Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Позитивна психология Наръчник на успешния родител Родителство и психична стабилност: кои са опасните зони

Родителство и психична стабилност: кои са опасните зони

от 25 апр 2018г., обновено на 05 апр 2022г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Родителство и психична стабилност: кои са опасните зони - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Много се пише за предизвикателството да си родител, когато силният стрес вече е нанесъл вреди на емоционалното здраве. Но кои всъщност са най-големите трудности, заплашващи психичната стабилност на родителите, и как да ги локализирате, преди да нанесат вреда? Надяваме се тази статия да ви даде отговорите, които търсите. 

Следродилна (постнатална) депресия

Депресията след раждането е проблем, за който повечето родители са чували. Според статистиката засяга една на всеки десет жени, и обикновено се появява месец или два след раждането (въпреки че могат да минат няколко месеца, преди симптоматиката да бъде забелязана).

Науката все още работи за изясняване на всички причини за постнаталната депресия. Промяната в хормоналния баланс след раждане на дете дълго време се считаше за единствената причина за нея, но изследванията не потвърждават напълно тази теория. Интересно е да се чуят резултатите от нови проучвания по въпроса, които вече не са съсредоточени само върху биологичните причини, а и върху влиянието, което родителството оказва над живота на майката. Част от факторите, за които се смята, че причиняват следродилна депресия, са:

  • преждевременно раждане или травматично преживяване по време на раждането;
  • жонглиране с обгрижване на детето, работни задължения и домакинство;
  • финансови притеснения;
  • намаляване на социалните взаимодействия;
  • други стресови събития, като загуба на близък или инциденти.

Трябва да знаете, че е нормално да се чувствате различно след раждането. Периодът на минорен емоционален фон включва плач без особена причина и емоционално изтощение, които могат да продължат няколко седмици. Разликата между това усещане и депресията е както в тежестта, така и в продължителността на състоянието. Обикновената тъга може да продължи няколко седмици, а депресията – месеци и дори години (според статистиката 30% от родилките с депресия се борят с нея до три години след поява на детето им), като включва мисли за самоубийство и неспособност за полагане на правилни грижи за бебето.

Има ли следродилна депресия при мъжете

Според проучванията 21% от бащите страдат от депресивни епизоди през първата година от живота на децата си. Счита се, че тези отклонения имат пряка връзка със състоянието на съпругите им.
Причините за депресивните епизоди при бащите обаче могат да се дължат и на новите финансови предизвикателства, както и на усещането, че важността им в семейния живот намалява за сметка на тази на бебето…

Стресът, свързан с родителската роля

Както във всичко, и тук ролята на пола е особено важна – обществото очаква точно определени действия от майките и бащите. 

майка, баща, дете, семейство, парк

Много жени започват да се съмняват силно в способностите си да се справят с новите си задължения, включващи не само грижа за бебето, но и справяне с всички домашни дейности. Стресът, умората и липсата на увереност може да обезкуражи майките до степен, в която да започнат да вярват, че са се провалили напълно.

За бащите може да е трудно да се приспособят към новата си роля поради липсата на видим ролеви модел. Може също да попаднат в капана на схващането, че като представители на силния пол трябва да пазят емоциите си за себе си и не е редно да занимават никого с тях. Картината може да се влоши, ако не усетят веднага непосредствена връзка с детето си (не е лесно за осъзнаване, но това е нормално).

Майките и бащите носят своите спомени от ранното си детство и несъзнателно повтарят запечатаните в съзнанието им родителски модели, или съвсем целенасочено се опитват да действат по напълно противоположен начин.

Ежедневен стрес, свързан с отглеждане на бебето

Докато следродилната депресия се превръща във все по-популярна и разисквана тема, родителската тревожност сякаш остава в сянка. Липсата на дискусия по темата вероятно се дължи на страха, че ако признаят проблема си, родителите ще бъдат определени като егоистични или несправящи се с отглеждането на децата си.

Важно е да се подчертае – естествено е в родителския живот да има някакви нива на стрес и е напълно нормално невинаги да сте подготвени!

Да станете родители означава, че вече не живеете само за себе си. Много от старите ви ангажименти, хобита и удоволствия отпадат и се заместват от необходимостите на детето. Това може да стане причина за усещането, че сте изгубили своята идентичност.

Липсата на подкрепа от приятели и семейство може да допълни трудностите. Скоро след появата на бебето всички са склонни да помагат за него, а после се връщат на работа и се получава социален вакуум, който допълнително стресира майките.

Недостигът на сън също играе голяма роля. Без редовен, непрекъснат сън преумората води до раздразнителност, високи нива на стрес и прекалена емоционалност, като същевременно родителите са принудени да се грижат за нуждите на бебето.

С времето се разбира дали има възможност за съвместяване на работа, домакински задължения и отглеждане на дете, или един от родителите трябва да се откаже от кариерата си, за да полага нужните грижи за наследника на рода. Прекратяването на професионалния път може да доведе до усещане за самота и вина. От друга страна, при родителите, които бързат да се върнат към работните си ангажименти, може да се задълбочи чувството за вина, че са изоставили детето си в твърде крехка възраст.

Цифровите технологии и родителските тревоги

В наши дни всеки родител може да открие безброй съвети за това как да отглежда детето си само след няколко минути в интернет. Но понякога това води до силна параноя и тревожност, тъй като е възможно неопитните майки и бащи да си внушат, че откриват аномалия в здравето или поведението на детето, след което да прекарат часове в търсене на интернет диагноза, вместо да се консултират с професионалист.

Напълно нормална е нуждата родителят да защитава детето си и е чудесно да имате подкрепа от други родители, дори през платформи като социалните мрежи, но не е полезно да оставяте тревогата да ви завладее, без да се консултирате със специалист. Ако се оставите на цикъла „ами, ако“, то умът ви няма да функционира съвсем нормално, защото ще е постоянно залят с тревожни предположения.

Източник:

harleytherapy.co.uk

Още по темата:
  • Съществува ли наистина синдром на единственото дете в семейството Съществува ли наистина синдром на единственото дете в семейството
  • За хората, които не искат да имат деца – различни ли са от останалите и защо ги съдим За хората, които не искат да имат деца – различни ли са от останалите и защо ги съдим
  • Как да кажем "Извинявай" на детето Как да кажем "Извинявай" на детето
  • Кое е по-трудно – да си родител на малко дете или родител на тийнейджър Кое е по-трудно – да си родител на малко дете или родител на тийнейджър
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МОЯТА ПРОГРАМА. ЙОГА ЗА РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - СВЕТЛА ИВАНОВА - DVD - СИЕЛА
15.00лв.

МОЯТА ПРОГРАМА. ЙОГА ЗА РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - СВЕТЛА ИВАНОВА - DVD - СИЕЛА

АДАПТАЦИЯТА В ДЕТСКАТА ГРАДИНА - ЦВЕТЕЛИНА ЗИДАРОВА - СИЕЛА
12.90лв.

АДАПТАЦИЯТА В ДЕТСКАТА ГРАДИНА - ЦВЕТЕЛИНА ЗИДАРОВА - СИЕЛА

РЪКОВОДСТВО ЗА НЕДОСПАЛИ РОДИТЕЛИ - ТРЕЙСИ ХОГ И МЕЛИНДА БЛАУ - ХЕРМЕС
29.95лв.

РЪКОВОДСТВО ЗА НЕДОСПАЛИ РОДИТЕЛИ - ТРЕЙСИ ХОГ И МЕЛИНДА БЛАУ - ХЕРМЕС

РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БЕБЕТО - РОБЪРТ НИЙДЪЛМАН - ХЕРМЕС
9.95лв.

РЪКОВОДСТВО НА Д-Р СПОК: НАЙ-ВАЖНОТО ЗА БЕБЕТО - РОБЪРТ НИЙДЪЛМАН - ХЕРМЕС

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС
15.95лв.

КАК ДА РАЗВИЕМ ПОТЕНЦИАЛА НА ДЕТСКИЯ МОЗЪК - д-р ДАНИЕЛ СИЙГЪЛ И д-р ТИНА ПЕЙН БРАЙСЪН - ХЕРМЕС

ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС
9.95лв.

ВИНАГИ ЩЕ ТЕ ОБИЧАМ - МАРК СПЕРИНГ - АЛИСЪН БРАУН - ХЕРМЕС

Коментари към Родителство и психична стабилност: кои са опасните зони

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Родителство и психична стабилност: кои са опасните зони
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 11:09
    Коментирайте "Родителство и психична стабилност: кои са опасните зони"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Позитивна психология
  • Наръчник на успешния родител
  • Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
  • Какви са нивата на вашата тревожност и депресия
  • Проф. Иван Миланов: Болките в гърба в млада възраст са предвестник на депресия
  • Кодеин
  • Домашни средства срещу цистит при деца
  • Функции и задачи на Детска педагогическа стая
  • Литий
  • Депресия
  • Д-р Иванка Иванова Кьолиева
  • Флуоксетин
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво средство за епилация на интимните зони използвате?

преди 3712 дни, 17 часа и 40 мин.

Най-опасните храни през лятото – как се предпазвате от неприятностите, които могат да ни донесат?

преди 3928 дни, 23 часа и 35 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 23 часа и 13 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 14 часа и 14 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 14 часа и 25 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 14 часа и 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival