Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Патология Патология ли е транссексуалността

Патология ли е транссексуалността

от 17 ное 2017г., обновено на 25 фев 2020г.
Патология ли е транссексуалността - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Според десетата ревизия на Международна класификация на болестите (МКБ 10) транссексуалността е едно от разстройствата на половата идентичност, следователно е болестно състояние. Но какво всъщност представлява и дали се счита за патологично изменение?

Терминът „транссексуалност“ се използва за индивиди с полово самоопределяне, различно от това, което се очаква въз основа на биологичните полови характеристики, с които се раждат. Едно транссексуално лице може да се идентифицира с женския пол, въпреки че е родено с мъжки полови белези, а някои транссексуални не се определят конкретно с никой от половете.

Част от обществото определя подобно поведение само като роля, но са документирани случаи, когато транссексуалните лица имат трайни чувства на анахронизъм с половата си принадлежност още в ранна детска възраст, а те могат да доведат до доста сериозни емоционални сътресения. Тези усещания често водят до дисфория (силна раздразнителност, тъга, свръхчувствителност, депресивност, страхове, агресия и автоагресия). 

Много подрастващи, които изпитват подобни чувства, не се идентифицират като транссексуални в зряла възраст, но дългогодишното потискане на дисфорията, свързана с половата идентификация, е често срещано преживяване сред възрастните, които се определят като транссексуални.

През 40-те години на миналия век медиците започват да обръщат внимание на явлението и се опитват да го категоризират, като наименованието и част от методите са се запазили, въпреки че са морално и практически остарели.

Още през 1966 г. д-р Хари Бенджамин (Harry Bendjamin) прави категоризация на хората с проблеми на половата идентичност (и задължителната дисфория, която ги придружава). Д-р Бенджамин е ендокринолог и е сред първите медицински специалисти, изследващи трансполовите хора въз основа на стандартизирани принципи.

Доста дълго време скалата на Бенджамин се използва за оценка на пациентите, в комбинация със скалата на Кинси (оценяваща сексуалната ориентация), но след като пациентите виждат субективизма при оценяването, започват да манипулират резултатите, с цел да бъдат одобрени и оперирани за промяна на пола.

Скалата за сексуална ориентация на Кинси

Скалата на Кинси, наричана още скала на хомо- и хетеросексуалността, е използвана за първи път за определяне сексуалността на американското население. Тя оценява както проявите на сексуално поведение, така и сексуалните фантазии.

Категории

Кинси използва 6 категории за оценка на сексуалната ориентация, както и една допълнителна – наречена категория Х, при която няма социо-сексуално контакти или реакции. При измерването се вземат под внимание всички сексуални контакти на човека, не само броят на сексуалните контакти с хора от същия пол.

  • тип 0: изключително хетеросексуален без хомосексуални преживявания (като в тях се включва широка гама от мисли, действия и контакти);
  • тип 1: преобладаващо хетеросексуален, само случайни хомосексуални преживявания (включително и мисли);
  • тип 2: преобладаващо хетеросексуален, (при налични хомосексуални преживявания, които все пак са по-чести от случайни);
  • тип 3: по равно хетеросексуален и хомосексуален;
  • тип 4: преобладаващо хомосексуален, но с често повтарящи се хетеросексуални преживявания;
  • тип 5: преобладаващо хомосексуален, но с наличие на случайни хетеросексуални преживявания;
  • тип 6: изключително хомосексуален, без хетеросексуален опит;
  • тип Х: липсват сексуални контакти или реакции.

Скала на Бенджамин за полова идентичност

  • тип 1 – измамно транссексуален;
  • тип 2 – фетишистки транссексуален;
  • тип 3 – реално транссексуален;
  • тип 4 – непреживял хирургична намеса транссексуален;
  • тип 5 – транссексуален с умерен интензитет;
  • тип 6 – транссексуален с висок интензитет;

Години наред тези две скали се използват от специалистите, за да ги улеснят в решението и преценката кой наистина има нужда от промяна на физическия пол. Към момента се счита, че този тип категоризиране е неефективно.

Много често с навлизането в зряла възраст настъпва физическо и социално преориентиране на личността. Това може да включва физически процедури (често хирургични и хормонални намеси), промяна в начина на обличане и държание и нови маркери за идентификация (смяна на име и лични документи). Човек може да се идентифицира като транссексуален, без да предприеме, която и да е от гореспоменатите промени. В самото начало терминът се е отнасял конкретно до хората, търсещи или предпочитащи хирургична/ хормонална намеса за промяна на телата си.

В допълнение към думата „транссексуалност“, през годините са добавени още термини, с цел да се опише по-точно личната полова идентичност на всеки индивид.

Част от тях са:

  • „Двуполов“ — лице, идентифициращо се и с двата пола, но с неравностойна пропорция между техните характеристики;
  • „безполов“ - човек, който не се идентифицира с нито един от половете;
  • „джендър флуид“– личност, която постоянно се лута в предпочитанието си за пол;
  • „джендъркуиър“- индивид, идентифициращ се като нещо различно от мъжки или женски пол (трети пол, безполов, двуполов и т.н.). В тази категория попадат още по-сложни самоопределения като:
  • „трети пол“ - личност, неспособна да назове или квалифицира себе си в някои от категориите, използвани за определяне на полова принадлежност;
  • „травестит/кросдресър“ - човек, който носи дрехи, традиционно свързвани с другия пол, като нерядко към тази категория спадат и така наречените „драг кралици (drag queen)“;
  • „андрогин“ - индивид, който определя себе си като комбинация от двата пола, в съотношение 50:50;

Общността на трансполовите гледа много сериозно на индивидуалните различия, когато се стигне до подбора на категория. Това е и причината дефинициите и подкатегориите да се увеличават постоянно. Така всеки от тях се чувства възможно най-комфортно, защото се обръща внимание на неговите конкретни характеристики и предпочитания.

До 2019 г. транссексуализмът е определян като разстройство в половия идентитет от МКБ-10 и може да бъде открит под обозначението F64.0, а определянето му като парафилия (състояние, при което човек постига сексуална възбуда и удовлетворение при фантазиране и участие в сексуално поведение, считано за нетипично или крайно) дълго време ще носи своите социални последици.

Важно е да се подчертае, че истинската причина транссексуализмът все още да е в списъка с патологични състояния, е така наречената „половата дисфория“, която може да доведе до доста сериозни емоционални проблеми, поради несъответствието между биологично и личностно определение.

Актуализация дефиницията на транссексуалността според СЗО

През май 2019 година Световната здравна организация (СЗО) обявява, че транссексуалността спира да бъде дефинирана като „психично разстройство“. Тя прави и одобрява актуализация на МКБ-11 (Международната класификация на болестите). Решението на организацията да я премахне от списъка беше оповестено още през юни 2018 г. През 2019-а нейните членки гласуваха и го подкрепиха официално. Промените ще влязат в сила от 1 януари 2022 г.

Според направената актуализация в МКБ-11 до този момент съществуващият термин „разстройства на половия идентитет“ се заменя с „полова несъвместимост.“

Преди „половата несъвместимост“ беше включена в глава „Психични разстройства“, докато сега попада в глава „Сексуално здраве.“

Редактори: Станислава Тонева, Даниела Пройчева

Източник:

psychologytoday.com; tsroadmap.com; answers.yahoo.com, cardinalnewmansociety.org, euro.who.int

Още по темата:
  • Каква е разликата между трансджендър и транссексуалност Каква е разликата между трансджендър и транссексуалност
  • Куиърплатонична връзка – емоционална близост без романтика Куиърплатонична връзка – емоционална близост без романтика
5.0/5 1 оценка

Коментари към Патология ли е транссексуалността

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Патология ли е транссексуалността
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 18:17
    Коментирайте "Патология ли е транссексуалността"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Патология
  • 10 красиви мъже, които някога са били жени
  • Каква е разликата между трансджендър и транссексуалност
  • F64.0 Транссексуалност
  • F65.1 Фетишистки трансвестизъм
  • Сексуално предпочитане към транссексуални мъже
  • F64.1 Двуролев трансвестизъм
  • По следите на световните конкурси. Модерно или заклеймено е да бъдеш транс
  • Карълайн Коси – трансджендър момичето на Бонд, което се бори за правата си
  • Трансджендър за здравеопазването в Англия: Наложи се да се лекувам сам
  • Трябва ли България да признае правото на транс хората да узаконяват смяната на пола си?
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4231 дни, 1 час и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 6 часа и 21 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 21 часа и 21 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 21 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 21 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival