Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Групова динамика Щастливи ли са свръхчувствителните хора

Щастливи ли са свръхчувствителните хора

от 01 дек 2021г., обновено на 02 дек 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Щастливи ли са свръхчувствителните хора - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Един от пет човека всеки ден е подложен на изпитания, свързани с неговата свръхчувствителност към миризми, звуци и картини. Вместо изпитание, може да се окаже, че тя е по-скоро сила, особено в напрегнатия ни и забързан начин на живот.

Предизвикателствата в живота на свръхемоционалните хора

„Имам чувството, че съм твърде чувствителна за този свят“, признава Лена, която се напряга от големи тълпи и ярки светлини.

Мелиса моли съпруга си да прегледа сам филма, който евентуално ще гледат след това заедно, за да е сигурна, че няма сцени на насилие или ужаси, тъй като не може да ги понесе. Когато внуците й дойдат на гости, от време на време й се налага да се усамотява в някоя стая, за да се успокои от „врявата, непрекъснатото бърборене и всички миризми“.

Лучия признава, че може да почувства с тялото си „всяка нишка на дрехата, с която е облечена.“ Понякога това я прави раздразнителна. Случва й се да помоли партньора си да спрат по средата на половия акт, защото усещанията се изострят толкова много, че става напрегната.

Лена, Мелиса и Лучия определят себе си като свръхчувствителни. Според психолога Илейн Арън до 20% от нас спадат към тази група. Тя започва да изследва въпросите на свръхчувствителността в началото на 90-те, а няколко години по-късно издава книга по темата („The Highly Sensitive Person“).

парти

Клиничният психолог Женевиев фон Лоб, която работи с много чувствителни пациенти, споделя: „Когато в мозъка на такива хора постъпва информация, те я обработват много по-задълбочено и подробно. Всъщност те имат способността да я извличат от най-различни стимули, след което я анализират значително по-ефективно от не толкова чувствителните. Именно защото поемат голямо количество информация, те изпитват прекалена възбуда и огромно напрежение.“

Хора, които считат, че са свръхемоционални, разказват, че това ги изтощава. Някои се чувстват дискомфортно да работят в споделена работна среда или да пазаруват в супермаркет. Други намират изход в слушалките, които им помагат да се откъснат от шумотевицата. Критиките на работното място могат да ги разстроят за дълго време, а нечий парфюм да ги отблъсне.

Друга жена разказва: „Трудно е да обясниш на някого, че силният шум и светлина, или пък отблясъците от телевизора рано сутрин, те карат да страдаш, без да те помисли за луд. Иска ми се да не бях толкова чувствителна, животът ми е много труден.“

В част от хората обществото насажда чувството, че не са нормални. Затова много от тях имат ниско самочувствие, смята фон Лоб. „Те често са жертва на училищен тормоз. Околните ги възприемат като слаби или „крехки“. Светът им се струва твърде суров и шумен. Затова не е изненадващо, че трудно успяват да се приемат такива, каквито са и да ценят качествата си.

Как можем да се справим със страничните ефекти от свръхчувствителността?

Хубавото е, че с годините научихме наистина много за свръхчувствителността и вече има начини за справяне с неприятните странични ефекти, които тя има върху живота ни.

Прочетете още:

  • Чувствителен човек ли сте? Ето как да направите живота си по-лесен и приятен

Самоприемане

Според фон Лоб ключът към постигането на щастие е всеки човек да се приеме с всички свои недостатъци и предимства. Прекалено голямата чувствителност е вродена. Тя не се диагностицира и не се „лекува“, но може да бъде овладяна. Изключително важно е да се отделя достатъчно време за почивка и сън, категоричен е експертът.

Движението

За свръхемоционалните хора забавянето на ежедневния ритъм от време на време има ключово значение. Те възприемат толкова много информация и изпитват толкова интензивни емоции, че им е нужно време, в което тялото им да ги обработи. За целта е добре да се разхождат редовно, да се занимават с някакъв спорт, танци или йога. Движението ги освобождава от прекалено големия товар.

Връзка с природата

Връзката с природата също е добро средство за справяне с негативните страни на свръхчувствителността. Както и опростеното ежедневие. Това е и причината голяма част от свръчхчувствителните хора да работят по-ефективно, когато упражняват свободни професии или когато имат възможност да подредят деня си по своя преценка. Фон лоб подчертава, че за тях е много важно да не се сравняват с останалите, защото, ако го правят, няма да постигнат нищо. Те трябва да осъзнаят, че са уникални и имат своите предимства в този свят.

Защо е хубаво да бъдем свръхчувствителни?

Да бъдеш много емоционален е сила, дори супер сила. Такива хора са добри слушатели и събеседници. Те успяват да доловят скрития смисъл във всяка изречена дума, да четат между редовете. Те са интуитивни и имат богат вътрешен свят, в който емоциите са на пиедестал. Някои хора, които се определят като свръхчувствителни, разказват, че улавят тонове в музиката, които обикновеният човек не може и че изпитват много по-силна емпатия, отколкото останалите. Те по-лесно забелязват явления в заобикалящата ги природа, които другите често подминават. Обичат изкуствата и им се наслаждават пълноценно.

глухарче

Луис е учен. Тя пораства с мисълта, че нейната сензитивност й вреди. Около 30-та си година осъзнава, че работата й не й носи удовлетворение. След посещение на фестивал за скулптури, тя преоткрива любовта си към изкуството. „Този ден промени изцяло живота ми. Там срещнах хора като мен и за първи път разбрах, че да съм свръхчувствителна всъщност не е проблем. Никой от присъстващите, с които се запознах, не смяташе, че да бъдеш „мек“ е слаба страна. Те говореха спокойно за това и разказваха колко хубаво е да намираш радостта в най-дребните неща. Започнах да чета за свръхемоционалните хора и помислих по-сериозно за професионалното си развитие. Позволих си да бъда такава, каквото съм.“

Няколко години по-късно жената решава да проведе изследване върху уязвимите хора. Работата й й носи удоволствие. Сега има възможност да се наслади на тишината в кабинета си. Луис признава: „Иска ми се да бях осъзнала по-рано, че моята емоционалност не е слабост, а предимство.“

Свръхемоционалност не е равносилно на атузимъм или интровертност

Неведнъж се е повдигал въпросът дали свръхчувствителността не е признак на аутизъм. Според Майкъл Плуес, професор по психология на развитието от университета „Queen Mary“ в Лондон, тя не бива да се разглежда като част от симптоматиката при хора с аутизъм. Също така не е задължително прекалено емоционалният човек да е интроверт, както смятат някои, защото има и екстроверти със същата степен на сензитивност.

Плуес не одобрява термина „свръхчувствителна личност“, тъй като смята чувствителността за континуум. „Всеки човек е чувствителен. Ако не бяхме, нямаше да оцелеем. Просто някои от нас са много по-емоционални от останалите. Това има своите плюсове и минуси. Прави ги силни, но и ги изправя пред предизвикателства и трудности.

Фон Лоб вярва, че свръхчувствителността е добродетел. Според нея в днешното забързано ежедневие имаме нужда именно от нея. Жалкото е, че обществото не я възприема и поощрява. Тя споделя, че не само жените могат да бъдат много емоционални, просто мъжете са се научили да се прикриват, в стремежа си да отговорят на очакванията.

Свръхчувствителността и професионалната реализация

Хората, надарени със свръхчувствителност, са много осъзнати и изпитват силна емпатия към околните. Това ги прави подходящи за ръководни постове. Те често са креативни. Имат разчупено мислене и силно изострено чувство за справедливост. Умеят да изслушват и да подлагат на съмнение правила, които смятат за нелогични. Способни са да обръщат внимание на детайлите. Фон Лоб подчертава: „Това са все качества, от които съвременният свят има крещяща нужда.“

Тя е на мнение, че емоционалните хора могат да бъдат много полезни в условията на пандемия, тъй като те се впускат със страст във всичко, което правят, имат интуиция и са състрадателни.

Източник:

‘They could be the visionaries of our world’: do ‘overemotional’ people hold the key to happiness?: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2021/nov/15/visionaries-overemotional-people-happiness-sensitivity-smells-sounds

Още по темата:
  • Защо съм свръхчувствителен Защо съм свръхчувствителен
  • Притежава ли свръхчувствителният човек черти на нарцисист Притежава ли свръхчувствителният човек черти на нарцисист
  • Радостите, които само родителите на свръхчувствителни деца познават Радостите, които само родителите на свръхчувствителни деца познават
  •  Чувствителен човек ли сте? Ето как да направите живота си по-лесен и приятен Чувствителен човек ли сте? Ето как да направите живота си по-лесен и приятен
5.0/5 2 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

БИОНИКЕ DEFENCE TOLERANCE AR КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл
41.90лв.

БИОНИКЕ DEFENCE TOLERANCE AR КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 50 мл

БИОНИКЕ DEFENCE TOLERANCE AR+ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл
43.70лв.

БИОНИКЕ DEFENCE TOLERANCE AR+ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

БИОНИКЕ DEFENCE TOLERANCE ОКОЛООЧЕН КРЕМ 15 мл
40.60лв.

БИОНИКЕ DEFENCE TOLERANCE ОКОЛООЧЕН КРЕМ 15 мл

ЕКСАЙТ МЕН ДИЛЕЙ ГЕЛ ЗА МЪЖЕ ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА СВРЪХЧУВСТВИТЕЛНОСТТА 20 мл
34.90лв.

ЕКСАЙТ МЕН ДИЛЕЙ ГЕЛ ЗА МЪЖЕ ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА СВРЪХЧУВСТВИТЕЛНОСТТА 20 мл

Коментари към Щастливи ли са свръхчувствителните хора

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Щастливи ли са свръхчувствителните хора
    www.framar.bg 
    на 16 May 2025 в 07:03
    Коментирайте "Щастливи ли са свръхчувствителните хора"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Групова динамика
  • Алергия
  • Тип-IV свръхчувствителност от забавен тип
  • II тип алергични реакции
  • Защо съм свръхчувствителен
  • Възпаление, медиирано от имунни комплекси
  • Притежава ли свръхчувствителният човек черти на нарцисист
  • IgE-медиирано алергично възпаление
  • Реакции на свръхчувствителност
  • Радостите, които само родителите на свръхчувствителни деца познават
  • Чувствителен човек ли сте? Ето как да направите живота си по-лесен и приятен
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Докосват ли непознати хора децата ви?!

преди 2522 дни, 16 часа и 55 мин.

Защо продължават старите хора да хвърлят пари през терасите?

преди 2666 дни, 19 часа и 34 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 4 дни, 10 часа и 8 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 4 дни, 10 часа и 19 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 4 дни, 10 часа и 26 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 4 дни, 10 часа и 33 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НЕОСТРАТА RESURFACE ИЗГЛАЖДАЩ И ОБНОВЯВАЩ КРЕМ 40 г

НЕОСТРАТА RESURFACE ДОМАШЕН ПИЛИНГ ЗА ИЗГЛАЖДАНЕ НА КОЖАТА разтвор 60 мл + тампони * 36

ОСТРОВИТ БЯЛА ЧЕРНИЦА ВЕГЕ капсули * 60

АЛЕГРА таблетки 120 мг * 10

АЛМИРАЛ гел 1.16 % 250 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:30:57

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:28:59

ТИРОХЕЛП капсули * 30 НАТУРФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 май 2025г. в 17:24:46

ТЕАЛОЗ ДУО гел за очи монодози 0,4 г * 30

Коментар на: Таня от 15 май 2025г. в 16:58:08

БАКЛОФЕН таблетки 10 мг * 50

Коментар на: Тодор от 15 май 2025г. в 16:29:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival