Смехотерапия – какво представлява и как може да ни помогне
Акценти
|
Поддръжниците на смехотерапията смятат, че смехът ни помага да се избавим от страха и болката. Теорията гласи, че, когато се смее, човек се справя по-лесно със стресови ситуации, успява да пребори болката и травмите от миналото или да се освободи от напрежението, свързано с тежко заболяване.
Разбира се, смехотерапията не може да замести конвенционалната медицина, но няколко минути смях със сигурност биха ускорили процеса на възстановяване.
Теория за смехотерапията
От древни времена хората са запознати с ползите от смеха. В Притчи Соломонови пише: „Веселото сърце лекува като лекарство.“ Норман Казънс засяга темата за смехотерапията и в тома „Анатомия на една болест“ (Anatomy of an Illness) на своя книга от 1979 г. Когато авторът чува диагнозата болест на Бехтерев, всички казват, че шансовете му да се възстанови клонят към нула. Казънс не може да се движи и изпитва постоянна болка. Въпреки това мъжът не губи чувството си за хумор и успява да се излекува. Запитан какво му е помогнало, той отговаря: „Предаванията на „Скрита камера“, комедийните филми и смешните истории, които ми споделяха медицинските сестри.“ Според писателя 10 минути смях дневно са му осигурявали два часа сън без болка.
Много са изследванията, според които, макар да не е най-доброто лекарство, смехът със сигурност носи големи ползи за човешкото здраве. Проучване на екип от Калифорнийски университет в Лос Анджелис например сочи, че гледането на смешни шоу програми повишава прага на болка при децата, което би им помогнало, ако са подложени на тежка операция или процедура.
Учени от Университета на Мериленд откриват, че групите доброволци, които гледат смешни филми са с по-добра циркулация на кръвта от онези, които гледат тъжни филми.
Според някои специалисти смехът е като джогинга и оказва същия положителен ефект върху тялото, какъвто и една пълноценна тренировка. Когато се смеем, тялото ни произвежда хормона катехоламин, който от своя страна предизвиква освобождаването на ендорфини – хормони на щастието. Навлизайки в кръвообращението, ендорфините носят усещане за спокойствие и щастие. С други думи, смехът облекчава стреса, намалява тревожността и увеличава запасите от енергия в организма. Всичко това създава предпоставки за по-бързо оздравяване и по-спокоен престой в болница.
Ако обаче човек е болен от рак, страда от тежка депресия или е принуден да работи рамо до рамо с най-ужасния началник, дали има нещо, което би могло да го разсмее?
Смехът носи щастие
Хуморът е много субективно понятие. Нещо, което разсмива някого до сълзи, може да е скучно и неразбираемо за друг. Един от елементите на смехотерапията е свързан с идентифициране на онова, което може да ни разсмее, без значение какво е то. Не бива да се притесняваме, че харесваме особеното чувство за хумор на Уди Алън или пък мъпетите. В крайна сметка смехотерапията не се ограничава само до шеги. Може да ни е смешно, когато гледаме как се отваря слота за компактдиск например. Нормално е всеки да намира за смешни различни ситуации или думи.
Специалистите отбелязват, че фалшивият смях е не по-малко полезен, което означава, че в сесия от смехотерапията терапевтът може да ни пусне филма за котарака Галфийлд или пък да ни накара да се преструваме, че имаме лапи вместо ръце и да ръмжим, смеейки се. Смехотерапевтите споделят, че в повечето случаи изкуствено предизвиканият смях накрая се превръща в естествен.
Ако се научим да откриваме онова, което ни разсмива, и да извличаме смешното от всяка ситуация, ще се справяме по-лесно със стреса и напрежението в ежедневието. Да си представим, че ни казват, че страдаме от сериозна болест. Можем да потънем в самосъжаление и депресия, които обаче само ще затруднят излекуването ни. Можем и да се забавляваме и да живеем пълноценно, което увеличава шансовете да се възстановим. Всъщност пред същия избор сме изправени не само когато сме болни, но и в много други ситуации, например когато се налага да работим с неприятен за нас колега. Ако намираме повод да се смеем, ще запазим самообладание в наистина напрегнати моменти.
» Сериозно за шегата: чувството за хумор е силна черта на характера
Предупреждение
Макар че смехът е чудесно средство за справяне с тревожност и болка, самият акт на смеене не трябва да е болезнен. Тъй като обаче това все пак се случва понякога, смехотерапията не се препоръчва на бременни жени, както и на пациенти с херния или претърпели тежка операция. |
Да се смеем на нещата, които ни нараняват
Вероятно някои от вас ще си кажат, че все пак не всичко в живота може да предизвика усмивка. Нека ви запознаем с историята на Анет Гудхарт. Тя е жертва на сексуален тормоз като дете, омъжва се за алкохолик, а впоследствие развива хранително разстройство – компулсивно преяждане. Анет смята, че благодарение на смеха е успяла да преодолее трудностите в живота си и днес, вече като сертифициран смехотерапевт, учи другите как да намалят болката и да продължат напред, смеейки се. Жената не разказва смешни случки, а по-скоро дава пространство на своите пациенти сами да намерят нещото, което ще ги накарат да се усмихват, без да срещат неодобрението на обществото.
Всеки от нас познава хора, които са твърде напрегнати или живеят с болката от миналото си. Смехът може да им помогне да погледнат напред и да се освободят от онова, което ги прави нещастни. Учени от Тексаския университет A&M откриват доказателства, че хуморът носи надежда. Според тях със смях можем да преборим негативните мисли и да ги заместим с позитивни, тоест да намерим изход от ситуация, която сме смятали за отчайваща. Когато се избавим от негативността, умът ни е способен да състави план за действие.
Надсмиването над неща и ситуации, които ни нараняват, често има пречистващ ефект. То сякаш ни връща контрола над случващото се, въпреки че досега сме вярвали, че нищо вече не зависи от нас.
Понякога е добре да приемаме живота малко по-несериозно, но има случаи, когато хуморът и смехът могат да доведат до негативни последици. Сарказмът например е опасен и почти винаги предизвиква повече негативни емоции.
Важно е да се отбележи също така, че не всеки пациент е готов да се подложи на смехотерапия, когато постъпи в болница. Според специалистите този терапевтичен метод е по-подходящ непосредствено след излизане от криза или през възстановителен период, а не в най-тежките моменти от травмиращо преживяване.
What is laughter therapy?: https://science.howstuffworks.com/life/laughter-therapy.htm
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- Норман Казънс - първият, превърнал смехотерапията в наука
- Гелотофобия – какво представлява страхът от присмех
- Използвайте 7 начина за прилагане на смехотерапия
- 19 улични надписа, които наистина ще ви разсмеят
- Лечебната сила на ума
- Бебетата плачат и се смеят още в утробата
- Тест, с който да проверим чувството си за хумор
- Общувайте с чувство за хумор, за да укрепите отношенията с приятелите си
- Кратка притча за смеха и боговете
- Тези бебета развалят перфектните фотосесии на родителите си
Коментари към Смехотерапия – какво представлява и как може да ни помогне