Полезни ли са екстремните спортове за психическото ни здраве
Често наричаме хората, практикуващи екстремни спортове, пристрастени към адреналина, луди и екстремисти, защото рискуват здравето, а понякога и живота си, с дейности, които ни се струват опасни. Но според Ерик Бримър - психолог, проучващ аспектите на екстремните спортове, трябва да сте повече от „луди“, за да ги практикувате.
Мнението на Бримър е, че вземането на участие в подобни начинания изисква много знания, способности и познаване на средата, в която се развива конкретното действие. За да не пострадате, се налага да сте особено ефективни в практическото прилагане правилата в спорта, като най-вероятният резултат от лоша преценка или грешка е инцидент, който ще навреди на здравето или ще ви убие.
Ние винаги обръщаме огромно внимание на риска от екстремните спортове, а се оказва, че той е просто продукт, който трябва да бъде мъдро управляван. Всъщност подобна дейност повишава връзката с природата и тонизира организма.
Специалистите са открили, че има корелация между практикуването на екстремни спортове и високата психическата стабилност, та дори и приемането на смъртта. Обяснението се състои в това, че практикувайки екстремни спортове, хората трябва да приемат възможността от нараняване и загуба на живота.
Любопитно е изследването на анхедонията* чрез скокове с парашут - появяват се резултати, водещи до ясно обяснение защо подобен спорт е опияняващ. Страхът, предизвикан от скачането (изявен в отделяне на адреналин), често се усеща като допаминов пик (еуфория). След проучването от 2009 година, в което се изследва влиянието на скоковете с парашут върху хора с повишени нива на тревожност и алекстимия**, се оказва, че екстремните усещания отговарят на емоционалните им нужди.
"Голяма част от феновете на екстремните спортни преживявания са с високи стремежи, тяхната цел винаги е да „полетят“, те невинаги използват екстремния опит не за да събудят вътрешния си свят, а и за да се справят с него“, обяснява Тим Вадуман от университета в Бангор, Великобритания, един от авторите на обширно изследване върху екстремните спортове. По думите му много от хората, които се занимават например с покоряване на дивата природа, и проявяват хладнокръвие и прецизност в тежки условия, във всекидневието си по-скоро са несдържани и неумели в овладяването на емоциите. Екстремният опит в дивата природа дава възможност за избавяне от стреса и емоционалното напрежение, или поне за намаляването им.
Можем да обобщим цялата информация с това, че екстремните спортове дават усещане за овластяване. Чувството, че поемаш живота си в свои ръце, придружено с концентриране над мига, е тяхният дар за спортиста. Информацията говори, че адреналинът дава цвят в сивотата на тревожните и депресивни състояния и е полезен за психичното ни здраве, когато е получен чрез екстремен спорт.
* Анхедонията е неумение да се изпита удоволствие или приятно усещане, а също и загуба на интерес към всички дейности, които обикновено доставят удоволствие на конкретния човек. Състоянието е нетипично и обикновено се открива при различни психични разстройства - като тревожност, депресия, шизофрения и други.
** Алекситимията е състояние, при което човек изглежда сякаш е напълно лишен от емоции, но всъщност той е неспособен да ги осъзнае. Поради това че не може да определи и изрази с думи емоциите, които изпитва, той не разпознава емоциите и на хората около себе си, нито е способен да разбере техните емоционални мотиви.
psychologysandiegonews.com
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДЕВОЛЮЦИЯ - МАКС БРУКС - СИЕЛА
НАУ ФУДС МАГНЕЗИЙ БИСГЛИЦИНАТ прах 227 г
ОСТРОВИТ WAXY MAIZE ОВКУСЕН 1000 г
БИОТЕЧ ЦИТРУЛИН МАЛАТ 300 г ОВКУСЕН
ЯМАМОТО НУТРИШЪН ТАУ ПАУЪР (ТАУРИН) прах 300 г
ЯМАМОТО НУТРИШЪН УЛТРА КАЗЕИН КОМПЛЕКС 2 кг
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Топ 10 на най-абсурдните спортни измами на всички времена
- Навяхване и изкълчване на пръстите на ръката при спорт
- Навяхване на глезена в спорта
- Тонизиране на долна част на гърдите с две прости упражнения
- Ана Колева
- Раменен импинджмънт в спорта (Impingement Syndrome)
- Индийски бял живовляк, Псилиум
- Карнитин (L-Carnitine): действие, полезни ефекти, приложение
- Влияние на физическата активност върху дихателната система
- Дамски фитнес клуб "Елеганс", гр. Шумен
Коментари към Полезни ли са екстремните спортове за психическото ни здраве