Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Комуникация Психологически ефект от информационната война и фалшивите новини

Психологически ефект от информационната война и фалшивите новини

от 29 сеп 2019г., обновено на 08 окт 2019г.
Редактор: Даниела Пройчева
Психологически ефект от информационната война и фалшивите новини - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Информационната война и фалшивите новини не са нещо ново за нас. Новото е безкрайният новинарски цикъл и достъпът, който имаме до него.

„Всяка война е измама“, заявява древният военен стратег на Китай Сун Цу в книгата „Изкуството на войната“. Лъжата датира дори много по-отдавна, от времето на Адам и Ева вероятно. Така че дезинформацията не е явление, което се е породило през последните години. Различното е, че сме свидетели на 24-часов цикъл от фалшиви новини, до който ние имаме постоянен достъп.

Голяма част от живота ни тече онлайн. Много хора вече смятат, че дезинформацията се използва все по-умело и по-често като оръжие за убеждаване и оказване на влияние. Имаме достъп до новини повече от всякога. Те достигат до нас изключително лесно, при това денонощно, благодарение на смартфона, таблета, лаптопа, смартчасовника и т.н.

Информационната война съществува, откакто съществува войната въобще. Тя дори застига Джордж Вашингтон посмъртно. Три дни след началото на Гражданската война през 1861 година в един от вестниците е публикувана новина, която разбунва духовете на обществото. Тялото на Джордж Вашингтон е ексхумирано, за да бъде погребано в планините на Вирджиния. Предвид напрегнатата политическа обстановка, тази новина довежда до бум в продажбите на вестници и още по-сериозно обостряне на отношенията между Севера и Юга.

Променящата се истина: Хлъзгавия склон на социалните медии

Фалшивите новини сякаш изригват с нарастващата популярност на социалните медии. Традиционният новинарски модел, където ограничен брой хора, обучени от опитни журналисти, вземат интервюта от достоверни източници и задължително проверяват информацията преди да я публикуват, вече залязва. Той отстъпва място на съвременната медийна среда. Днес е толкова лесно да се разпространят конспиративни теории или слухове, без значение дали информацията е противоречива. Често ни заливат парадоксални послания и в един момент се оказва по-лесно да повярваме на опростената измислица, отколкото да открием истината.

Разпространяването на фалшиви послания, които да повлияят на вярванията и поведението на хората, като например, че глобалното затопляне е измислица, въпреки научните доказателства за обратното, означава, че сме силно уязвими на манипулация.
Узи Шая, бивш израелски разузнавач заявява: „Социалните медии ни позволяват да достигаме виртуално до всеки човек и да си играем със съзнанието му. Можем да правим, каквото искаме. И да бъдем, които си поискаме“. С навлизането на Интернет ни се предостави цял арсенал от оръжия за манипулация – онлайн хакване, фалшиви самоличности, ботове, уебсайтове с подправено съдържание, текстове за фалшиви новини.

Играта се състои в това да окажеш влияние, а средството да спечелиш тази игра е информационната война. Способността да посеем семенцето на дадена идея в съзнанието на хората, да ги накараме да се замислят и да опитаме да променим мисленето им е еквивалент на власт. За съжаление, контролните органи не успяват да се движат с темпото на развитие на технологиите, а резултатът е в нагласата, отворена за всякакъв тип информация.

Тези начини на убеждаване се превърнаха в огромна, печеливша бизнес ниша.

Психологически ефект

Василис Позиос (Vasilis K. Pozios), съдебен психиатър и консултант по въпросите за въздействието на медиите върху психичното здраве, описва по следния начин връзката между тях: „Целта на „фалшивите или подвеждащи новини“ е да манипулират общественото мнение. Те трябва да провокират емоционална реакция у читателя/ зрителя, която обаче понякога може да доведе до превъзбуда – гняв, подозрение, тревожност и дори депресия. Изследване, проведено от Американската психологична асоциация (АПА), разкрива, че нивата на тревожност в хората са се увеличили многократно през последните години.“

Д-р Позиос споделя още, че разкриването или възприемането на дадена новина като фалшива също предизвиква чувства като гняв и фрустрация, особено ако читателят/зрителят се чувства безпомощен срещу опитите да бъде манипулирана гледната му точка.

Какво се случва, когато се сблъскаме с фалшива новина?

Вероятно използваме „емоционалния си ум“, вместо „рационалния“. В такива случаи може да ни помогне да разберем точно кой тип медии отключват емоционалното мислене в нас и как да преминем на рационално. Д-р Позиос препоръчва да анализираме цялата информация, която е достигнала до нас, дори да е от „надеждни“ източници. Според него ще ни е необходимо време, докато се научим да го правим. Колко бързо ще успеем зависи от индивидуалната податливост на всеки от нас. Ако си създадем навик да използваме тази стратегия, ще можем да се предпазим от промени в настроенията и от нежелани емоционални реакции.

Съвети от експерти как да се преборим с фалшивите новини

Реалността е въпрос на възприятия и информацията е тази, която я оформя. Когато опитваме да променим реалността, винаги се чувстваме несигурни. Опитите могат да имат сериозни последици върху психичното ни здраве, да породят тревожност и т.н. Светът, в който живеем, е изграден от тесни връзки. Твърде лесно можем да преминем в състояние на нестабилност, дори хаос. Добрата (при това не фалшива!) новина е, че има няколко стъпки, които биха могли да ни предпазят от негативното влияние на фалшивите новини.

Не вярвайте на всичко, което четете

„Мъдростта се ражда със съмнението; съмнявайки се, ние задаваме въпроси, а като задаваме въпроси, е напълно възможно да се натъкнем на истината.“ Мъдрите думи на средновековния френски философ Пиер Абелар са актуални и днес. Хубаво е сами да проверяваме фактите, които имаме на разположение. За целта могат да ни помогнат някои лесни съвета:

  • да проверяваме датата на публикуване на материала;
  • да проверяваме източника на информация;
  • да обръщаме внимание на информацията в URL адреса;

Потърсете потвърждение на информацията

Да, отнема време. Има обаче органи, които се занимават точно с това. Можем да се обърнем и към институцията, чиято сфера засяга новината.

Анализирайте убежденията си

Според д-р Позиос ние сме склонни да повярваме на истории, които са в подкрепа на нашите вярвания, както и да отхвърлим такива, които им противоречат. „Като хора ние лесно приемаме информация, в която вече вярваме, и обратно“. Важно е да сме запознати с този факт, защото това ще ни помогне да разберем как социалните медии допринасят за затвърждаването и разпространяването на конкретно послание. Така че следващия път, когато стоим слисани пред току-що прочетена новина, е добре да си дадем малко време и да поразмишляваме върху нея.

Съхранете чувството си за хумор

Една от най-ефективните защитни стратегии е чувството за хумор. Смехът е безплатно лекарство, затова си осигурете доза от него.

Канализирайте силните емоции

Стресът може да ни послужи за по-практични цели. Можем да го използваме, за да участваме в протестни шествия, да организираме петиция или да се включим като доброволци в кауза, която защитаваме. Или просто може да отидем да довършим част от работата си в офиса. 

Ерата на фалшивите новини не отминава. Ние обаче имаме силата да се адаптираме. Ако социалните медии ни причиняват стрес, можем просто да се откъснем от тях. Ако потокът от новини е постоянен и смущаващ, може да го спрем. Възможно е един ден именно технологиите, които са породили този проблем, да ни помогнат да го решим. Ще продължим да следим.

Източник:

psycom.net, trilateralresearch.co.uk

 

Още по темата:
  • Епистемично изтощение – умора от безкрайния поток от новини Епистемично изтощение – умора от безкрайния поток от новини
5.0/5 1 оценка

Коментари към Психологически ефект от информационната война и фалшивите новини

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Психологически ефект от информационната война и фалшивите новини
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 06:42
    Коментирайте "Психологически ефект от информационната война и фалшивите новини"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Комуникация
  • Къде намирате най-полезната информация за вашето здраве и здравословен начин на живот?
  • Как да разпознаете фалшивите научни новини
  • Историята за китаеца, осъдил съпругата си, защото не му ражда красиви деца, се оказа лъжа
  • Науката в битка с дезинформацията за COVID-19
  • Кристофър Блеър - бащата на фалшивите новини
  • Д-р Гугъл невинаги може да ни излекува, или как да се предпазим от фалшивите здравни новини
  • Епистемично изтощение – умора от безкрайния поток от новини
  • 17-годишно момиче избира смъртта, защото животът й е "непоносим"
  • Погрешни са твърденията в социалните медии, че познатата настинка или грип могат да се сбъркат с COVID-19
  • Защо дезинформацията е толкова привлекателна за хората
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Велаксин - тръпнене и иглички по краката като страничен ефект

преди 1739 дни, 13 часа и 33 мин.

ИВЕРМЕКТИН - в кое ветеринарно лекарство се съдържа? Ефект при коронавирус?

преди 1913 дни, 18 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 14 часа и 53 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 7 часа и 34 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 14 часа и 26 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 21 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ИМУРАН таблетки 50 мг * 100

ЛИПОКАНТЕ таблетки 2 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival