Фокусът на успешния ментор е върху цялата личност, не само върху кариерата
Рик Уулърт (Rick Woolworth) дълги години работи в компания на Уол стрийт. След това е ментор, а към момента ръководи НПО, специализирала се в предлагането на менторски услуги. Ето какви съвети дава той, за да бъдем по-успешни ментори и да изградим щастливи и реализирани личности.
Днешните лидери имат нужда от повече и по-добри ментори.
Според статистиката от наскоро проведено проучване* дисбалансът между търсене и предлагане е жесток: докато повече от 75% от мъжете и жените специалисти искат да имат ментор, то само 37% имат такъв. Нещо повече, мнозинството от хората, които в наши дни се определят като ментори, реално не постигат особено впечатляващи резултати, защото се фокусират единствено върху напредъка в кариерното развитие на човека.
През 2018 година прекарах няколко часа в библиотеката на университета в Станфорд, търсейки и анализирайки всевъзможни статии, проучвания и книги, свързани с менторството. Стигнах до заключението, че огромна част от тях са съсредоточени върху професионалното развитие и управлението на различен тип организационни програми. В същото време, анализите и препоръките за това как трябва да се обърне внимание на личността на човека и да се надникне отвъд кариерата му, бяха оскъдни. В малкото такива се говореше за поведение, ценности, взаимоотношения, родителски грижи, финанси, та дори и за духовен живот.
За 35-те си години опит на ръководен пост на Уол стрийт, като ментор за много колеги и приятели, а сега и като президент на НПО, която помага на ръководителите да подобрят отношенията си със своите служители, разбрах, че холистичният подход е в пъти по-ефективен, когато искаме да разгърнем потенциала на даден човек. Всъщност именно в това се крие очарованието на менторската работа и по това тя се отличава от коучинга, който цели изграждане на умения или подобряване на представянето.
Да си ментор на самия човек изисква повече усилия, време и мисъл. Ето някои насоки, които биха ви помогнали да го постигнете:
Споделяйте свои истории и преживявания
Когато срещам по-млад човек за първи път, аз казвам: „Разкажи ми за себе си. Започни от самото начало и бъди спокоен – имаш 20-30 минути да го направиш. Може и да задам няколко въпроса, като всичко, което си кажем, е строго конфиденциално и ще си остане между нас. Когато приключиш, аз също ще ти разкажа за себе си, ако желаеш“ (те винаги желаят)". Подобно начало на комуникацията между двамата променя изцяло посоката, защото показва на човека отсреща, че ти наистина се интересуваш от него и от пътя, който е извървял, а не искаш просто да му отправиш няколко професионални съвета. По този начин получаваш ценна информация за миналото му, а така ще можеш да бъдеш по-адекватен и за в бъдеще. Когато разказвам за себе си, се старая да включа и няколко трудни периода от професионалния и личния си живот, включително и брака си. Така показвам, че можем да разговаряме за всичко и няма забранени теми. Изграждам доверие.
Задавайте интересни въпроси
Добрите ментори си създават база данни, в която пазят най-впечатляващите и успешни въпроси по различни теми. Ето някои от тях:
- Кое не ти дава да заспиш нощем?
- Представяш ли си се като един мотивиран и осъществен специалист на работното място, което заемаш в момента, през следващите 5 години?
- Какво правиш, за да „презаредиш батериите“, така че служебните ангажименти и технологиите да не те доведат до бърнаут?
- Кой е повлиял най-много в живота ти?
- Какво обичаше да правиш най-много в гимназията?
- Ако имаше възможност, какво би направил по различен начин?
- По скалата от 1 до 10, как би оценил брака/романтичната си връзка в момента?
- Какви бяха взаимоотношенията с родителите ти?
- Възпитаван ли си в духа на определени религиозни ценности?
По време на втората ми среща с мой клиент на име Кейт, тя сподели колко нещастна се чувства, работейки часове наред за една от топ компаниите в областта на консултантските услуги. Затова реших да сменя посоката и я попитах как е била възпитавана. Само за броени минути, тя се разплака, защото осъзна, че е обсебена от мисълта за блестяща кариера, за да получи одобрението на емоционално дистанцирания си баща. Кейт си тръгна накрая със съвсем различна представа за живота, мотивацията и амбициите си. Сега е много по-щастлива, защото работи по-малко на брой часове и въпреки това е уважаван специалист във въпросната компания.
