Розов и кафяв шум: Какво представляват и как влияят на мозъка

Има причина видеоклиповете с бял шум в YouTube да събират стотици милиони гледания – те ни помагат да се отпуснем. Безброй хора разчитат на успокояващия звук на вентилатора или радиото, за да се отпуснат, особено преди лягане. Докато белият е най-често разпознаваният „цвят“ на звука, други нюанси също могат да окажат влияние върху мозъка.
Цветът на шума се определя от неговата комбинация от честоти. Постоянното бръмчене на белия шум се получава чрез равномерно разпределение на енергията във всички чуваеми честоти. Розовият шум усилва по-ниските честоти, а кафявият улавя най-ниските честоти – като звук от гръмотевица или водопад.
Освен потенциала си за подобряване на съня, някои видове шум показват ползи за фокусирането. Това е така, защото определени нюанси на звука променят основното „състояние“ на мозъка, категоричен е докторът по аудиология Ейми Сароу.
Цветът на звука
Кафявият шум предизвиква чувство на спокойствие поради приликата му със състоянието на покой на мозъка. Ниските честоти на кафявия шум създават по-дълбок звук, който много хора намират за успокояващ. Има дори плейлисти с кафяв шум, подготвени с мисъл за бебетата, тъй като се смята, че имитира звука в утробата на майката.
Шумът има и потенциал отвъд релаксацията. Малки проучвания показват, че шумът може да помогне за подобряване на паметта при деца със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност. Андрю Каан, асоцииран директор по промяна на поведението и експертиза в Understood, посочва модел, който предполага, че нивата на допамин модулират колко шум е необходим за оптимално когнитивно представяне. Тази теория показва, че мозъците на хора с различия в обучението имат по-ниски нива на вътрешни стимули.
„Като вземем това предвид, възрастните и децата с различия в ученето и мисленето може да са по-склонни да се възползват от кафявия шум по време на работа или в училище, тъй като е възможно да се нуждаят от допълнителна стимулация, за да се съсредоточат.“, казва Каан.
Изследванията показват също, че кафявият шум може да успокои състояния като шум в ушите при определени хора. Докато високите честоти на белия шум изострят симптомите, кафявият шум ги облекчава.
>>> Как да се справим с шума в ушите?
Честотите, уловени от розовия шум, попадат между белия и кафявия шум и също се смята, че подобряват съня. Някои изследвания показват, че розовият шум преди лягане провокира по-спокоен сън. Тъй като този шум произвежда по-дълбок звук, някои учени смятат, че е дори по-успокояващ от белия шум.
„Хората с тревожност са склонни да бъдат нащрек и телата им винаги търсят доказателства за опасност, за да се защитят.“, казва Каан. „Използването на розов и кафяв шум може да намали тяхната реактивност към тези малки звуци и да подпомогнат успокояването, съня или дори концентрацията.“
Въпреки че резултатите от проучванията около розовия и кафявия шум са обещаващи, Каан посочва, че повечето от тях са с малка извадка, поради което хората трябва да бъдат внимателни.
Как човек може да се възползва?
При търсенето на розов и кафяв шум могат да бъдат избрани естествени източници като водопад, морски вълни или силен дъжд. Ако те не са достъпни, винаги има алтернативи.
Композиторът Никхил Копарде работи специално с успокояващи звуци. Специализиран в музика за медитация, бинаурални ритми и честоти на солфеж, той композира повече от 15 години. „Честотата на звука е област, която показва постоянно нарастване и положителен растеж.“, казва Копарде. „Най-накрая разбрахме как да изчислим на кои честоти човек реагира добре и кои честоти го отблъскват.“
В момента Копарде работи върху проект, който има за цел да определи кои честоти са най-успокояващи за слушателя, което ще позволи създаването на персонализирана музика, насочена към подобряване на съня и намаляване на тревожността.
>>> 9 начина за намаляване на тревожността точно тук, точно сега
„Ние създаваме комбинация от правилните честоти за конкретен човек и неговото душевно състояние в музикален запис.“, казва композиторът. „Идеята е, че всички емоции са конкретни състояния в мозъка и ние използваме музика и честоти, за да активираме или изключим част от тях.“
Копарде споделя, че платформата, наречена My Sound Technology, ще бъде маркирана с бял етикет и ще бъде предоставена на места като болници, кабинети по психология и йога студия. Също така ще бъдат разработени приложения за мобилни телефони за лична употреба.
Въпреки че публичните плейлисти може да не са персонализирани според нуждите на слушателя, съществуват много такива, предвидени за хора, които се интересуват от предимствата на розовия и кафявия шум. Приложенията, видеоклиповете и записите са лесни за намиране в YouTube и програмите за поточно предаване на музика. Каан препоръчва човек да опита всяка програма или приложение със и без слушалки, за да определи кое е най-удобно и ефективно.
What Are Pink and Brown Noise and How Do They Affect Your Brain?: https://www.verywellmind.com/exploring-the-potential-of-pink-and-brown-noise-for-neurodivergent-individuals-6751354
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ФИТОСВЕЩИ за уши * 2
ФИТОФУНИЙКИ за уши * 2 бр.
РИЪР ДЕТСКИ АНТИФОН 53083 53094
ЛАНАФОРМ УРЕД ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА СЪНЯ NUXO
Безплатна доставка за България!ДЕТСКИ БЕЗЖИЧНИ СЛУШАЛКИ GOGEN - РОЗОВИ
ДЕТСКИ БЕЗЖИЧНИ СЛУШАЛКИ GOGEN - СИНИ
СТАТИЯТА е свързана към
- Позитивна психология
- Терапевтични занимания и креативност
- Силните шумове могат да причинят натрупване на течност във вътрешното ухо и загуба на слуха
- Какви звуци издават прилепите
- Защо маймуните не могат да говорят
- Разкриха тайната на женските стенания по време на секс
- Доказаха научно, че растенията могат да общуват по между си
- Емоциите на децата се повлияват по-силно от чутото, отколкото от видяното
- Някои звуци ни вбесяват и отвращават поради необичайна активност в определени мозъчни зони
- Хрупането и дърдоренето в офиса – бомба с часовников механизъм
- Проблем ли са шумните автомобили и мотори?
- Слухът може да се увреди от внезапен силен звук
Коментари към Розов и кафяв шум: Какво представляват и как влияят на мозъка