Терапия чрез преживявания – видове, техники и ползи

За разлика от традиционната психотерапия, която включва разговор със специалист, терапията чрез преживявания (преживелищна), както подсказва името й, разчита на усещанията на пациента. Нейни основни инструменти са ролевите игри, музиката, поезията, изкуството, ръчният труд, общуването с животни и екскурзиите.
Сабрина Романоф, професор и клиничен психолог в Ню Йорк Сити, отбелязва, че фокусът при този вид терапия пада върху действието. То може да бъде и катализатор за промяна – различното поведение често предлага и различен поглед върху живота и събитията.
Видове терапия чрез преживявания
Романоф очертава няколко вида терапия чрез преживявания:
- Драма терапия – Тя включва повторно разиграване или пресъздаване на конфликтни ситуации, вече в спокойна и сигурна среда. По този начин пациентът по-лесно ще освободи потисканите, често негативни емоции, които предизвиква в него конкретната ситуация.
- Музикална терапия – Понякога чрез музиката настъпват положителни промени в поведението на индивида.
- Арт терапия – Терапевтични инструменти като рисуване или скулптура, които стимулират креативността, помагат за по-ефективното разрешаване на конфликтите и дават възможност на индивида да опознае по-задълбочено себе си.
- Игрова терапия – Най-често тя се прилага върху деца, защото те невинаги успяват да изразят с думи мислите и чувствата си.
- Терапия на открито – В някои случаи терапевтичните сесии са по-успешни, когато се провеждат сред природата или са под формата на приключение.
- Терапия, която включва общуване с животни – Доказано е, че взаимодействието с кучета или коне оказва благоприятен ефект върху човешката психика, затова терапевтите обикновено избират именно тях по време на своята работа.
Техники
Техниките варират в зависимост от вида преживелищна терапия. Един от най-популярните методи е психодрамата.
Психодрама
Индивидът пресъздава реална ситуация от живота си под формата на представление. Няма значение дали събитието, което се разиграва, се е случило наскоро или преди много години. С помощта на психодрамата то отново оживява, за да може пациентът да премине през него по възможно най-ефективния начин. Разликата е, че този път средата е напълно безопасна и сигурна, сякаш между фантазията и реалността има пространство, което му позволява да реагира по различен начин на случващото се.
Подходът дава възможност да се правят паузи, по време на които индивидът да осмисли и обработи информацията. Обикновено терапевтът очертава ясни граници между света на фантазията и реалността. „Сцена“ може да бъде например точно определена част от помещението или пък постелка, върху която пациентът е стъпил.
Приложение на терапията чрез преживявания
Много са психичните разстройства, които се повлияват добре от този вид терапия.
- управление на гнева;
- тревожност;
- дефицит на вниманието и хиперактивност;
- поведенчески разстройства;
- компулсивни разстройства;
- депресия;
- хранителни разстройства;
- скръб;
- афективни разстройства;
- фобии;
- проблеми в личните отношения и семейството;
- стрес;
- злоупотреба с вещества;
- преживяна травма.
Ползи от терапията чрез преживявания
Разрешаване на ситуации от миналото
Пациентът анализира и пресъздава конфликтни или травмиращи ситуации от миналото. Това му помага да изрази негативните емоции, които дълго е потискал, и да ускори процеса на излекуване.
Обработване на емоциите
Според Романоф по време на преживелищната терапия индивидът се научава да разпознава и обработва много силни емоции.
Преодоляване на страха от възможен сблъсък с неприятни мисли или ситуации
Много от нас са склонни да избягват неприятни мисли, хора, места или разговори, защото ги свързват с травмиращи преживявания от миналото. Единственият начин да спрем да бягаме е като се изправим срещу травмата.
Различна перспектива
Чрез психодрамата пациентът се поставя на мястото на другите, замесени в ситуацията, и успява да види тяхната гледна точка. В края на терапията той е осъзнал какви са били техните мотиви и е успял да ги приеме, а впоследствие и да прости.
Себеизразяване чрез креативни занимания
Музикалната и арт терапията са много подходящи средства за изразяване на чувства и мисли по един по-различен, креативен начин.
Ефективност
Сабрина Романоф е убедена във високата ефективност на терапията чрез преживявания. Някои от факторите, които определят доколко успешна ще е тя, са:
- изричането на глас на потребностите и негативните нагласи;
- етапите на напреднала обработка на емоциите, които включват асертивен гняв, ангажиране с приятни и успокояващи занимания, болка и скръб;
- схващането, че „емоцията променя емоцията“, тоест, когато чувствата, отключени по време на терапията, променят чувствата, които конфликтът/ събитието от миналото отключват у пациента.
Какво още трябва да знаем за терапията чрез преживявания?
Тя може да се окаже неподходяща за хора с когнитивни или физически увреждания, които не биха им позволили да пресъздадат събитието, както и за пациенти с психоза.
Подходът често предизвиква много силни емоции, затова е добре човек предварително да се подготви за начина, по който протича терапията и възможните последици, например чрез видеоклипове на терапевтични сесии.
С какво да започнем?
Ако имаме предпочитания към вида терапия, например арт терапия или общуване с животни, е необходимо да потърсим специалист, който има опит в тази област. Важно е да имаме доверие на терапевта, тъй като сесиите са наситени с емоции, които не бихме могли да разкрием напълно, ако не се чувстваме защитени и спокойни.
What Is Experiential Therapy?: https://www.verywellmind.com/experiential-therapy-definition-techniques-and-efficacy
Коментари към Терапия чрез преживявания – видове, техники и ползи