Започнете разговора с мисълта за крайния резултат
Може би най-важният въпрос, който да зададем на клиента, е „Каква е твоята лична представа за дългосрочен успех?“. Много прост и все така ефективен начин да разгърнете същия въпрос е като кажете следното: „Представи си, че тази вечер има парти по случай твоята 80-та годишнина. Сега напиши 5 кратки изречения с това, което би искал семейството и приятелите ти да кажат на партито за теб.“ Когато ми предадат списъка си, аз обикновено споделям с тях своя отговор. Ако не направите това в началния етап от комуникацията си, все едно плавате с кораб, чиято крайна дестинация е неясна. Тогава ще разберете, че е възможно да му дадете добър професионален съвет, който обаче да не го направи щастлив човек. Например един опитен адвокат с рутина съветва новия си асистент, който тъкмо е завършил университет, че за да се изкачи по стълбицата до поста „партньор“, ще трябва да работи усърдно 70-80 часа на седмица, при това постоянно. Обаче същият този успешен адвокат не се е поинтересувал дали личните взаимоотношения, децата, здравето и т.н. не са по-важни за асистента, отколкото професионалните успехи и финансовата стабилност.
Задаването на повече въпроси има и друг плюс: предпазва ви от твърде много говорене и предлагане на твърде много решения.
Научете ги как да ловят риба
Един от най-способните ни ментори, с който работих около 25 години, беше Боб Бъфорд, успешен предприемач в сферата на кабелните телевизии в Далас. Той беше виртуоз в задаването на точните въпроси и пестелив в съветите си. В един етап от кариерата си имах проблеми със своя началник, който беше доста труден човек, и се надявах Боб да ми каже какво да направя. Вместо това той ми зададе куп въпроси, които ми помогнаха да открия истинския проблем и сам да си начертая ход за действие. „Ти просто имаше нужда да изговориш нещата, които те объркваха.“ каза той накрая на срещата ни. Боб ме научи как да ловя риба, без да ми осигурява сам рибата.
Разкрийте всички тайни умения и таланти
Много ценно би било, ако успеете да разкриете скритите таланти, умения и страсти на човека, който наставлявате. Повечето млади хора имат бегла представа за уникалните способности и дарби, които притежават. Ако не са наясно с тях, те биха продължили да се опитват да бъдат такива, каквито не им е писано да са. Лично аз научих това по трудния начин след прекарани 23 години в компанията Морган Стенли. Моята сила беше в изграждането на връзките с клиенти. Тъй като успехите ми в тази област се увеличиха, ми предложиха да ръководя цял екип. С времето осъзнах, че за мен ръководната позиция беше натоварваща и изпиваше енергията ми, докато работата с клиенти ме вдъхновяваше и предизвикваше. В момента, в който пренасочих отговорностите и задълженията си, според личните си предпочитания и онова, което умея най-добре, усетих, че и удовлетворението ми се повиши. Можете да споделите с хората, които наставлявате, ето тези инструменти за лична оценка: StrenghtsFinder, Myers-Briggs, Enneagram и тестовете на Johnson O’Connor.
Помнете, че ключът към успеха е в онова, което усетите, а не в онова, което предадете като информация или съвети.
Всички сме чували, че почти 90% от комуникацията е невербална. Много ментори не осъзнават, че най-дълготрайният отпечатък, който оставят, е как самите те управляват живота си – на работното място или у дома. Дали ще послужите като ролеви модел е също толкова важно, колкото и срещите ви. Спомням си как в колежа треньорът ни по тенис беше и нашия ролеви модел за цели 4 години. Един от съотборниците ми говореше така за него: „Вдъхновяваше ме дори само с присъствието си, с начина, по който се държеше и начина, по който беше постъпвал в живота си.“ Аз например още помня една негова мисъл, която той често повтаряше: „Убийте ги с добрина.“ През годините много пъти съм го изричал и аз.
Менторството предлага прекрасната възможност да вземете всичко, което сте научили, и да го предадете нататък, за да изградите следващото поколение от успешни лидери. Както казва проф. Клей Кристенсен (Clay Christensen) от бизнес училището в Харвард: „Единственото мерило, което наистина има значение в моя живот, са хората, на които съм успял да помогна, един по един, за да станат по-добри.„
Когато наставляваме човека и не се ограничаваме само в разговори за неговата кариера, ние ще имаме по-голямо въздействие върху него и ще успеем да изградим връзка, която ще трае години занапред.
*online.olivet.edu/research-statistics-on-professional-mentors
hbr.org, mollyfletcher.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Мотивация, щастие и личен успех
- Как да отговорим при работно интервю на питането: Имате ли въпроси към мен?
- Деница Михайлова: Няма добра или лоша кариера. Има такава, която е повече или по-малко подходяща за вас като личност
- 5 признака, че трябва да сменим работата си
- Как да отговорим на въпроса при интервю: Къде виждате себе си след пет години?
- Фактори, показващи, че водите здравословен начин на живот + инфографика
- Как да работите с колега, който не ви харесва
- Стремежът към пефектен живот ни причинява депресия
- Съвети за кариерно развитие на учените по време на коронавирусна пандемия
- 5 съвета, които ще ви помогнат да вървите напред
- Истински истории: Захвърлих кариерата си, за да стана барманка, и съм по-щастлива от всякога
Коментари към Фокусът на успешния ментор е върху цялата личност, не само върху кариерата