Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Страхът от смъртта през призмата на когнитивно-поведенчески терапевт

Страхът от смъртта през призмата на когнитивно-поведенчески терапевт

от 03 юли 2020г., обновено на 12 авг 2020г.
Автор: Ренета МинчеваРедактор: Елиза Трайкова
Страхът от смъртта през призмата на когнитивно-поведенчески терапевт - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Страхът представлява нормална човешка емоция — напълно естествено е да го изпитваме в различни ситуации. Той се превръща в нездравословен, тогава, когато започва да оказва трайно негативно влияние върху ежедневните ни дейности. Промените, които могат да настъпят, са свързани с избягване на определени социални ситуации и дейности, което блокира и ограничава цялостното пълноценно функциониране на личността. Страхът е емоция, която възниква в отговор на заплашителни събития или ситуации, имащи пряко отношение към нашето съществуване или това на наши близки и значими за нас хора. Разбира се, това е естествена реакция на нашия организъм към събития от външния свят, които ни застрашават. Тази реакция ("бий се или бягай") е необходима, тъй като активира тялото ни да отговори адекватно на изискванията на средата, но страхът се превръща в нездравословен, когато премине границата на естествения отговор и започне да се проявява в различни ситуации, които потенциално могат да представляват заплаха за нашето благополучие и съществуване. Много често това се наблюдава при хора с висока здравна тревожност и тревожни разстройства.

В основата на тревожните разстройства се наблюдава страх, свързан със смъртта. Този страх има базова основа и тя се крие в личната и ранна история на човека. Той може да е следствие от преживяна травма или силно травмиращо събитие в живота, свързано с внезапна загуба на значима фигура.

От началото на своето раждане човек има нужда от задоволяването на базови потребности, като сигурност, стабилност, приемане, похвала, емпатия, ясни правила и граници, свобода и спонтанност. Незадоволяването на горните нужни води до повишаване на тревожността, свързана с физическото и психическо оцеляване. Травматичният спомен, свързан с незадоволените потребности от външния свят на детето, се впечатва и оказва влияние върху целия му живот и когнитивното възприемане на света. Света започва да изглежда опасен — другите в него могат да ни изоставят, било то физически или емоционално, да ни наранят или пренебрегнат.

Наблюдават се засилени негативни емоции, негативни мисли и вярвания, в основата, на които се наблюдава страх, свързан със смъртта и край на физическото съществуване. Това често се изразява в прекомерна тревожност за личното здраве, както и това на близки и роднини, повишено самонаблюдение, натрапчиви мисли, свързани с катастрофален край, представи и образи, които засилват тревожността и страха, трудности във взаимодействието с другите, нарушения на съня, апетита, умора и др.

Съдържанието на картините и представите, свързани със смъртта имат силен негативен облик за тези хора. Това от друга страна засилва още повече изпитването на страх и ужас от темата и завърта в порочен кръг човека. Много често тези хора ще се опитат да игнорират или да избягат от стимулите, които провокират засилване на страха и уязвимостта им, но това няма да спомогне за преборването на проблема. Негативните автоматични мисли, имат силно въздействие върху нашите емоции. А от друга стана колкото по-силна е емоцията, която изпитваме, толкова в по-голяма степен оценяваме своите мисли като правилни и валидни. Това много често създава трудности в нашето пълноценно функциониране. Негативните мисли водят към изпитване и на негативни за нас емоции, след което настъпва промяна и в поведението ни. Тази промяна може да започне да ни ограничава и намалява личните ни възможности за изява или удовлетвореност от нещата в живота.

В психотерапевтичен план се препоръчва когнитивно-поведенчески подход, поради високата успеваемост при страхове, фобии, тревожни разстройства, зависимости и депресия. Изследването на мислите и представите и най-вече разкриване на тяхното значение за човека, спомага за успешното преструктуриране на негативните образи, мисли и представи с рационални и функционални образи за човека. Промяната в съдържанието на ирационалните вярвания спомага за намаляване на негативните емоции.

Ако ние си представяме, че след като приключи живота ни всичко ще бъде тъмно и страшно, то няма как да изпитваме спокойствие по отношение на тази тема. Ние можем да насочим вниманието си и в друга посока като работим с тези мисли и представи се опитваме с терапевтична помощ да внасяме рационални промени в стила и модела на мислене, така че да подобрим живота си и да се справим с натрапчивите негативни допускания и вярвания, които се явяват пречка за здравословното ни съществуване.

Източник:

Снимка: pixabay.com

3.7/5 3 оценки

Коментари към Страхът от смъртта през призмата на когнитивно-поведенчески терапевт

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Страхът от смъртта през призмата на когнитивно-поведенчески терапевт
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 19:08
    Коментирайте "Страхът от смъртта през призмата на когнитивно-поведенчески терапевт"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Ирационален страх от смъртта
  • Психолог Лилия Стефанова - На какво се основава страхът от смъртта
  • Страх от смърт
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП с ПИК

преди 804 дни, 8 часа и 4 мин.

Салофалк и нексиум - могат ли да се приемат заедно през определени интервали

преди 1311 дни, 4 часа и 54 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 7 часа и 13 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 22 часа и 13 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 22 часа и 24 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 22 часа и 31 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival