Хората, които лесно се смущават, по-бързо печелят доверието на околните
Да се смущаваме в определени ситуации не е особено приятно, но според психолози има своите добри страни и те са свързани с това, че хората са по-склонни да ни се доверят, категорични са учени. Нещо повече, резултатите от изследването показват още, че човек, който по-лесно се засрамва, е по-склонен да бъде верен партньор.
"Смущението е емоционална индикация, че срещу нас е човек, на когото можем да гласуваме доверие", казва водещият автор на изследването д-р Матю Файнберг. По думите му смущението е част от социалната спойка, поощряваща доверието и сътрудничеството в ежедневните ни социални контакти.
"По време на изследването имахме възможност да се убедим, че да се смущаваш лесно в неудобна ситуация е нещо, което ти носи позитиви, а не е недостатък, с който трябва да се борим - разбира се, когато е в нормални граници, не говорим за високите степени на смущение, защото в този случай вече става въпрос за социална тревожност", обяснява д-р Файнберг.
Социалната тревожност е много повече от притеснителност или срамежливост в присъствието на други хора. Тя е осакатяваща и травмираща и може да доведе както до провалени романтични отношения, така и до пропуснати професионални шансове. Страдащите от социална тревожност се сближават много трудно с нови хора. Това е причината да имат по-малко приятели и съответно да лишат живота си от този така необходим източник на подкрепа, утеха и удоволствие, какъвто неизменно са пълноценните социални взаимоотношения. |
Вижте някои от типичните признаци на смущението:
- поглеждане надолу;
- покриване с ръка на част от лицето;
- лека усмивка или гримаса.
В рамките на изследването 80 доброволци са заснети на видеозапис, докато споделят неудобни моменти от живота си, сред които:
- метеоризъм на публични места;
- да помислиш, че една жена е бременна, само защото е по-пълничка;
- да дадеш пари на беден човек, решавайки, че е просяк.
В следващия етап на проучването доброволците участвали в игра, тестваща щедростта, анализът на която доказал, че хората, които по-лесно се смущават, освен че по-лесно печелят доверието на околните, са и по-щедри.
"Умереното ниво на смущение е сигурен знак за добродетелност. Хората, които се смущават лесно, много по-бързо стигат до сърцата ни, това обяснява защо толкова лесно печелят доверието ни и ни карат да се чувстваме свързани", допълва д-р Файнберг.
В техния последен експеримент доброволците трябвало да оценяват актьор, който изиграва, че получава отличен резултат на тест. Една от групите гледа вариант, в който той е смутен от своя успех, а другата гледа вариант, в която той изразява само своето задоволство.
В крайна сметка се оказало, че именно групата, станала свидетел на смущението му, е била по-склонна да му гласува доверие.
„Хората имат желание да се свържат с такива, които лесно се смущават, с подобна компания човек се чувства много комфортно и сигурно”, обобщават изследователите.
Прочетете още:
- Как да различим социална тревожност от срамежливост
- На какво се дължи срамежливостта и как да я преодолеем
spring.org
Снимка: pickpik.com
Коментари към Хората, които лесно се смущават, по-бързо печелят доверието на околните