Плацебо – дефиниция и интересни факти
Плацебо (лат. "ще се моля") е метод, при който хората не са информирани, че не са подложени на медикаментозно лечение. Липсата на лекарство в хапчето, което пациентът приема, може да произведе полезен ефект, защото възстановява оздравителните сили на мозъка над тялото ни. Умът вярва, че приема медикамент, който ще е полезен за здравето, и това подпомага намаляване на симптомите. Изненадващо, но факт.
От древни времена е известно, че надеждата и очакването, изпитвани от пациентите, играят голяма роля в лечението. Най-малкото, ако те липсват, лечението не е ефективно.
Плацебо ефектът е познат на повечето хора, но част от тях го отричат, което налага разглеждане на въпроса дали наистина съществува или е поредният здравен мит, носещ се в пространството и объркващ лечението на болните.
В Португалия е проведено изследване, включващо 83 възрастни с хронични болки в гърба. Половината от тях приемат само лекарствените продукти, предписани от лекуващите лекари, другата половина приемат допълнително хапче, което няма лечебно съдържание — плацебо.
След три седмици над 30% от участниците съобщават за значително облекчаване на болката и увреждането, в сравнение с малкото или нулево подобрение при хората, подложени на традиционно лечение. За да се убедят в резултатите, учените продължават с експеримента. Те предоставят плацебо вече и на онези, които преди това не са го получили. При тях ефектът също е налице.
Болките в гърба и кръста са признати като изключително трудни за лечение. Оказва се, че конвенционалното лечение рядко дава по-добър резултат от плацебо. За сметка на това обаче страничните ефекти са повече.
Интересни факти за плацебо ефекта
1. Дава резултат, дори когато човекът е информиран за него.
Повечето от нас смятат, че за да се наблюдава ефекта на плацебо, е необходимо да се прибегне до измама – да се подведе пациента, че лечението всъщност е конвенционално. Това се нарича отворено плацебо. То до известна степен „заобикаля“, или поне не прекрачва, някои от приетите етични норми по отношение на плацебо ефекта.
2. Брандирането, начините на приложение и цветовете спомагат за постигането на по-добър плацебо ефект.
Начин на приемане
Като изключим отвореното плацебо, има доказателства, че различните начини, по които то се приема, дават различен резултат. Колкото по-силно вярваме в него, толкова по-голяма ще е ползата. След направен експеримент, учените установяват, че при прием на 4, вместо две, плацебо таблетки, пациентите споделят за по-добър ефект.
Същото се наблюдава и когато се постави плацебо инжекция (чието съдържание е само солен разтвор). Тогава ефектът е по-силен дори от този след прием на истинско лекарство.
Цветове
В едно свое проучване учените стигат до извода, че и цветът е от голямо значение. Така например сините плацебо таблетки имат по-добър седативен ефект върху организма, отколкото розовите.
Брандове и популярност
Оказва се, че доверието на пациентите в определени марки и наименования също играе важна роля. Колкото по-разпознаваеми са те, толкова по-силно е въздействието им при плацебо лечението.
Проведен е експеримент с пациенти, страдащи от Паркинсон, при който им е заявено, че ще претърпят мозъчна операция за трансплантиране на стволови клетки. Такава операция в действителност не е направена. Въпреки това се наблюдава сериозно подобрение в състоянието им, което доказва смисъла от провеждането на плацебо хирургични интервенции.
3. Някои хора са по-податливи на плацебо ефекта.
Тъй като от голямо значение е доверчивостта и готовността на човек да опитва нови неща, при всеки плацебо ефектът е различен. Оказва се, че оптимистите, емоционално устойчивите и сърдечни хора са по-податливи на обезболяващи плацебо процедури. Любопитното е, че по-песимистично настроените, както и хората, които трудно изпитват емпатия, реагират по-категорично и положително на плацебо лечението.
Възрастта и полът нямат особено отношение към него.
4. Сърдечните и уверени лекари имат по-голям успех с прилагането на плацебо лечение.
Пациентите са по-спокойни и се доверяват на методите на лечение, ако лекуващият лекар е вежлив, вдъхва доверие и респект. Също така, сходствата в характерите дават отражение при провеждането на плацебо лечение.
5. Плацебо ефектът повлиява положително не само физическата болка, но и креативността и когнитивните способности.
Обикновено свързваме плацебо с медицински процедури и най-вече с облекчаване на болката.
Има обаче доказателства, че то може да подобри физическото ни представяне и мисловните ни процеси.
Проведен е експеримент с отбор колоездачи, които трябва да тренират до пълно изтощение. Те успяват да издържат много по-дълго на натоварването, когато часовниците им са настроени да отброяват по-бавно минутите, без те да знаят.
При друг свой опит учените фокусират вниманието си върху връзката между креативността и плацебо ефекта. На една група участници е съобщено, че помирисвайки определен аромат, ще засилят креативността си. Впоследствие, на тестове, оценяващи тяхната креативност, те се представят изключително добре.
6. Плацебо сън.
Феноменът плацебо има много и най-неочаквани прояви.
Един от най-новаторските експерименти показва, че човек може да бъде подведен за това колко часа е прекарал в сън. Учените измерват различни физиологични параметри на участниците, а накрая дават на част от тях фалшива информация за количеството REM сън (с бързо движение на очите), което са отчели. След като разбират, че са спали достатъчно дълго време, те се справят много по-добре на тестове по езици и математика. Освен това те споделят, че се чувстват много по-свежи и енергични на следващия ден.
Защо плацебо не се прилага масово като метод на лечение?
Животът не е експеримент и етичните норми са много важни. Ако лекарите карат пациентите да вярват, че плацебо е истинско лекарство, това се счита за измама. Така нареченото „отворено“ плацебо може да проработи, защото предлага начин за преодоляване на етичния проблем, но за съжаление не гарантира нужната сигурност.
Трябва да отбележим, че проучванията по въпроса не са дълги, което предполага и не дотам сигурни резултати.
Колкото и да се опитваме да контролираме, прикриваме или анализираме плацебо ефекта, става ясно, че ще е нужно още много време преди да имаме убедителни доказателства в силата му.
Редактори: Станислава Тонева и Даниела Пройчева
berkeleywellness.com, digest.bps.org.uk, homesogood.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Плацебо ефект
- Експерименти, проучвания и причини за ефекта плацебо - част 1
- Ноцебо ефект: как сами проваляме лечението си
- Не е лекарство, а лекува
- Доказателства от средата на ХХ век, потвърждаващи, че плацебо лекарствата действат, дори когато пациентите са наясно, че ги приемат
- Влияние на плацебо терапиите в лечението на Паркинсон от 19-ти век
- 76% от страничните ефекти след ваксинация срещу COVID-19 имат психосоматичен произход
- Плацебо - силата на вярата
- Нашата положителна нагласа е най-силният ни съюзник в лечението
- Експерименти, проучвания и причини за ефекта плацебо - част 2
Коментари към Плацебо – дефиниция и интересни факти