Халюцинации - значение и видове
Не всички пациенти, които имат халюцинации, страдат от психично разстройство. Много от физическите и психичните разстройства са съпътствани от халюцинации, а някои от пациентите имат повече от едно разстройство, което може да ги причини.
Когато нервната система и умът се претоварят, се появяват усещания, които на практика липсват.
Илюзия – халюцинация – псевдохалюцинация
Важно е да разграничим илюзиите от халюцинациите. Те са плод на различни механизми и имат различно значение.
Илюзия
Тогава има реална причина за усещането, но умът е възприел сигнала погрешно и му е приписал несъществуващи характеристики. Фокусите например са реално случващи се стимули, на които нашият ум не открива логично обяснение и придава други качества. Зрителни илюзии и миражите също водят мозъка до подобно объркване.
Халюцинация
Тя има пряка връзка с приема на наркотични вещества, алкохол, циклите на сън и бодърстване, психичното страдание/ патологични състояния, както и с неврологичното състояние на личността.
Псевдохалюцинация
Халюцинацията дава на ума усещане за сетивна стимулация, но сме наясно, че то не е истинско.
Видове халюцинации
Слухови халюцинации
Най-често описвани в обществото са слуховите халюцинации - чуването на звуци, почуквания, гласове. Те са обичаен симптом при повечето психози. Обикновено настъпват през нощта или когато умът ни не е зает с обработването на твърде много информация.
Слуховите халюцинации при шизофрения най-често представляват единични, хаотични звуци, които преминават в по-богата гама. За да са сигурни, че халюцинацията не е свързана с нервно заболяване, специалистите винаги препоръчват изследване на слуха. С времето звукът се превръща в глас – един или няколко, могат да бъдат познати.
Най-обезпокоителните слухови халюцинации са тези, които управляват действията на страдащия. Често се случва да го подтикват към насилие над самия себе си или над останалите.
Възможно е това да са псевдохалюцинации и човекът да знае, че гласовете не са истински. Но има случаи, в които те до такава степен обсебват ежедневието му, че не е възможно да бъдат разграничени от естествено протичащата мисловна дейност, а това е изключително натоварващо, защото мисленето става все по-мрачно, негативно и подозрително.
Зрителни халюцинации
Слабата осветеност, недостатъчното количество сън и други неблагоприятни фактори могат да създадат усещане, че човек получава халюцинации, а всъщност това да са илюзии. Голяма част от сложните визуални халюцинации са плод на наркотични вещества, алкохол или интоксикация с опасни химични вещества.
Метамфетамините и LSD могат да причинят изключително сериозни зрителни заблуди на мозъка. Характерно за тях е, че карат зрителния нерв да работи много активно, дори при затворени очи (халюцинацията продължава да се развива и при спуснати клепачи).
Алкохолният делириум понякога също води до зрителни халюцинации. Те често за много неприятни, дори ужасяващи. Могат да се нарекат едно от най-неприятните неща, причинени от алкохола.
Тактилни халюцинации
При тях човек има допълнителни усещания по кожата си. Най-честият причинител са медикаментите. Характерно за алкохолиците например е да съобщават за змии, пълзящи по краката им.
Зависимите от кокаин също имат подобни усещания. Този тип халюцинации не са типични за психичните заболявания.
Обонятелни халюцинации
Чувството, че подушваме нещо, което всъщност не съществува, е объркващо и неприятно. Повечето случаи са свързани с миризма на разложена плът или други ужасяващи асоциации. Свръхчувствителността към миризми и обонятелните халюцинации много рядко са плод на психично заболяване. Те най-често се дължат на физически или неврологичен проблем.
Вкусови халюцинации
При наличие на такива, трябва първо да се обърнем към лекар и едва след това да се тревожим дали става въпрос за халюцинация. Усещането за метален вкус или отрова в устата може да е медицински проблем, страничен ефект от медикамент или внушение за отравяне.
Хипногенни халюцинации
Изразяват се в усещане, че летим или се парализираме, докато сме в полусънено състояние. Усещането, че се реем, плуваме или излизаме от тялото най-често се случва, когато заспиваме. Хората го преживяват ясно, докато са под въздействието на анестетици. В миналото са се получавали след приема на някои видове билки и гъби, използвани в религиозни ритуали.
Халюцинациите са чест симптом на патологични състояния. Те са един от признаците, които най-ярко сигнализират възможен проблем и повод за намесата на специалист.
webmd.com
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Кодеин
- Морфин
- Клонидин
- Наркотик ли е синият лотос и какви са страничните му ефекти
- Первитин - наркотикът на нацистката армия
- Жълт минзухар, Пролетен минзухар, Качутка
- Лечение на наркозависимост (наркомания)
- Барбитурати
- Мандраке, Мандрагора
- Сънотворен мак, Опиумен мак, Мак-градински, Питомен мак
Коментари към Халюцинации - значение и видове