Криза на средната възраст – дефиниция и често срещани признаци
Терминът Криза на средната възраст е въведен през 60-те години на XX век от психолога Елиът Джак. Причините за тази психологическа криза се свързват предимно с осъзнаването, че животът върви стремглаво напред и не дава възможност за повторения. В периода 38-45 години (а понякога и в по-млада възраст), когато са налице първите признаци на стареене, а мислите за смъртта зачестят, започва и преоценката на досегашния опит, равносметка на постигнатото до момента. Несбъднатите мечти, пропуснатите възможности, неудовлетвореността, разкаянието за лошите избори – на фона на напредващата възраст, могат до доведат до усещане за тъга, тревожност и депресия, но и до драстични промени в начина на живот, които често са провокирани от желанието да се чувстваме млади и господари на живота си, бляскави и успешни. |
През последните 20 години кризата на средната възраст сякаш придобива епидемични размери, като в същото време се „подмладява” значително и вече засяга дори хора около 30-те. Мнението е на психолога Светлана Ланда, която е вицепрезидент на международната асоциация Wonderful Women’s World и президент на Style of Life Academy.
Според нея ритъмът на живот е много по-динамичен, отколкото преди няколко поколения. Ето защо мнозина постигат максимума в кариерата си още около 30-годишна възраст, след което бързо ги завладява чувство за неудовлетвореност. Това е знак, че е дошъл моментът, в който трябва да погледнем навътре в себе си, и да предотвратим превръщането на кризата в упорита депресия.
Вижте някои от признаците на кризата на средната възраст:
Успехите и бляскавите постижения в социалния живот и кариерата ни са от голямо значение, но за да се почувстваме напълно удовлетворени и щастливи, те трябва да са в хармония с нашите вътрешни ценности и душевни потребности. Липсва ли тази хармония, е напълно логично да изпитваме силен дискомфорт, който се проявява по различни начини.
Прочетете още:
Можем да разберем дали страдаме от криза на средната възраст по следните признаци:
- лошо настроение, липса на ентусиазъм и удовлетворение от работата;
- убеденост, че най-хубавите години от живота ни вече са зад гърба ни;
- краен песимизъм, усещане за безсмислие, липса на вяра в бъдещето;
- необяснимо безпокойство или копнеж, за които няма никакви видими причини;
- натрапчиво чувство, че „не живеем своя живот”.
Голяма част от успешните хора градят живота си, ориентирайки се предимно по външни показатели за благополучие като висок статус в социалната стълбица, добро материално положение, уважение от околните и т.н. Много често обаче те не знаят какво означават всички тези неща за самите тях. Именно затова първата и най-важна крачка за излизане от кризата на средната възраст е да потърсим своята собствена гледна точка, да си отговорим на въпроса кои са най-искрените ни лични ценности и да се върнем към корените си, които ще ни осигурят вътрешна опора.
Прочетете още:
Кои са вашите ценности?
На въпроса „Какво е важно за вас?”, хората, които търсят помощта ми, отговарят кратко и просто: „Здравето” или „Семейството”. Но една подобна дума е само форма, тя единствено определя посоката, защото всеки влага свой смисъл в нея. За някои „семейството” означава необходимостта от взаимно разбиране и подкрепа, за други „семейството” е сигурност, безопасност и здрав „гръб”, а за трети – доверие и близки емоционални отношения.”, обяснява Светлана Ланда.
Така стоят нещата и с другия отговор - „Здравето”. Има хора, за които то е край на честите настинки и по-активен живот, но има и такива, за които то е способността да изкачиш Еверест или пък да се гмурнеш до дъното на океана, за да откриеш нови простори за своята вътрешна свобода.
"Да, понякога имаме нужда да изкачим връх или да се гмурнем заради някаква дълбоко лична причина. И точно когато започнем да се гмуркаме в тези най-дълбоки смисли на душата си, ние постепенно започваме да опознаваме своите истински мечти и потребности. Хората, които живеят и действат, ръководени от дълбоките си ценности, нямат усещането за пустота, нито пък тягостното чувство, че са пропилели живота си. Точно обратното, пътят ги изпълва със смисъл и им носи щастие, защото е техният.", казва Ланде.
А вие открили ли сте вашия?
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Поведенчески и емоционални проблеми
- 7 признака за криза на идентичността
- Криза на средната възраст при жените – причини и стратегии за справяне
- Джейми Лий Къртис: Не трябва да крием възрастта си, сякаш е нещо лошо
- Как да преоткрием себе си след личностна криза
- Криза на идентичността
- Кризисни моменти: Пет често срещани причини за сътресения в отношенията с партньора
- Как да избегнем кризата на средната възраст и да бъдем щастливи
Коментари към Криза на средната възраст – дефиниция и често срещани признаци