4-те основни перспективи за личността в психологията
Изучаването на личността е една от основните теми в психологията. Ето защо съществуват множество теории за личността и повечето от тях попадат в една от четирите основни перспективи. Всяка от тях се опитва да опише различни модели на човешката личност, включително как се формират тези модели и как хората се различават на индивидуално ниво.
Научете повече за четирите основни перспективи, теоретиците, свързани с всяка от тях, и основните идеи, които са от съществено значение за всяка.
Психоаналитичната перспектива
Психоаналитичната теория за личността подчертава значението на опита в ранното детство и несъзнаваното. Тя е зададена от психиатъра Зигмунд Фройд, който вярва, че нещата, скрити в несъзнаваното, могат да бъдат разкривани по много различни начини, включително чрез сънища, свободни асоциации и грешки на езика. Неофройдистките теоретици, включително Ерик Ериксън, Карл Юнг, Алфред Адлер и Карън Хорни, вярват в значението на несъзнаваното, но не са съгласни с други аспекти на теориите на Фройд.
Основни теоретици и техните теории
Зигмунд Фройд: подчертава значението на събитията от ранното детство, влиянието на несъзнаваните и сексуалните инстинкти върху развитието и формирането на личността.
Ерик Ериксън: подчертава социалните елементи на развитието на личността, кризата на идентичността и начина на оформяне през цялото времетраене на живота.
Карл Юнг: е фокусиран върху концепции като колективното несъзнавано, архетипите и психологическите типове.
Алфред Адлер: вярва, че главният мотив на личността включва стремеж към превъзходство или желание да се преодолеят предизвикателствата и да се осъществи себереализация. Това желание за постигане на превъзходство произтича от базови чувства на малоценност, които Адлер вярва, че са универсални.
Карън Хорни: се фокусира върху необходимостта от преодоляването на базовата тревожност, чувството, че сме изолирани и сами в света. Хорни подчертава социалните и културните фактори, които също играят роля във формирането на личността, включително важността на връзката родител – дете.
Хуманистичната перспектива
Хуманистичната перспектива на личността се фокусира върху психологическия растеж, свободната воля и личното осъзнаване. Тя приема по-положителна представа за човешката природа и е насочена към това как всеки човек може да постигне своя индивидуален потенциал.
Основни теоретици
Карл Роджърс: вярва в присъщата доброта на хората и подчертава значението на свободната воля и психологическия растеж. Роджърс твърди, че тенденцията да се актуализира е движещата сила на човешкото поведение.
Ейбрахам Маслоу: предполага, че хората са мотивирани от йерархията на потребностите. Най-базовите потребности са съсредоточени върху неща, необходими за живот като храна и вода, но, предвижвайки се нагоре в йерархията, тези нужди преминават към неща като уважение и самоусъвършенстване.
Перспективата за чертите
Перспективата за чертите на личността е съсредоточена върху идентифицирането, описването и измерването на специфичните черти, които съставляват човешката личност. Чрез разбирането на тези черти, изследователите вярват, че могат по-добре да разберат различията между отделните индивиди.
Основни теоретици
Ханс Айзенк: предполага, че има три измерения на личността: 1) интраверсия-екстраверсия, 2) емоционална стабилност — невротизъм и 3) психотизъм.
Реймънд Кетъл: дефинира 16 личностни черти, които според него биха могли да бъдат използвани за разбиране и измерване на индивидуалните различия в личността.
Робърт Макрей и Пол Коста: въвеждат теорията за Големите пет, които идентифицират пет ключови измерения на личността: 1) екстраверсия, 2) невротизъм, 3) откритост към опита, 4) съзнателност и 5) сътрудничество.
Социокогнитивна перспектива
Тя подчертава значението на ученето чрез наблюдение, личната ефикасност, ситуационните влияния и когнитивните процеси.
Основни теоретици
Алберт Бандура: Подчертава значението на социалното учене или ученето чрез наблюдение. Неговата теория подчертава ролята на осъзнатите мисли, включващи самоефективността или собствените ни вярвания в нашите способности.
Редактор: Елиза Трайкова
Източник: verywellmind.com
Снимка: hbr.org
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КОГАТО СЕ БОРИМ СЪС СЕБЕ СИ - РЮДИГЕР ДАЛКЕ - ХЕРМЕС
ЕНЕАГРАМАТА - БЕАТРИС ЧЕСНЪТ, УРАНИО ПАЕС - ХЕРМЕС
БЪЛГАРИЯ В ПОТУРИ, НО С ЦИЛИНДЪР - ПЕТЯ АЛЕКСАНДРОВА - ХЕРМЕС
РОДИТЕЛИ И ДЕЦА - ТРУДНИТЕ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ - ХОРХЕ БУКАЙ - ХЕРМЕС
СПИСАНИЕ КЛИНИЧНА И КОНСУЛТАТИВНА ПСИХОЛОГИЯ 3 / 2012
ЗАКОНИ НА ЛЮБОВТА - БЕРТ ХЕЛИНГЕР
СТАТИЯТА е свързана към
- Социална психология
- За психологията
- Лечение със сертралин
- Какво е нивото на самочувствието ни наистина?
- Агресивен ли сте?
- Теория на Адлер – принципи, техники и етапи
- Тълкуване на психологическия тест: Къща-Дърво-Човек
- Какво представлява тестът с мастилени петна на Роршах
- Основи на психологията: 8 факта, които трябва да знаете
- Голямата петорка: петфакторният модел за личността
- Промяната на личността е възможна и започва с промяна в мисленето и поведението
- Холотропно дишане - техника за самопознание и терапия
Коментари към 4-те основни перспективи за личността в психологията