Как да избегнем кризата на средната възраст и да бъдем щастливи
Има причина кризата на средната възраст да е такова клише. Това е истински феномен. Можем да наблюдаваме кризата на средната възраст, начертана върху U-образна крива, в социалните научни изследвания. На диаграма, представяща щастието, което изпитваме през живота си, средната възраст е най-ниската точка на кривата. Според скорошно проучване възрастта, на която сме най-нещастни, е 47 години. Изследването показва, че след 18-годишна възраст щастието започва да намалява и не се увеличава значително до средата на 60-те години. С други думи, средната възраст представлява тежък период за почти всички.
Защо хората на средна възраст са нещастни?
Не само хората се чувстват нещастни в средата на живота си, маймуните също изпитват неприятното чувство, според скорошно проучване. Авторите на изследването предполагат, че хората, „които са доволни от живота си, когато имат по-малко ресурси, е по-малко вероятно да се сблъскат със ситуации, които биха могли да окажат вредно влияние на тях или техните близки“.
Дали щастието намалява, защото хората на средна възраст поемат по-значителни рискове? Често това е възрастта, на която постигаме успехи в кариерата, женим се, отглеждаме деца и купуваме дом. Но това е и възрастта, в която загубата на работа може да има най-пагубен ефект. Раждането и отглеждането на деца може да ни донесе голяма радост, но също така може и да ни причини много стрес. Средната възраст е и периодът, когато хората се развеждат, губят родителите си и имат повече здравословни проблеми. Нещастието, свързано със средната възраст, не може да се препише изцяло на гореспоменатите житейски ситуации. Когато проучванията се коригират за променливи като брак и доходи, кривата все още е U-образна.
В „Истинските корени на кризата на средната възраст“ писателят Джонатан Раух споделя, че е изпитвал „постоянно разочарование“, когато е бил на средна възраст. „Отдавна, когато аз бях на 30, а той на 66, покойният Доналд Ричи, най-великият писател, когото познавам, ми каза, кризата на средната възраст започва някъде на 40, когато погледнеш живота си и си помислиш: Това ли е всичко? И приключва около 10 години по-късно, когато погледнеш отново живота си и си помислиш: Всъщност е доста добре.“ Раух твърди, че в този период ние виждаме живота като „предизвикателство, което трябва да се преодолее, а не като приключение, което трябва да се изживее“.
Прочетете още:
Какво можем да направим, за да бъдем щастливи?
На първо място като повярваме, че щастието идва с възрастта и осъзнатостта. Вижте още четири съвета как да повишите усещането за щастие и благополучие и да избегнете кризата на средната възраст:
1. Поддържайте смислени взаимоотношения и инвестирайте в това, което ви прави щастливи
„Тъй като хората остаряват и времевите хоризонти стават по-къси, всеки инвестира в това, което е най-важно за него, обикновено значими взаимоотношения, и получава все по-голямо удовлетворение от тези инвестиции.“, пишат психологът Лора Карстенсен и колегите й в статията си „Емоционалното преживяване се подобрява с възрастта“. Те твърдят, че „емоционалното преживяване се подобрява с възрастта, защото хората започват да оценяват и да инвестират повече усилия във важните за тях неща“.
За да бъдете по-щастливи, отделяйте време на приятелите си. Не пропускайте рождения ден на близък приятел, защото сте уморени след дългата работна седмица. Работата може да не ви прави щастливи в дългосрочен план, но приятелите неминуемо ще ви направят. Също така отделяйте повече време за хобитата си. Инвестирайте времето и енергията си в нещата, които са най-важни за вас и не са свързани с ежедневните ви работни задължения.
2. Освободете се от нереалистичните очаквания
„Едно възможно обяснение за възхода, започващ около 47-годишна възраст, е, че хората се научават да се адаптират към своите силни и слаби страни и в средата на живота си потискат неосъществимите си стремежи.“, коментира Дейвид Бланчфлауър, един от авторите на изследване за U-образната крива.
Като приемете своите слаби и силни страни и се откажете от неосъществимите стремежи, които сте имали, когато сте били млади, може да откриете, че се чувствате по-удовлетворени от живота си. Не сте написали бестселър, когато сте били на 30 години. И какво от това? Вместо да се ядосвате за нещата, които сте искали да направите на конкретна възраст, а не сте, се съсредоточете върху това, което сте постигнали.
3. Съчувствайте на приятелите си
“Осъзнаването, че подобни чувства са напълно нормални в конкретния етап от живота, може дори да помогне за по-доброто преминаване през тази фаза.“, предполага Бланчфлауър. „Окуражаващо е да знаете, че когато станете на 70 години и сте физически здрави, ще бъдете щастливи, колкото 20-годишните младежи.“
Не сте сами в нещастието си, така че престанете да се притеснявате.
4. Живейте за момента
„Когато бъдещето стане по-малко далечно, по-ограничено, хората се фокусират върху настоящето.“, коментира Лора Карстенсен.
Нашите цели също се променят с напредването на възрастта. „Целите, които имаме в напреднала възраст, са насочени към пълноценното изживяване на живота.“, казва Карстенсен. „Тъй като хората възприемат бъдещето като все по-ограничено, те си поставят цели, които са по-реалистични и лесни за преследване.“ С други думи, за да бъдете по-щастливи, трябва да спрете да отлагате нещата, които ви доставят удоволствие.
Това, което ни прави нещастни, когато сме на средна възраст, е и това, което може да ни направи най-щастливи, ако просто променим малко мисленето си. Вместо да си мислите за живота като за поредица от задачи, които трябва да изпълните – да се ожените, да имате деца, да купите къща – опитайте се да гледате на него като на серия от възможности. Имаме навика да се самоунищожаваме, когато не постигаме целите си, но и да се стресираме, когато ги реализираме. Винаги мислим за нещата, които не сме направили, и преставаме да се радваме на това, което имаме.
Огледайте се! Животът ви вероятно е доста страхотен в момента, дори и да не изглежда по начина, по който сте искали, когато сте били на 18 години. И както науката неведнъж ни е показвала, най-доброто предстои. Животът е приключение и все още има какво да видите.
How to Be Happy in Middle Age and Avoid a Midlife Crisis: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/mindful-anger/202201/how-be-happy-in-middle-age-and-avoid-midlife-crisis
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- 7 признака за криза на идентичността
- Криза на средната възраст – дефиниция и често срещани признаци
- Криза на средната възраст при жените – причини и стратегии за справяне
- Джейми Лий Къртис: Не трябва да крием възрастта си, сякаш е нещо лошо
- Как да преоткрием себе си след личностна криза
- Криза на идентичността
- Кризисни моменти: Пет често срещани причини за сътресения в отношенията с партньора
Коментари към Как да избегнем кризата на средната възраст и да бъдем щастливи