Как марихуаната се отразява на тялото и мозъка
През 2010 година д-р Франческа Филби и екипът й от Тексаския университет провеждат изследване, фокусирано върху негативните последствия върху мозъчните тъкани от употребата на марихуана.
Резултатите от проучването (с участието на 110 доброволци, 48 от които употребяващи марихуана 4 пъти седмично, а останалите - изобщо) недвусмислено показват, че редовното пушене на леката дрога води до намален обем на сивото вещество в много важна област на мозъка – орбитофронталната кора, където се намират центровете, свързани със зависимостите и контрола на импулсивността.
Ефектът се изразява в това, че мозъкът привиква с приятното еуфорично въздействие от употребата на марихуана и отказването на този навик става наистина трудно. По време на изследването обаче учените откриват и нещо неочаквано.
Магнитно-резонансната томография показала, че при пушачите на марихуана функционалните връзки между невроните в мозъка са повече и по-сложни, което означава по-надеждно и по-стабилно предаване на информация – най-вече в засегнатата орбитофронтална зона. Но това далеч не е всичко. По време на изследването е установено и че канабисът подобрява значително комуникацията между дясното и лявото полукълбо, но също така се увеличава и обемът на бялото вещество в мозъка. Авторите на изследването посочват, че ефектът от алкохола и кокаина е точно обратният.
Но все пак, на какво се дължи този ефект от пушенето на канабис?
Според учените сивото вещество е много чувствително към активната съставка на канабиса – делта-9-тетрахидроканабинол. Ако си взаимодейства често с нея, сивото вещество започва да прилага процес, наричан „невронно оплевяване“, при който мозъкът се освобождава от невроните, които се използват рядко (оттам и намаленият обем), но в същото време подобрява връзките между тези, от които има най-голяма нужда. А това прави мозъкът по-ефективен и му помага много по-лесно и бързо да се адаптира към промени в околната среда.
Между другото, този процес е съвсем естествен и е най-активен по време на пубертета и ранната зрелост. След 25-годишна възраст той става значително по-бавен, освен (според това изследване) за потребителите на марихуана. При тях положителният ефект от пушенето на канабис се запазва през първите от 5 до 7 години, след което започва да намалява.
Екипът на д-р Филби смята, че това откритие може да послужи като основа за разработване на нови терапии за пациенти, страдащи от заболявания, свързани с нарушения в мозъчните връзки. Добър пример за това е деменцията, която е комплексно дегенеративно състояние на мозъка, причиняващо трайни нарушения на паметта и други важни когнитивни функции. Малко известен факт е обаче, че влошената комуникация между невроните в мозъка се свързва с най-разпространеното психическо заболяване в света – депресията.
Дългосрочната депресия се характеризира с понижаване ефикасността на невронните синаптични връзки. Това, от своя страна, понижава способността на невроните да комуникират помежду си, вследствие на което се понижава способността да учим и запомняме. Засегнатите от заболяването споделят, че се чувстват изтощени, непълноценни, лишени от надежда и перспектива.
Важно е да се отбележи, че дългосрочната депресия не се среща при всички, които страдат от обикновена депресия. Според учени от Цюрих дългосрочната депресия играе главна роля в превръщането на обикновената депресия в хронична, но в същото време я прави много по-трудна за лечение.
Симптомите, които ще развиете, зависят от това кой мозъчен дял е засегнат и точно тук идва интересната част! Тежките симптоми на дългосрочната депресия се появяват при нарушения в челните дялове – именно тези, които се влияят от канабиса. Там се зараждат и проблеми като натрапчиви мисли, обсесивно-компулсивно разстройство, нарушенията в либидото.
Това откритие дава надежда, че скоро може ще бъде разработено максимално ефективен и безвреден лек за подобни заболявания. В момента съществуващите лекарства, които подобряват връзката между невроните, не действат при всички и имат редица странични ефекти. Няколко независими проучвания потвърждават връзката между канабиса и лечението на тежки депресивни състояния.
Още данни за ефекта от марихуаната
През последните години все повече изследвания и много единични случаи свързват марихуаната и с други лечебни приложения, сред които облекчаване на хроничната болка и помощ при епилепсия.
Обширен доклад по темата, публикуван през януари 2017 година от американската Академия на науките (NASEМ), обобщава всичко открито до момента по време на дългогодишните изследвания на ефекта от марихуаната.
Вижте някои от най-интересните моменти в доклада на NASEМ:
Марихуаната облекчава няколко вида болка
Марихуаната съдържа канабидиол - CBD - вещество, което няма отношение към „напушването”, но отговаря за няколко от терапевтичните ефекти на марихуаната – успокоява болката и е потенциален участник в лечението на някои форми на епилепсия при децата.
Изследвания в областта откриват солидни доказателства, че канабисът облекчава хронична болка. Ефектът се дължи както на СВD, така и на THC (веществото тетрахидроканабинол, на което се дължи способността на марихуаната да „напушва“ ). Според доклада към момента болката е най-разпространената причина хората да търсят медицинска марихуана.
Учените смятат, че един от начините, по които това се случва, е чрез намаляване на възпалението (основен компонент в заболявания като ревматоиден артрит, при който десетки изследвания са показали подобрение).
В доклада се посочва, че канабисът има ефект и при контролирането на епилептични припадъци. Медикаментът "Epidiolex", съдържащ една от активните съставки на марихуаната - CBD, е на път да се превърне в първия подобен медикамент, който ще спечели одобрението на Администрацията по храните и лекарствата на САЩ за лечението на редки форми на детска епилепсия.
Марихуаната нарушава чувството за равновесие
Ефектът се обяснява с това, че канабисът влияе на активността в малкия мозък и базалните ганглии – това са две области в мозъка, които регулират координацията, времето за реакция и позата на тялото.
Кара ви да се чувствате добре
Отговорна за този ефект е една от активните съставки в марихуаната – веществото тетрахидроканабинол или THC, което взаимодейства със системата за възнаграждение на мозъка, а тя от своя страна е свързана с реакциите ни към неща, които ни карат да се чувстваме добре – секс, храна и други. В случаите, в които тази система е превъзбудена от различни вещества, тя създава чувство на еуфория. Точно по тази причина някои изследвания са установили, че прекалената употреба на канабис в даден момент се превръща в проблем за някои хора – колкото по-често се задейства това еуфорично чувство, толкова по-малко удоволствие се получава от други приятни преживявания.
Предизвиква сърцебиене в краткосрочен план
Няколко минути след вдишването сърдечната честота може да се увеличи с между 20 и 50 удара в минута, като това може да продължи от 20 минути до 3 часа, показват данните на Националния институт по наркотиците в САЩ. Новият доклад не съдържа достатъчно доказателства, за да отхвърли или подкрепи тезата, че канабисът може да увеличи риск от инфаркт. За сметка на това обаче докладът представя данни, които свидетелстват, че пушенето може да бъде един от рисковите фактори за инфаркт.
Марихуаната нарушава чувството за време
Чувството за ускоряване или за забавяне на времето е един от най-често докладваните ефекти от употребата на канабис. Проучване от 1998 година с помощта на магнитен резонанс открива промени в притока на кръв към малкия мозък, който играе роля в усещането за време.
Червени очи
Марихуаната разширява кръвоносните съдове, което видимо се отразява на очните ябълки.
Марихуаната повишава апетита
Както хората, които пушат рядко, така и тези, които го правят редовно, са склонни към преяждане. Изследване върху мишки показва, че канабисът ефективно обръща действието на механизъм в мозъка, отговарящ за потушаване на апетита. Става въпрос за специфична група клетки, които обикновено се активират след ядене, за да ни сигнализират, че сме яли достатъчно. Изглежда, че психоактивната съставка в марихуаната активира само един компонент от тази верига, карайки ни да се чувстваме не сити, а още по-гладни.
Канабисът променя начина, по който формираме спомените си
Учените все още не са наясно по какъв начин марихуаната променя начина, по който мозъкът обработва информация. Данни от няколко изследвания свидетелстват, че марихуаната се намесва в работата на краткосрочната памет. Ефектът е най-забележим при хората, които не пушат често канабис, незабавно след употреба, когато все още са под въздействието му.
Според доклада на NASEМ има малко доказателства, свързващи марихуаната с проблеми в академичния успех. Връзката е най-лесно проследима при хора, започнали да пушат редовно още в юношеска възраст (това е и показател за риск от проблеми с употребата). Изследователите обаче посочват, че в повечето случаи наличието на връзка между канабиса и повишения риск не означава, че марихуаната е причината за риска.
Марихуаната повишава риска от депресия при някои хора
Изследванията не показват категорично дали марихуаната предизвиква депресия, или хора с депресия са по-склонни да пушат трева. Изследване на холандски учени предполага, че пушенето на канабис повишава риска от депресия при млади хора, които обаче са генетично предразположени към развитие на депресия. Резултатите са подкрепени и от доклада на NASEM, който включва свидетелства, че пушенето на канабис се свързва с леко повишен риск от депресия, но също и от шизофрения – според някои учени канабисът повишава опасността от развитие на шизофрения, но това важи по-конкретно за хората, които са предразположени към заболяването.
В същото време няколко изследвания свидетелстват за това, че марихуаната е ефикасен антидепресант. Едно от проучванията, доказали този ефект, е това на д-р Габриела Гоби от невробиологичният факултет на Университета МакГил. В рамките на няколко експеримента с мишки тя установила, че при ниски дози, те показват по-малко депресивни симптоми, но при високи дози ефектът бил точно обратният. След наблюдение на пациенти с депресия д-р Гоби е заключила, че ТХК имитира собствените ендо-канабиноидните рецептори на организма и се комбинира с рецептор в мозъка. Така предотвратява изчерпването на серотонин - неврохимикал, който регулира настроението. Отдавна е известно, че липсата на серотонин причинява депресия. Работата на Габриела Гоби показва, че ТХК може да функционира по същият начин, ако разбира се е в правилните дози.
Редовната употреба на канабис може да повиши риска от социална тревожност
В момента няколко институции в САЩ се опитват да разберат дали е възможно CBD да се използва в лечението на тревожни разстройства. Като цяло, учените са на мнение, че марихуаната по-скоро не увеличава тревожните разстройства. Но авторите на доклада посочват, че има доказателства в подкрепа на тезата, че редовната употреба на канабис е свързана с увеличен риск от социална тревожност. Подобно на други случаи, учените все още не са сигурни дали употребата на канабис причинява повишена тревожност, или хората пушат, за да се справят със своята социална тревожност.
По-важното е, че редовната употреба се свързва със специфични промени в мозъка, но изследователите все още не са категорични дали едното причинява другото. Въпреки това повечето учени са единодушни, че най-податливи на мозъчни промени са тези от потребителите на марихуана, които започват да пушат редовно от юношеска възраст.
Все още има твърде много въпроси за това по какъв начин марихуаната се отразява на тялото и мозъка – според учените са необходими още много изследвания.
„Основният извод от доклада на NASEM е, че канабисът има потенциално ценни медицински приложения и в същото време, като всяко друго вещество, крие своите рискове“, коментира Стейси Грубер, доцент по психиатрия в Харвардската медицинска школа.
businessinsider.com
Снимка: wallpaperflare.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЪРЗ ТЕСТ ЗА МАРИХУАНА (THC) ЛЕНТА ЗА УРИНА SAFECARE BIO-TECH
НовТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ МАРИХУАНА КАСЕТА CLEAR
ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ МАРИХУАНА ЛЕНТА - CLEAR * 1
ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ DOA 6 ПОКАЗАТЕЛЯ ЛЕНТА - CLEAR * 1
ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ - МАРИХУАНА DTH-101 ЛЕНТА
ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ - МАРИХУАНА DTH-102 КАСЕТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Какви са ползите и вредите от консумирането на конопено семе
- Медицински канабис: ползи, лечебни свойства, рискове
- Канабидиол (конопено масло): ползи, приложение, рискове
- Индийски коноп, Коноп, Хашиш, Марихуана
- История на наркотичните и упойващи вещества
- Наркотични вещества
- Как да предпазите децата си от марихуаната
- Канабис: Руската рулетка на психичните разстройства
- Древна сибирска шаманка с рак на гърдата облекчавала болките си с марихуана
- Масло от медицински канабис срещу епилепсия
Коментари към Как марихуаната се отразява на тялото и мозъка