Как да се отървем от чувството за вина след хранене по празниците
Празничният сезон е пред нас и след тежките месеци на пандемия много хора искат да се съберат с близки и роднини. Но празниците могат да бъдат и време на силен стрес. За тези, които се борят с хранително разстройство, нарушено хранене или продължително спазване на диети, фокусирането върху празничните ястия може да създаде допълнителна трудност.
Храната, особено тази, която приготвяме само за специални поводи, често е изпълнена със смисъл. Макар че би било чудесно да й се насладим, без да се замисляме, ние живеем в общество, което е пропито от различни стереотипи относно теглото, здравето и храната. Негативните нагласи и убеждения вредят на всички ни, но са особено пагубни за хората с наднормено тегло.
Подобно на други аспекти на културата, ние често усвояваме тези послания на подсъзнателно ниво. Чрез разбирането на начините, по които се проявяват, ще можете да се уверите, че негативните нагласи ще отсъстват от вашата празнична трапеза.
Отхвърлете идеята, че трябва да се лишавате от определени храни преди празниците
Културата на хранене ни намеква, че сме „добри“, ако ядем определени храни, и „лоши“, ако консумираме други. Това ни внушава идеята, че храната има морална стойност, която се простира до нас самите. Наричаме себе си „добри“, когато си поръчваме салата, и „лоши“, когато се наслаждаваме на десерта. Въпреки че храните се различават по своя хранителен състав, трябва да внимаваме да не смесваме хранителната с моралната стойност.
Това означава, че не е нужно да консумирате по-калорична храна само защото сте се отказали от сладкишите в дните преди празниците. Когато се отнасяме към храната като към нещо, което се печели или заслужава, ние се настройваме да чувстваме вина или срам за начина си на хранене. Тези негативни чувства допринасят за трудното разпознаване на усещанията за глад и ситост.
Не забравяйте, че едно или дори няколко хранения няма да повлияят или разрушат здравето ви в дългосрочен план. Не е нужно да създавате правила като „без сладкиш днес“. По този начин само ще превърнете сладкишите в неустоима, забранена храна. Когато са оставени на произвола, телата ни естествено търсят разнообразие с течение на времето. Консумацията на тежки храни за период от няколко дни ще доведе до естествено желание за консумиране на нещо по-леко.
Хранете се по начина, по който го правите в дните преди и след празниците
Може да изглежда логично да се подготвите за голямото празнично хранене, като ядете по-малко и засилите тренировките си през дните преди празниците. Телата ни обаче са по-мъдри от нас. Когато ограничаваме храненето си, ние се настройваме за преяждане и се чувстваме извън контрол, когато спрем да се въздържаме.
Лишаването води до компенсация. Най-доброто решение е да премахнете ограниченията, които водят до загуба на контрол върху храненето. Това означава да дадете на тялото си толкова храна, колкото му е необходима, за да се чувства подхранено и задоволено.
Ако обаче прекалите с храната през празничните дни, се опитайте да проявите състрадание към себе си. Казвайки си: „Упс! Толкова много се наслаждавах на храната, че не обърнах внимание на сигналите на тялото си“, ще си напомните, че сте просто човек и е естествено понякога да прекалите.
Вместо да се обвинявате, по-добре се фокусирайте върху нещо друго. Това чувство няма да трае вечно. Вашето тяло ще усвои храната и животът ще продължи постарому. Ако обаче се съсредоточите върху опитите да компенсирате, веднага ще се върнете в цикъла на ограничаване и преяждане.
Ограничете разговорите за диети
Нищо не разваля празненствата така, както осъдителен коментар. Още по-лошо, разговорите за диети често са заразни. Въпреки че може да е изкушаващо да се присъедините, не може да сте сигурни дали чрез разговора няма да отключите хранително разстройство у някого. Освен това има милиард по-интересни теми от тези за диетите и критиките към тялото.
Когато любим човек каже нещо негативно за храната или теглото, опитайте се да зададете добра, но твърда граница. Например:
Коментар за консумираното количество храна.
- Граница: „Всеки от нас яде храната, която желае и от която има нужда.“
Коментар за калориите, въглехидрати, захар и т.н.
- Граница: „Нека се съсредоточим върху това колко вкусна е храната.“
Коментар относно коя храна е „добра“ и коя „лоша“.
- Граница: „Не вярвам, че храната има морална стойност.“
Коментар за нечие тегло.
- Граница „Нека не коментираме външния вид на хората.“
Съсредоточете се върху сетивното изживяване
Ако сте вглъбени в мислите си, трудно ще е да се наслаждавате на празничните блюда. Храната може да осигури изключително богато сетивно изживяване – от аромата до вкуса и текстурата на всяка хапка.
Докато се храните, се съсредоточете върху сензорните елементи. Как изглежда храната? Как ухае? Как е на вкус?
Не забравяйте, че целта не е да спрете да се храните в момента, в който се почувствате сити. В крайна сметка, храната трябва да ни доставя и удоволствие.
Ако има нещо, което сме научили през последните две години, това е, че животът е мимолетен. Не позволявайте културата на хранене да ви лиши от празничните моменти с най-близките ви хора.
How to Ditch Food Guilt and Feast in Peace: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/fat-is-not-feeling/202111/how-ditch-food-guilt-and-feast-in-peace
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- Денят на християнското семейство - традиции и обичаи
- Как да поднесем храната по оригинален начин - Пета част
- Как празнуваме Бъдни вечер и Коледа в България
- 20 нестандартни идеи за надписване на местата на празничната трапеза
- Как да сгънем хартиена салфетка в различни форми?
- Вижте как абитуриенти от различни страни по света празнуват дипломирането си
- Как да си направим красиви подложки за чаши?
- За безупречно разрязване на торти и меки сирена, използвайте конец за зъби
- 20 илюстрации, пропити с празнична топлота - II част
- Приказни идеи за празнично аранжиране на масата - Втора част
Коментари към Как да се отървем от чувството за вина след хранене по празниците