Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Продукти - Е-аптека
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Как да преодолеем страха от кучета

Как да преодолеем страха от кучета

от 31 март 2017г., обновено на 08 март 2021г.
Редактор: Станислава Тонева
Как да преодолеем страха от кучета - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Кинофобия е медицинският термин за страх от кучета. Разбира се, терминът визира ирационален панически страх, но много хора страдат и от най-слабата му форма съвсем осезателно.

Кинофобията се основава на две други фобии:

  • адакофобия, страх от ухапвания;
  • рабиефобия, страх от заразяване с бяс.

Кинофобията е сравнително често срещана, приблизително 3% от хората на планетата я имат и 10% от тях се нуждаят от специализирана помощ заради тежките й прояви.

Какво ни причинява страхът от кучета?

Подобни състояния се характеризират с панически страх, дори само при мисълта за кучета:

  • затруднено дишане;
  • изпотяване;
  • тремор и световъртеж;
  • аритмия и тахикардия;
  • невъзможност да се говори ясно;
  • ярост;
  • засилена тревожност и усещане за нереалност на ситуацията.

Най-тежката форма на тази фобия води човек до неконтролируема паника. Подобни случаи са рядко срещани и дори най-леките форми на страх от кучета причиняват неудобства.

Пречи ли ни този страх?

Живеем с толкова много притеснения, че това може да ни се струва несериозно, но всъщност усложнява живота. Замислете се дали се въздържате от минаване покрай определени къщи, защото в двора им живее куче. Избягвате ли да разговаряте с хора, които разхождат домашните си любимци? Отбягвате ли ходенето на гости в домове с куче?

Ако отговорите са положителни, най-вероятно съзнавате, че животът ви е ощетен от ирационалния ви страх и желаете да го преодолеете. Ето защо ние подготвихме няколко съвета, които могат да са полезни:

Изследвайте страха

Обмислете откъде идва страхът. Кога се е зародил? Дали произхожда от инцидент с вас самите, наблюдаван такъв, от чута история или е насаден от родител. Може да не ви се вижда важно, но оказва влияние върху това как възприемате самото усещане. В повечето случаи подобни проблеми се носят от детските години и това ги прави малко по-стабилни. В детска възраст психиката е незряла, логиката по-слаба и волята нетренирана, което обяснява защо подобни усещания са се задържали в дългосрочен план.

Помислете кое точно при появата на кучето предизвиква реакцията ви. Има хора, които се ужасяват от лая на животното. Други не могат дори да гледат снимка с куче. Усетете страха си и го анализирайте в дълбочина.

Пишете 

Голяма част от дейността на психиката се улеснява от описването на мисли и състояния. Воденето на записки относно мислите ви, усещанията и анализите, които сте направили, ще ви показва напредъка, който имате, и ще ви дава храна за размисъл в бъдеще. Освен това, когато човек пише, често анализира много по-дълбоко емоциите си.

Опишете случаи, в които сте изпитали страх, помислете за приликите и различията в тях. Само един вид кучета ли предизвикват тази емоция или всички? Усещате ли силен страх и когато сте придружени от хора? От малък ли носите това със себе си или нещо го е предизвикало? Родителите ви насърчавали ли са ви да преодолеете негативните емоции или са ги подхранвали с “пази се от кучетата, защото са опасни”?

Уловете ирационалните мисли 

След анализиране на стимулите и реакциите си, всеки човек е способен да види кой вид мисли натискат бутона за включване на паниката му. Изведете ги на съзнателно ниво и запишете, потърсете логиката в тях. Ако когато чуете кучешки лай или видите животно близо до вас, се появява мисълта “ще ме ухапе”, дори когато сте на безопасно разстояние, трябва да хванете мисълта и да се борите с нея. Вътрешните монолози могат да се проведат и далеч от стимула, ако той предизвиква паниката ви, но е важно да се случат.

Ако не са рационални и логични и намирате по-скоро вреда, отколкото полза в тях, работете за промяната. Това отнема доста време и ви превръща в ловец в собствения ви ум, защото следите и неутрализирате своите вредни мисли, но е първата крачка към самоконтрол, преодоляващ страха.

Намерете рационални доводи

Това, че сме гледали филм с кучета-убийци само подхранва страховете ни, но не е рационално да вярваме на художествената измислица, която цели да предизвика емоции. Ако наблюдаваме обучение по послушание на малко куче, може би ще разберем как животните се свързват с човека и колко послушни са. Всяка ваша мисъл води до две възможности – насърчаване и отхвърляне.

Най-трудната част от преодоляването на страха е рационализирането на мисленето по въпросите, които засягат проблемната емоция. Подхранването с неистинни, псевдорационални мисли на страховете спира много трудно. Обръщането му в логични, рационални съждения също изисква усилие. Но след като успеете да си дадете логични доводи, сам ще се убедите във вредата от субективния ужас, който изпитвате. И ще го атакувате.

Етапът с кучетата 

Ако сте рационализирали мислите си трябва да преминете на по-високо ниво. Опитвайте постепенно да се сблъсквате с мисълта за кучета:

  • нарисувайте куче на лист;
  • четете за животните и гледайте техни снимки;
  • гледайте видеоклипове с кучета (нека те са забавни и приятни);
  • наблюдавайте кучета през затворен прозорец;
  • постепенно отворете прозореца;
  • наблюдавайте куче през отворена врата;
  • гледайте куче на каишка от разстояние;
  • постепенно скъсете разстоянието;
  • седнете до приятелски настроено куче;
  • поиграйте с кучето на приятели;
  • вземете си куче за домашен любимец

Погрижете се да сте достатъчно спокойни с настоящата стъпка, преди да преминете към следващата. Осигурете си подкрепата на някой близък човек. Най-добре ще е използваното куче да е добронамерен домашен любимец на някой приятел, които е прилежно обучен, за да не ви дава поводи за паника. Ако решите да не си взимате домашен любимец от този вид, въпреки че сте преодолели страха, е разумно редовно да извършвате профилактични действия – срещи и игра с куче, за да сте сигурни, че емоцията няма да се възвърне.

Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Астрафобия: страх от гръмотевици и светкавици Астрафобия: страх от гръмотевици и светкавици
  • Какво представлява неврозата Какво представлява неврозата
  • Арахнофобия — причини и симптоми Арахнофобия — причини и симптоми
  • Гинофобия (страх от жени) – причини, симптоми и начини за справяне Гинофобия (страх от жени) – причини, симптоми и начини за справяне
3.8/5 4 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ФОБИИ И ФИКС ИДЕИ 20 мл
11.50лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ПРОТИВ ФОБИИ И ФИКС ИДЕИ 20 мл

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ЦИКОРИЯ 20 мл.
11.50лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ЦИКОРИЯ 20 мл.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ФОБИИ/ФИКС ИДЕИ 50 мл
12.40лв.

БИОХЕРБА КАПКИ НА ДОКТОР БАХ ФОБИИ/ФИКС ИДЕИ 50 мл

Нов
СТАВРИ И ПРОКОПИ. ИСТОРИИ ДО КОНТЕЙНЕРА ЗА СМЕТ - АНА СТОИЛОВА - ХЕРМЕС
14.95лв.

СТАВРИ И ПРОКОПИ. ИСТОРИИ ДО КОНТЕЙНЕРА ЗА СМЕТ - АНА СТОИЛОВА - ХЕРМЕС

БИГДЖИГС ПЛЮШЕНА ИГРАЧКА - СЪНЕНО КУЧЕНЦЕ BB607
22.20лв.

БИГДЖИГС ПЛЮШЕНА ИГРАЧКА - СЪНЕНО КУЧЕНЦЕ BB607

БИГДЖИГС ДЪРВЕНА ДРЪНКАЛКА - СЪНЕНОТО КУЧЕНЦЕ BB616
14.70лв.

БИГДЖИГС ДЪРВЕНА ДРЪНКАЛКА - СЪНЕНОТО КУЧЕНЦЕ BB616

Коментари към Как да преодолеем страха от кучета

От сайта (3)
Напиши коментар 3 коментара
  1. Мария Иванова 
    на 15 October 2022 в 00:14
    От малка имам страх от бездомни кучета, наскоро се запознах с едно френско булдоче и се влюбих в него, дори го гушкам, обаче паническия страх от бездомни остана..
  2. Евгени 
    на 03 June 2022 в 12:52
    Кучетата разнасят болести, паразити и мръсотия. Но по-простите хора гледат и обичат кучета. Това се обяснява със селската им душевност. Кучето е пазело двора и овцете им и те са се грижели за него.
  3. Евгени 
    на 19 April 2022 в 16:14

    Аз не страдам от страх, а от отвращение от тях. Мисля, че разнасят мърсотии и болести с тялото си, урината и фекалиите, които в Бг никой не се мисли за задължен да не разпръсква из града и парка.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Какво представлява биофобията и защо се среща все по-често
  • Топ 15 най-опасни породи кучета
  • Алтернативна терапия на страхова невроза и фобия
  • МАО-инхибитори
  • Как да си направим легло за домашен любимец от стара блуза
  • Астрафобия: страх от гръмотевици и светкавици
  • Кучето хърка - опасно ли е за здравето му
  • Какво представлява неврозата
  • Най-добрите породи кучета за тренировъчни партньори на бегачите
  • Арахнофобия — причини и симптоми

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Ухапване от куче - може ли да съм се заразила с нещо?

преди 807 дни, 23 часа и 43 мин.

Куче или котка за домашен любимец?

преди 1466 дни, 4 часа и 43 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Кафеникаво зацапване по време на бременност

преди 8 часа и 30 мин.

Лазерна епилация на цялото лице за брадата

преди 22 дни, 14 часа и 34 мин.

Психологът В. Б. от Шумен - впечатления.

преди 46 дни, 2 часа и 25 мин.

Защо ръцете ми гъбясват така бързо?

преди 72 дни, 16 часа и 11 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Има ли недостиг на лекарства по аптеките?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Канна, Скелетиум

Канна, Скелетиум

от 21 юни 2023г. Прочети повече
Хипнотерапия за справяне със зависимости и фобии

Хипнотерапия за справяне със зависимости и фобии

от 12 дек 2022г. Прочети повече
МАО-инхибитори

МАО-инхибитори

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Страхувате ли се от агресивни кучета?

Страхувате ли се от агресивни кучета?

от 12 авг 2020г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival