тялото му ще бъде нащрек, а пулсът и дишането ще се учестят. Когато този отговор се засили, това може дори да доведе до паническа атака.
Разбирането на естествената реакция "бий се или бягай" на организма е един от начините да се справим в такива ситуации. Когато забележим, че сме напрегнати, нужно е да потърсим начини да се успокоим и отпуснем тялото си.
Отговорът на стреса е една от основните теми, изучавани в бързо нарастващата област на здравната психология. Изследвайки въпроса в дълбочина, психолозите работят в помощ на хората, усвоявайки нови начини за справяне с естествената им реакция на стреса.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Какво лекува английската сол
- Енергийни точки за облекчаване на стрес, депресия и емоционален дисбаланс
- Юка
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- Разумно ли се държите в ситуации на криза?
- В добро състояние ли са вашите нерви?
- Кортизолово лице или как стресът влияе на външния вид
- Индийско грозде, Еуфорбия, Амла, Амалаки
Коментари към Как работи реакцията "бий се или бягай"