Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Психика и тяло Чуването на гласове е много по-често срещано, отколкото си мислите

Чуването на гласове е много по-често срещано, отколкото си мислите

от 01 окт 2018г., обновено на 25 окт 2018г.
Чуването на гласове е много по-често срещано, отколкото си мислите - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Чуването на гласове, които другите хора не могат да възприемат, също като сънищата могат да бъдат тълкувани спрямо личните преживявания на всеки един човек. Преобладаващият медицински модел обаче насочва вниманието на професионалистите по психично здраве не толкова към значението на несъществуващите звуци, колкото към наличието им.

Според диагностичните библии на психиатрите и психолозите, а именно американския Диагностичен и статистически наръчник на психичните разстройства 5 и Международната статистическа класификация на болестите и проблемите, свързани със здравето 10, слуховите халюцинации са симптом за психични разстройства като шизофрения. Според някои психиатри причините за чуването на гласове са генетични или биохимични, а не смислови реакции спрямо житейски случки и ситуации. Въпреки че по-малко от 1% от населението получава диагноза поради наличието на този симптом, международни проучвания показват, че около един от осем души съобщават за слухови халюцинации поне веднъж в живота си.

Джон Рийд, професор по клинична психология към Университета на Източен Лондон споделя своята гледна точка:

"Аз съм един от тези, които са чували гласове само веднъж през живота си (засега). Денят, след като приятелят ми загина в автомобилна катастрофа, преди много години, чух гласа му. Въпреки дългите години практика като клиничен психолог, който помага на хората да придадат смисъл на своите собствени гласове, първата ми мисъл беше: "Полудявам". Тогава осъзнах, че той просто е дошъл да се сбогува с мен, и няма значение дали наистина е там или си го представям."

Слуховите халюцинации варират не само по честота. Някои хора чуват само лоши гласове – такива, които ги заплашват или дават потенциално опасни заповеди. Други разказват, че гласовете са добри – те ги подкрепят, успокояват или насърчават. Много съобщават за наличието на слухови халюцинации и от двата типа. За част от хората гласовете принадлежат на техни познати, роднини или приятели. В някои случаи гласът е само един, в други индивидът възприема много. Практикуващите психолози и психиатри обясняват, че някои техни пациенти чуват гласове още като деца – слуховите халюцинации водят своето начало от въображаемите им приятели. Възможно е обаче появата на нереалните звуци да се случи в по-късен етап от живота.

Често срещано е при мъжете и жените, които чуват гласове, да се опитат да придадат смисъл на своите изживявания, отричайки твърдението, че слуховите халюцинации са просто безсмислени прояви на химичен дисбаланс или друга предполагаема биологична дисфункция. Вероятно най-очевидният пример за значение и логика във възприемането на нереални звуци са изследванията, които показват, че значителна част от вече навършилите 60 години, чийто партньор е починал, признават, че са чули или видели своята загинала половинка скоро след смъртта й.

Обикновено негативните гласове са свързани с травмиращи житейски преживявания. Четири изследвания с участници, които са се възползвали от услугите на професионалисти по психично здраве. При хората, които са преживели физическо или сексуално насилие като деца, повече от половината слуховите халюцинации са свързани с тормоза. Други проучвания предоставят примери за случаи, в които въображаемите гласове принадлежат на насилника. Според професора по клинична психология Джон Рийд е желателно професионалистът по психично здраве да попита дали пациентът би искал да говори за случилото се, вместо да отхвърля слуховите халюцинации като безсмислени симптоми на мозъчно заболяване.

Съществуват множество примери от историята за хора, чуващи гласове и убедени в техния смисъл. Жана д'Арк е една от най-известните исторически фигури, които се причисляват към тази група. Въпреки това схващането, че гласовете са случайни и несвързани прояви на проблеми с функцията на мозъка е скорошно творения на културите, в които медицинският модел за човешкото страдание доминира.

Нормална част от живота?

Според някои народи чуването на гласове е нормална част от живота. Когато професорът по клинична психология Джон Рийд работи в Нова Зеландия, негов колега от маорски произход интервюира 80 представители на коренното население на острова, за да разбере каква е причината хората да получават слухови халюцинации. За участниците в интервюто възприемането на звуци, които никой друг не чува, представлява нещо нормално, а въпросът на учения е нелогичен за тях.

За някои хора гласовете не са странни, те са част от ежедневието. За други те са повод за запознанство и съдействие. През последните две десетилетия са се появили множество групи за подкрепа за и от мъже и жени, които чуват гласове. Членовете на тези групи могат да предоставят интересни проникновения и опит на професионалистите по психично здраве, особено за това как да слушат с уважение и да търсят смисъл.

Гласовете носят със себе си важни послания за проблеми, които трябва да бъдат преодолени. Може би психолози и психиатри трябва малко по-често да зададат въпроса "Какво казват гласовете?" на своите пациенти.

Редактор: Нора Маркова
Източник: theconversation.com
Снимки: unsplash.com

Още по темата:
  • Халюцинации при деменция — как да реагираме Халюцинации при деменция — как да реагираме
  • Халюцинации - значение и видове Халюцинации - значение и видове
  • Каква е разликата между илюзия и халюцинация Каква е разликата между илюзия и халюцинация
  • Как хората сигнализират за това, че са привлечени от някого с гласа си Как хората сигнализират за това, че са привлечени от някого с гласа си
5.0/5 3 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХЕРБАЛСЕПТ ВОЙС АКТИВ СПРЕЙ ЗА КАШЛИЦА 30 мл
14.20лв.

ХЕРБАЛСЕПТ ВОЙС АКТИВ СПРЕЙ ЗА КАШЛИЦА 30 мл

ИСЛА МЕДИК ВОЙС пастили * 20
16.50лв.

ИСЛА МЕДИК ВОЙС пастили * 20

Нов

Коментари към Чуването на гласове е много по-често срещано, отколкото си мислите

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 30 June 2022 в 08:53

    Ина Иванова

    Здравейте, моя приятелка си мисли че хората чуват мислите и. Според вас защо? Аз и казах че е невъзможно.

    Здравейте! На първо място благодарим за доверието! Споделеното от Вас е обезпокоителен симптом, особено ако тя е настоятелна в убеждението си. Единственият съвет, който можем да Ви дадем, е да насочите приятелката си към консултация с психолог – едва след такава може да се определи какъв е проблемът, колко сериозен е и какви мерки биха могли да бъдат предприети. Пожелаваме Ви да успеете да помогнете да приятелката си!

  2. Ина Иванова  
    на 29 June 2022 в 12:54

    Здравейте, моя приятелка си мисли че хората чуват мислите и. Според вас защо? Аз и казах че е невъзможно.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Психика и тяло
  • Домашно лечение при ларингит
  • Домашни рецепти срещу дрезгав глас
  • Алтернативно лечение на възли и полипи на гласните струни
  • Гласът издава проблемите на тялото
  • Халюцинации при деменция — как да реагираме
  • Халюцинации - значение и видове
  • Мандраке, Мандрагора
  • Правете гаргара с лимонов сок срещу пресипнал глас
  • Как хората сигнализират за това, че са привлечени от някого с гласа си
  • Фенотиазини

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Пресипнал или напълно изчезнал глас, какво може да подейства добре?

преди 2794 дни, 21 часа и 1 мин.

На какво може да се дължи дрезгавият глас?

преди 2928 дни, 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Гинофлор и Фемостон за жена на 49, в предменопауза

преди 20 дни, 21 часа и 17 мин.

Задкулисен секси поглед към задаващото се виртуално елитно ниво

преди 39 дни, 17 часа и 56 мин.

Електронните направления за преглед и изследвания - съществуват ли

преди 44 дни, 23 часа и 54 мин.

Аспирин Протект и Куркумин

преди 53 дни, 13 часа и 48 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Носите ли предпазна маска?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Мандраке, Мандрагора

Мандраке, Мандрагора

от 08 юни 2022г. Прочети повече
Домашни рецепти срещу дрезгав глас

Домашни рецепти срещу дрезгав глас

от 08 апр 2021г. Прочети повече
Подъл вирус, водещ до загуба на гласа, напада страната

Подъл вирус, водещ до загуба на гласа, напада страната

от 26 фев 2019г. Прочети повече
Как да говорим уверено пред публика, така че да й въздействаме

Как да говорим уверено пред публика, така че да й въздействаме

от 02 фев 2018г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2022 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах