Криза на средната възраст при жените – причини и стратегии за справяне
Не е тайна, че средната възраст идва със значителни промени – както физически, така и психически. Всеки човек реагира и преживява различно този период от живота си. Какво обаче можем да направим, за да преминем безпроблемно през фазата и да избегнем кризата на средната възраст? Как да запазим радостта от живота?
Установено е, че жените на средна възраст (40-55 години) са изложени на по-висок риск от депресия, който често се свързва с естествените хормонални промени в периода на перименопаузата и менопаузата. Не всичко обаче се дължи на този процес. Средната възраст може да бъде време, белязано от по-големи промени, като синдром на празното гнездо, болни или починали родители, загуба на приятели, брачни и любовни партньори. Освен това жените в този период от живота съобщават за по-високи нива на болка и физически заболявания.
Някои стратегии за справяне, като прекомерна употреба на алкохол и болкоуспокояващи и повишена консумация на храна, съчетани със социално отдръпване и понижена физическа активност, изострят възпалението и свързаните с него физическа болка и депресивни симптоми. И накрая, жените в средна възраст може да се страхуват, че вече не са достатъчно привлекателни за срещуположния пол. Ето защо е по-важно от всякога жените да прилагат здравословни стратегии за справяне и да търсят нов смисъл в живота си.
Стратегии за справяне с кризата на средната възраст
Записване на проблемите
Нещо, което всяка жена на средна възраст може да направи, е да записва ежедневно всички проблеми, с които се сблъсква. Препоръчително е в списъка да присъстват категории като семейство, кариера, самочувствие, скръб, страхове, приятелства, любовни връзки, бъдеще, вяра и здраве.
Отбелязване на областите на загриженост и здравословните стратегии за справяне
В списъка с ежедневните проблеми е важно да се отбележат всички области, които предизвикват сериозна загриженост, и здравословните и нездравословните стратегии за справяне с тях. Ако това упражнение е трудно и помага да се установи, че се прилагат нездравословни стратегии, е препоръчително да се потърси професионална помощ.
Преглед на физическото и психическото здраве
Препоръчително да се проверят нивата на хормоните, кръвните показатели и цялостното здраве. Идентифицирането на всички основни медицински състояния е особено важно в този период на промяна. Прегледите на психичното здраве могат да разкрият, че са се наложили някои модели на мислене, предизвикващи безпокойство. Например жените на средна възраст трябва да избягват перфекционизъм, обмисляне на всичко, четене на мисли и негативни заключения („Всичко се разпада“, „Никой не ме харесва“, „Всички са срещу мен“, „Другите са виновни за всичко“, „Не мога да спечеля“, „Аз съм безполезна“).
>>> Как да избегнем кризата на средната възраст и да бъдем щастливи
Нова идентичност
Докато за повечето хора средната възраст в свързана с промени и загуби, акушер-гинекологът и автор Кристиан Нортруп описва този период от живота при жените като време на пълно раждане на душата. Според Нортруп до този момент жените са подхранвали всички останали. Ролята на по-младите жени и майки е божествена и мощна, но по-възрастните могат да извлекат смисъл и радост по други начини. Това може да бъде дълбока сърдечна радост, отделена от външни сравнения на егото.
По-възрастната жена, която успешно е установила нова идентичност в средата на живота си, е изключително мъдра. Нейното мислене е балансирано. Чувства се комфортно в тялото си и има буен дух, който с радост очаква всеки момент. Тя е като пеперуда, излязла от пашкула на средната възраст.
Midlife Depression in Women: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/counseling-keys/202205/midlife-depression-in-women
Коментари към Криза на средната възраст при жените – причини и стратегии за справяне