Какво е хипохондрията
Всеки се тревожи за здравето си понякога, само че част от хората дотолкова се страхуват от болести, че срещат сериозни проблеми в ежедневието си. Те се безпокоят от евентуални нарушения в здравето си, до степен, че се отключва тревожно разстройство.
Тези хора изпитват ужас от сериозни заболявания, въпреки медицинските тестове, които не откриват нищо нередно. Те може да страдат и от соматично /хипохондрично разстройство, по-популярно днес като тревожно разстройство, предизвикано от страх от болести.
Основна характеристика на хипохондрията
Това е прекомерното притеснение за здравето, придружено от силна загриженост дали няма да се окаже, че страдащият има едно или повече влошаващи се състояния. Причините могат да бъдат най-различни и да са свързани с други здравни състояния. В повечето случаи това е временно преживяване. Налице са трайни соматични оплаквания или проява на безпокойство за тяхното възникване. Според МКБ10 (световния класификатор на болестните състояния) вниманието на страдащия най-често е фокусирано само върху един орган или система на организма, като той възприема нормални усещания за неестествени и изпитва силна тревожност.
Към хипохондричното разстройство спадат още:
- соматично дисморфофобно разстройство;
- дисморфофобия (не налудна);
хипохондрична невроза;
- хипохондрия;
- нозофобия.
Какво представлява хипохондрията?
Най-честият симптом на хипохондрия е прекомерното притеснение за здравето. Постоянен страх или убеждение, че човек има сериозна, недиагностицирана медицинска болест. Състоянието засяга до 5% от пациентите, посещаващи здравни заведения. Накратко, разстройството е състояние, при което човек се притеснява изключително много, че е болен, до такава степен, че самата тревожност се превръща в здравословен проблем. Състоянието от части зависи от възрастта, от склонността на човека да изпитва тревожност и от това колко стрес има в ежедневието му.
Симптоми на хипохондрия
За хората с хипохондрия дори нормални телесни функции като изпотяване и перисталтика на червата могат да изглеждат сериозни, макар и странни, симптоми на заболяване. Те изпитват страх от леки здравословни проблеми като хрема, подути лимфни възли или слаба болка.
Страдащите редовно проверяват телата си за признаци на заболявания
Те често посещават лекаря си. Фокусът на хипохондрията зависи от самия човек. Някои хора могат да се съсредоточат върху един конкретен орган (белите дробове например), заболяване (рак например), или бързо да сменят болестните състояния.
Прекарват много време в интернет в търсене на симптоми за различни болести
Дори да им бъдат извършени изследвания и те да се окажат отрицателни, хипохондриците не се успокояват. Това дори може да задълбочи проблема, тъй като страховете им растат, а не срещат разбиране от никого. Така те започват да се отчайват, че някога ще намерят лечението, от което вярват, че имат нужда.
В някои случаи избягват здравни заведения от страх, че ще им бъде открита болест
Част от хората с това разстройство избягват здравно и медицинско обслужване от страх да не би да установят, че имат сериозно заболяване. Понякога избягват хора, места и дейности, които според тях могат да влошат „болестното им състояние“.
Подобен огромен страх от болести, който продължава повече от 6 месеца, може да е признак за нарушение на соматичните симптоми.
Какво причинява хипохондрията?
Психични разстройства
Психичните разстройства, като ОКР (обсесивно-компулсивно разстройство) или депресия, увеличават риска от поява на хипохондрия. Предполага се, че факторите по-долу обуславят отключването на хипохондрия.
Липса на знания и информираност
Неразбиране на физическите усещания, свързани и с неразбиране на начина, по който тялото функционира.
Семейна обремененост
Хората, които имат близък роднина с хипохондрия, са по-склонни да я наследят.
Минали преживявания
Хората, които са имали тежки здравословни проблеми в миналото, са по-склонни да развият ирационален страх от разболяване.
Други състояния
Висок процент от пациенти с хипохондрия имат също така тежка депресия, паническо разстройство, обсесивно-компулсивно разстройство или генерализирано тревожно разстройство.
Чрез поддържане високо ниво на тревожност и невъзможност за овладяване на страха хипохондричното поведение задържа вниманието на индивида съсредоточено върху конкретна потенциална опасност за здравето му. Тъй като повечето пациенти са склонни да се обърнат към личния си лекар, отколкото към специалист по психично здраве, те всъщност не получават адекватна диагноза за тяхното психично състояние.
Колко дълго продължава хипохондрията?
Лице с хипохондрия може да прекара месеци или години в тревога, че е болно. Възможно е обаче между тревожните епизоди да има и такива на затишие, когато се чувства по-спокоен. Пациентите, чието нарушение е преходно, е по-малко вероятно да страдат от психични проблеми или тежко тревожно разстройство. Напълно е възможно наистина да страдат от заболяване.
Ако пациентът страда от депресия или тревожност, първо трябва да се излекува тя, тъй като лечението обикновено повлиява положително и хипохондрията.
Кога се появява хипохондрията?
Тя обикновено започва в ранна възраст. Може да се отключи по време на възстановяване от сериозно заболяване или след като близък или приятел се разболее/почине. Основното медицинско състояние може да предизвика смущение в соматичните симптоми (т. е. да предизвика хипохондрични състояния). Пациент, който има сърдечносъдово заболяване например, може всеки път, когато изпита болка, да приема, че се случва най-лошото.
Други фактори включват повишени нива на стрес или фокусирането на медийното внимание върху едно конкретно заболяване.
Понякога човек започва да се притеснява твърде много за здравето си, ако наближава възрастта, в която е починал един от родителите му, особено ако смъртта е била преждевременна. Психолозите отбелязват, че хората в това състояние често са самокритични или перфекционисти, или и двете. Те могат да възприемат здравето като пълна липса на болка или дискомфорт, макар че някои болки са обичайни и отшумяват лесно. Предполага се, че страдащите от хипохондрия имат нисък праг на болка.
Лечение
Проучвания показват, че когнитивнo-поведенческатa терапия и използването на медикаменти могат да бъдат ефективни при лечението на хипохондрия. Когнитивната терапия може да помогне на пациента да рационализира страховете си, а медикаментите могат да намалят нивото на тревожност.
Киберхондрия - видео
medicalnewstoday.com; britannica.com, wisegeek.org
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Киберхондрия — страх или болестно състояние
- Хипохондрия и патофобия – необоснована загриженост и маниакален страх за собственото здраве
- Хранене при хипохондрия
- Хората, страдащи от хипохондрия, живеят по-малко от тези, които не се тревожат за здравето си
- Представата за хипохондрията през 17-ти век
- Прекомерното безпокойство за собственото здраве повишава риска от сърдечносъдови заболявания
Коментари към Какво е хипохондрията