„Мисия: Радост“ – стратегиите на Далай Лама и архиепископ Дезмънд Туту за откриване на радостта
Трудно е да се намери щастие в свят на лични и политически сътресения, когато толкова много хора страдат. И все пак, новият документален филм на Пеги Калахан, „Мисия: Радост“, показва как Далай Лама и Дезмънд Туту, бивш англикански архиепископ на Кейптаун (първият чернокож епископ в ЮАР), са открили радостта от живота си. Продукцията предлага също мощни стратегии, които помагат на хората да намерят положителната емоция в своя собствен живот.
През 2015 г. архиепископ Туту предприема пътуване до Дарамсала, Индия, за едноседмична серия от диалози за намирането на радостта сред неизбежното страдание в живота – част от честването на 80-ия рожден ден на Далай Лама. Режисьорката Пеги Калахан записва срещите им в това, което тя нарича „подарък за цял живот“.
Стратегии за намиране на радостта от живота
Представяме четирите стратегии, на които се набляга във филма:
Връзка
Във филма се вижда как архиепископ Туту и Далай Лама постоянно се усмихват, хващат се за ръце, смеят се и се дразнят един друг. Тези двама духовни водачи – християнин и будист – имат дълбока, сърдечна връзка помежду си. Всъщност всички хора имаме нужда от връзка. Изследванията показват, че можем да изпитаме радост от връзката с други човешки същества, със скъпите хора в живота ни, но и от страхопочитанието към природата.
Духовна практика
Сърцата на Далай Лама и архиепископ Туту са непрекъснато отворени за радостта поради дълбоката им отдаденост на медитацията и молитвите. Будисткият водач медитира в продължение на четири часа всяка сутрин, а архиепископът прекарва времето си в тишина. Пеги Калахан отразява, че „способността да се отдават на медитация и молитви всъщност им помага да са по-достъпни и по-отворени към другите“. Изследванията също показват, че отделянето на време за медитация ни помага да бъдем по-съзнателни и по-отворени към другите хора в живота ни.
Автентичност
Калахан споделя, че Далай Лама и архиепископ Туту са напълно автентични. „Когато бяха нещастни, го знаехме. Когато бяха щастливи, също. Много хора се опитват да прикрият негативните си чувства, което блокира енергията им. Практиката на дълбока медитация дава на двамата духовни водачи това, което психологът Марк Бракет нарича „разрешение да чувстват“, правейки ги по-способни да отворят сърцата си за всичките си чувства и емоции.
Намиране на смисъл
И двамата духовни водачи се сблъскват с огромни трудности в живота си. Архиепископът преживява бедност, полиомиелит и туберкулоза като дете, след което е подложен на години страдание по време на южноафриканския апартейд. Далай Лама пък е принуден да бяга, за да спаси живота си, когато китайската армия окупира Тибет, в резултат на което живее над 50 години в изгнание. И все пак, както казва Калахан, „тези хора намериха смисъл в службата на други хора“, цитирайки Виктор Франкъл, според когото, когато човек намери смисъл, страданието престава да съществува. Във филма Далай Лама споделя, че гледа на изгнанието си с тъга, но и с радост, защото бягството му предоставя възможност да достигне до толкова много хора.
Практики за повече радост
За да сподели кратки практики, които могат да помогнат за намиране на повече радост, Пеги Калахан се свързва с психолога Елиса Апел, която сформира екип изследователи. Те създават едноседмичен проект, в който участниците могат да практикуват дейности, доставящи радост, за седем минути на ден – съставяне на списък за благодарност, комуникация с други хора и др. В края на седмицата е извършен анализ, който има за цел да покаже кои практики са най-ефективни.
>>> 14 начина да извлечеш повече радост от ежедневието
Днес много от нас водят живот на крайности, чувствайки, че трябва да избират между радостта и скръбта. Има и друг начин обаче. Далай Лама и архиепископ Туту не демонстрират напрежение между намирането на радост в ежедневието си и работата за облекчаване на страданието. Филмът разкрива как Далай Лама се наслаждава на тибетски оризов будинг, а архиепископ Туту на танците по случай рождения ден на своя приятел. И двамата духовни водачи живеят за момента.
Изследванията показват, че търсенето на радост в живота всъщност ни прави по-ефективни при справяне с предизвикателствата. Както обяснява Калахан, архиепископ Туту обича да казва, „когато се опитваш да промениш света, трябва да се забавляваш, защото имаш нужда от други хора, които да ти помагат“.
Днес това послание е жизненоважно за всички нас. „Толкова много хора страдат в днешния свят.“, казва Пеги Калахан. „Имахме пандемия, която отключи при много хора психични заболявания. Нашата политика също ни застрашава. Самото ни съществуване е застрашено от околната среда. Животът е наистина труден за много хора.“ В поредицата от диалози архиепископ Туту и Далай Лама неведнъж заявяват, „че имаме свобода да избираме радостта в живота си“.
Тяхното послание за свобода на действие отразява онова, което Виктор Франкъл осъзнава отдавна: „Единствената свобода, която никой не може да ни отнеме, е способността да избираме нашия отговор на всяка ситуация в живота.“ Където и да сме, каквото и да ни поднесе животът, можем да изберем пътя на радостта.
New Ways to Find Joy in a Troubled World: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/your-personal-renaissance/202205/new-ways-find-joy-in-troubled-world
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- Аз
- 20 вдъхновяващи мисли на Далай Лама
- Кога и защо плачем от радост
- Шоколадът стимулира хормона на радостта
- 14 начина да извлечеш повече радост от ежедневието
- 15 урока от Далай Лама за истинските ценности в живота
- Още 14 житейски урока от Далай Лама
- Татковците се радват повече на бебето
- Малко момче разбира, че баща му е машинистът на преминаващия влак (видео)
- За незабравимите моменти с децата...
- Изневярата ни прави по-щастливи
Коментари към „Мисия: Радост“ – стратегиите на Далай Лама и архиепископ Дезмънд Туту за откриване на радостта