Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Комуникация Епистемично изтощение – умора от безкрайния поток от новини

Епистемично изтощение – умора от безкрайния поток от новини

от 24 ное 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Епистемично изтощение – умора от безкрайния поток от новини  - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Непрекъснатият поток от информация може да ни изтощи до краен предел. Философът Марк Сата от държавния университет „Wayne“, който изучава практиките при споделяне на познание, определя състоянието като епистемично изтощение (умствена умора). Няма значение какъв е характерът на новината – публикация на приятел във Фейсбук или обаждане от близък, който желае да обсъждаме политически проблеми. Настъпва момент, когато човек се чувства пренаситен и няма енергия да обработва повече информация.

Терминът "epistemic" има гръцки произход и често се превежда като „свързан със знанието“. Оттам и епистемично изтощение се асоциира с умората при получаване на твърде много знания/ информация.

Не самото знание изморява хората, по-скоро процесът на полагане на усилия да го получат или споделят при извънредни обстоятелства.

Основни източници на епистемично изтощение (умствена умора)

1. Несигурност

За много хора годината беше изпълнена с несигурност. Коронавирусната пандемия хвърли сянка върху най-добрите практики, които смятахме, че сме усвоили, но и върху бъдещето ни.

Усещането за несигурност повишава нивата на стрес. Хората са склонни да предпочетат планираното и предвидимото. Още през далечния 17-и век френският философ Рене Декарт е открил доказателства за това. През 20-и век австрийският философ Лудвиг Витгенщайн също признава значимата роля на сигурността в живота на човека.

Достъпът до информация е свободен и лесно осъществим. За секунди можем да влезем в социалните медии, надявайки се да намерим отговори на своите въпроси. Накрая обаче въпросителните стават повече от отговорите.

2. Поляризация

Много писатели засягат темата за негативните ефекти от поляризацията и как тя уврежда демокрацията. Не се обръща достатъчно внимание на друг аспект, а именно как тя влияе на способността ни да получаваме и споделяме знания.

Философът Кевин Валие твърди, че съществува причинно-следствена връзка между поляризацията и недоверието. С други думи те се подхранват взаимно. Затвореният кръг може да ни направи недоверчиви и колебливи на какво да вярваме и на кого да се доверим. Поляризацията може да доведе до дълги словоизлияния, защото проучванията сочат, че тогава хората спират да разчитат на разума си и по-трудно постигат съгласие един с друг.

За онези, които обикновено приемат сериозно възгледите на останалите, тежестта нараства, тъй като те полагат по-големи когнитивни усилия. Когато темата е спорна или деликатна, се увеличават стресът и емоционалното натоварване.

3. Фалшиви новини

Невярната информация се разпространява със скоростта на светлината. Тя не касае само политиката, а и всички други сфери на живота ни.

Като допълнение, хората са атакувани от постоянните реклами и подвеждащи послания на частни компании, което философите Кейлин О’Конър и Джеймс Оуен Уедърол определят като „индустриална пропаганда.“ През настоящата 2020 г. се наложи да филтрираме и информацията, свързана с COVID-19, която целеше да всее паника и страх.

Великият шахматист Гари Каспаров казва: „Целта на съвременната пропаганда не е само да прокара път за осъществяване на нечий план или идея. Целта е да се потисне критичното мислене и да се унищожи истината.“

Подвеждащата информация е изтощителна по своята същност. Така например изключително популярно видео представя в бърза последователност кадри, в които се изтъкват неверни твърдения, свързани с COVID-19. Затрупването с много аргументи, макар и непотвърдени, е тактика, създадена от Дуейн Гиш, който така е оборвал опонентите си по време на дебати. Хората, които я използват, разчитат на физическата невъзможност на отсрещната страна да обмисли и прецени дали чутото е достоверно, или не. Подобни видеа затрудняват изключително много работата на експертите, които се занимават с проверка на факти, именно поради големия обем подадена информация.

Как да се справим с потока от информация, който ни залива?

Нормално е човек да се чувства умствено уморен, ако около него витае несигурност и му се представят факти, чиято достоверност не е доказана.

Има няколко начина да запазим здравия си разум и да предотвратим пренасищане и изтощение:

По-малко новини

Американската психологическа асоциация препоръчва да ограничим източниците на нова информация и да се фокусираме върху онова, което можем да контролираме.

Медитация и осъзнатост

Друг начин е като се научим да живее с определено ниво на несигурност, без да се чувстваме потиснати и напрегнати. Можем да го постигнем с помощта на медитация или практикуване на осъзнатост.

Разбиране на чуждата гледна точка, а не победа на всяка цена

Философът Майкъл Ханън смята, че ако опитаме да разберем гледната точка на другия, вместо да извоюваме победа на всяка цена, по-лесно бихме се справили в ситуация, когато имаме противоположно мнение по даден въпрос.

Споделяне на проверена информация

Ограничаването на разпространението на невярна информация може да се случи само, ако първо проверяваме достоверността на фактите. Добре би било да си изберем няколко източника, които са известни с етичния си кодекс и високите стандарти при проверка на фактите.

Несъвършенството е навсякъде около нас

Посочените по-горе инструменти не са общовалидни и имат своите ограничения. Един от уроците, на които може да ни научи така нареченото епистемично изтощение, е да живеем добре, въпреки дребните несъвършенства. Нито един човек не би могъл да прегледа всички водещи заглавия в медиите, да коригира целия поток от подвеждаща информация и да натрупа неограничен обем от знания. Ако се стреми към това, той е обречен на постоянно изтощение.

Източник:

sciencealert.com/ theconversation.com/ Wayne State University
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Как се отразява обструктивната сънна апнея на психичното здраве Как се отразява обструктивната сънна апнея на психичното здраве
  • 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
  • Как можем да поддържаме бистър и бърз ум Как можем да поддържаме бистър и бърз ум
  • Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
3.0/5 2 оценки

Коментари към Епистемично изтощение – умора от безкрайния поток от новини

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Илияна Тончева 
    на 24 November 2020 в 17:45
    Изключващ всичко... Телевизия радио,телефон .....

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Комуникация
  • Принудата не е грижа: Завръщане на принудителното настаняване в психиатрични болници в САЩ
  • Младите хора днес са по-нещастни от възрастните
  • Как се отразява обструктивната сънна апнея на психичното здраве
  • 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
  • Популярно лекарство за астма може да причини сериозни психични проблеми
  • Как можем да поддържаме бистър и бърз ум
  • Как се отразява религията на психичното здраве на човека
  • Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
  • Кинотерапия: Ползите от гледането на филми
  • Ползи от градинарството за физическото и психичното ни здраве
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Футболни новини - японци почистват стадиона след себе си!

преди 2531 дни, 23 часа и 25 мин.

Пациентите не посещават личните си лекари, тъй като се страхуват от лоши новини? Вие на този принцип ли сте?

преди 3736 дни, 15 часа и 39 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 21 часа и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 12 часа и 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 12 часа и 37 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 12 часа и 44 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival