Кога и защо плачем от радост

Кога и защо плачем от радост?
Отговорът, който ще последва, може да ви се стори малко необичаен, но е странно и че избухваме в сълзи от радост (защото обикновено плачем заради неприятни преживявания).
Според психолозите странните сълзи на радост могат да бъдат начинът на тялото да възстанови "емоционалното равновесие", което е изгубило. Учените твърдят, че като реагират на преобладаващо положителна емоция с отрицателна, хората могат да се възстановят по-ефективно от разтърсващи емоции.
Ориана Арагон, водещ автор на доклада, извеждащ тази необичайна теза, заявява: "Хората може да възстановят равновесието на чувствата с тези изрази на емоция.“
Психолозите от Университета в Йейл изследват емоционалните отговори на различни сценарии, включително щастливи ритуали и показване на снимки на сладки бебета. Те откриват, че лицата, които изразяват негативни реакции на положителни новини, успяват да успокоят интензивните си емоции по-бързо. Откриват също, че тези, които най-вероятно ще плачат при дипломирането на детето си, също ще искат да гушкат малкото сладко бебе, появило се в полезрението им. Психолозите посочват други примери, в които хората реагират на положителен опит с отрицателна емоция, включително концерти, среща с поп звезди или кумири, и дори при големи печалби от лотарията. Всичко това е предизвикало сълзи.
Авторите на доклада казват, че е съвсем нормално подобни положителни поводи да предизвикват реакция, принципно възприемана като негативна. Това не учудва никого, защото високата емоционалност обърква ума и повечето хора имат някакъв опит с това да уравновесят нещата. По време на интервюто, отнасящо се до доклада, учените споделят, че им се е видяло странно, че никой в миналото не се е сетил да попита защо положителни поводи предизвикват необичайни, отрицателни реакции на психиката.
Ориана Арагон заявява, че изследването е част от начина да се обясни общ отговор, който повечето хора не разбират. "Тези прозрения ни помагат да разберем как хората изразяват и контролират емоциите си, което е свързано с менталното и физическото здраве, качеството на взаимоотношенията с околните и дори колко добре работят в екип", казва тя.
Психолозите са намерили доказателства, че и обратното е вярно, тоест, и силните отрицателни чувства могат да предизвикат позитивни реакции, което означава, че съвсем не е изключено човек да се усмихне, когато е объркан, или дори да се разсмее от безсилие.
telegraph.co
Снимка: pixnio.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТИ, АЗ, ВСИЧКО - КАТРИН АЙЗЪК - ХЕРМЕС
ГАТАНКИ ОТ НЕБЕТО - ИВИНЕЛА САМУИЛОВА - ХЕРМЕС
ЛАВИНА - БЛАГА ДИМИТРОВА - ХЕРМЕС
МАЛЪК НАРЪЧНИК ПО ХЮГА - МАЙК ВИКИНГ - ХЕРМЕС
МАЛКОТО ИМЕ НА ЩАСТИЕТО - МАРИЯ ЖЕНЕТ - ХЕРМЕС
НЕСЪГЛАСНИ ДУМИ - ДИМИТЪР БОЧЕВ - ХЕРМЕС
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Какво е емоционален дом и защо е важно да го обновяваме, почистваме и съхраняваме
- Анандамид: Невротрансмитерът, който влияе върху щастието ни
- Сълзите – какво представляват, полезни ли са и защо са солени
- 10 положителни цитата за щастието
- Как да бъдем щастливи на работното си място
- 10 болезнено очевидни истини, които хората забравят много често
- Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
- 10 вдъхновяващи книги, които са способни да преобърнат живота ни
- Клайв Стейпълс Луис за любовта, щастието и съдбата
- Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите
Коментари към Кога и защо плачем от радост