Киберхондрия — страх или болестно състояние

Не се чувствате добре? Може би имате главоболие или мускулно напрежение, от което не успявате да се отървете, или гаден обрив, който упорито не изчезва. Звъните на лекаря и се оказва, че има свободни часове след повече от седмица. Междувременно търсите симптомите си в Google, за да видите дали някой има идея за това, което ви се случва.
Средностатистическият човек след пет минути и някаква обща информация ще потърси възможност за по-скорошен преглед и няма да реагира пресилено. Той просто ще уреди среща с лекар и денят му ще протече съвсем нормално. Но се оказва, че броят на хората, които ще изчетат десетки страници с диагнози в нарастваща паника, е скочил неимоверно. След кратко интернет търсене може да се открият както леки, така и изключително тежки (дори смъртоносни) диагнози за едни и същи симптоми. Паниката расте, както и терминологията за търсене, започва драматично, черногледо мислене и порочен цикъл наречен „киберхондрия“.
Що се отнася до останалата част от деня в горния случай - забравете я. Тревогата е такава, че не можете да се съсредоточите върху друго, освен върху болестта си. Звучи ли познато?
Опасна ли е киберхондрията – видео
Киберхондрията е термин, въведен, за да опише уникалния ефект от наличието на огромни количества информация, когато се опасяваме, че може да сме болни. Интернет сега се превръща в място, където хипохондриците имат възможност да търсят колкото се може повече анализи, които са храна за растящата и засилваща се тревожност, до степен на психическа парализа.
Обърнете внимание, че търсенето на повече информация за симптомите не ви прави киберхондрик. Но ако състоянието на висока тревожност, постоянно проучване и повишаваща се впоследствие тревожност ви завладеят за ден или дори седмица, то разрушенията, които нанася, са сериозни.
Измислен проблем ли е киберхондрията
В първия миг човек би си помислил, че това е поредното странно, измислено нещо, което се случва рядко. Но се оказва, че специалистите все по-често се срещат с него. Киберхондрията въвежда нежелан страх и безпокойство в живота. Последното не просто застрашава здравето, но може да е предпоставка да загубите работата или партньора си (заради нетипичното и странно състояние).
Много хора се заблуждават, че подобно поведение се преодолява лесно. Но проблемът е, че голяма част от киберхондриците са склонни да не бързат с лекарската диагноза, докато трупат плашеща информация. А освен това голяма част от тях не вярват на лекарските съждения, продължавайки въртенето в кръга на тревожността. Значителен процент от засегнатите страдат от ниско самочувствие, което им пречи да се аргументират пред лекаря.
Всичко това не е голям проблем, ако просто се поиска второ медицинско становище, но голям процент от киберхондриците не стигат само дотам, а предпочитат да продължат гореспоменатото въртене.
Киберхондриците не се разпознават особено лесно, но ако общуването е затруднено от мисълта за болестното състояние, храненето се е превърнало в проблемна зона, спокойствието и самооценката страдат, появи се страх да напускате къщата, а тревожността нарасне до степен, в която ходенето на работа вече е проблем, тогава определено имате нужда от помощ.
Един от големите проблеми на киберхондрията е, че може да доведе до отказ от наложителна медицинска помощ, защото тя се разминава с диагнозата, която страдащият си е самопоставил. Нерядко безпокойството и постоянното ровене в интернет водят до самоволна отмяна на лечението, което е било назначено от специалист. Изследване, проведено през 2013 г. от Здравноосигурителните служби на Великобритания, установява, че четирима от десет души отлагат посещението при лекар, въпреки проблемите си, като един на всеки шест е "извадил късмет", получавайки правилната диагноза.
Защо хората развиват киберхондрия
Подобно на много тревожни и панически разстройства, киберхондрията може да е следствие от високи нива тревожност. С други думи, ако нещо друго в живота ни напряга, можем да използваме киберхондрията като вид нездравословно разсейване.
Пример за това е загубата на любим човек. Вместо да се налага да се справяте с безсилието от тази загуба, може да се разсеете, като започнете да се притеснявате, че може да наследите болест, подобна на тази, от която е страдал починалият. Може да е изключително просто — вместо да изпаднете в депресивен епизод или да затънете в работни проблеми, негативните емоции да започнат да избиват във висока тревожност за вашето собствено здраве. Ако нещо заплаша сигурността ви, то притеснението буквално разглобява стабилността.
Важно е да се вземе предвид начинът, по който се събира онлайн информация за здравето. Много сайтове се възползват от човешката вяра, предоставяйки неточна и ужасяваща информация за болестните състояния. Сайтовете, предоставящи подобни истории на ужасите, получават приходи заради сензацията - не трябва да забравяме това.
Особено опасен е елементът на прикрити намеци за лекарска небрежност, тъй като процентът на неправилно диагностициране е много по-малък, отколкото е разпространена в обществото вярата в подобни грешки.
Няколко съвета за страдащите от киберхондрия
- Не забравяйте, че здравните уеб сайтове не са лекари и не могат да поставят диагноза. За да бъде диагностицирано болестно състояние, е необходимо обследване на организма, а то се случва изключително трудно самостоятелно. Нека имаме предвид, че дори лекарите ходят на прегледи. Какво остава тогава за самостоятелно диагностициране, ако не сме специалисти?! В крайна сметка, ако държите да намерите нещо в интернет, е най-разумно да се обърнете с въпрос към здравен портал и неговите специалисти.
- Ако се оказвате завладени от висока тревожност, всеки път, когато търсите здравна информация онлайн, може би най-разумно е да прекратите тази практика. По-щадящо за вас самите би било да посетите лекар, отколкото да се притеснявате излишно.
- Не забравяйте, че класирането в търсачките не е индикатор за това колко сериозен е вашият симптом. Ако въведете доброкачествен симптом в търсачката, и незабавно забележите споменаване на рак или друго хронично заболяване, това не означава нищо друго, освен че симптомът не е характерен само за едно състояние.
- Не се ужасявайте — не сте „луди“. Комбинацията от култура, технологии и забързанотo темпо, с което живеем сега, носи отговорност за нарастващия темп, с който киберхондрията се увеличава. Това не е нещо, от което лесно можем да се отървем, а чувството, че сами сме си виновни само ще предизвика по-неприятно усещане.
- Ако не можете да видите изход от вашите притеснения, говорете със своя лекар или квалифициран специалист. Те могат да ви помогнат да работите с чувствата си и да получите достъп до корена на проблема си. Както споменахме по-горе, тревогите по отношение на здравето много рядко се случват само за физическите заболявания, а консултантът или психотерапевтът може да ви помогне да стигнете до корена на това, което наистина ви безпокои.
harleytherapy.co
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- H81.0 Болест на Meniere
- Лесичина, Орлови гащи, Петльови гащи, Лисичина
- Групи за подкрепа
- Хората, страдащи от хипохондрия, живеят по-малко от тези, които не се тревожат за здравето си
- Нелечимо болна жена вдъхнови интернет приятел да свали 180 килограма
- Виртуален фитнес - нов метод за сваляне на излишните килограми
- Facebook улеснява секса, но пречи на брака
- Всеки пети предпочита сърфирането в интернет пред това да прави секс
- Преборете зависимостта си към интернет със спорт
- Виртуалното общуване убива желанието за любов и секс
Коментари към Киберхондрия — страх или болестно състояние