Безсъние при шизофрения – безопасен ли е приемът на мелатонин

Всеки знае, че добрият сън е от ключово значение за физическото здраве, тъй като подпомага възстановяването на организма и управлението на симптомите, когато човек има здравословни проблеми. Продължителността и качеството на необходимата на всеки човек почивка може пряко да повлияе и на психическото здраве. Например проблемите със съня, включително безсънието, могат да повлияят негативно на хората с шизофрения. В такива случаи е нормално човек да се запита дали приемът на мелатонин, за който е известно, че благоприятства нормалните процеси на съня, е безопасен вариант.
>>> Какво представлява шизофренията
Защо хората с шизофрения имат проблеми със съня?
Преглед от 2017 г. констатира, че при хората с шизофрения се наблюдава по-ниско производство на естествен мелатонин – хормон, произвеждан от епифизната жлеза – което може да доведе до смущения в цикъла сън-събуждане.
В проучване от 2019 г., оценяващо хора, диагностицирани с шизофрения и свързани с нея разстройства, 80% от участниците имат проблеми със съня, като най-честите са безсъние (50%) и кошмарно разстройство (48,3%).
Симптомите на нарушения сън включват:
- затруднено заспиване;
- чести пробуждания;
- лошо качество на съня.
Безопасен ли е приемът на мелатонин при шизофрения?
Мелатонинът е широко достъпна хранителна добавка, предназначена за лечение на безсъние и други проблеми, свързани със съня. Въпреки че Агенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA) на САЩ не регулира или одобрява употребата му, много лекари препоръчват мелатонин при безсъние, тъй като е сравнително безопасен.
Скорошен преглед на проучвания обаче открива смесени резултати по отношение на ефектите на мелатонина върху съня при хора, диагностицирани с шизофрения.
Консултацията с лекар преди стартиране на лечение на безсъние у дома е от съществено значение. Той може да оцени причините за безсънието, включително грешна дозировка на лекарства или лоша хигиена на съня. Лекарят може да помогне за намирането на решения въз основа на конкретните причини.
Ползи
Прегледът подчертава и други потенциални ползи от мелатонина, освен подобреното качество на съня. Например може да помогне при странични ефекти на антипсихотични лекарства като:
Ефекти върху метаболизма
Малко проучване от 2014 г. съобщава, че при хората, приемащи оланзапин за шизофрения, употребата на мелатонин предотвратява наддаването на тегло и понижава нивата на триглицериди.
Симптоми на тардивна дискинезия
Прегледът очертава смесени резултати относно използването на мелатонин за облекчаване на тардивна дискинезия (неволеви движения). Скорошно проучване установява, че доза от 10 милиграма мелатонин на ден помага за намаляване на тежестта на симптомите. Въпреки това са необходими повече изследвания, за да се разбере как мелатонинът влияе върху състоянието.
Вреди
Диагнозата шизофрения често изисква приемът на антипсихотични лекарства от второ поколение като арипопразол или оланзапин. Някои от честите нежелани реакции, наблюдавани при този клас лекарства, могат да се влошат при приема на мелатонин. Затова е препоръчително да се потърси лекарски съвет преди прием на нови лекарства или добавки.
>>> Употребата на мелатонин срещу безсъние се увеличава въпреки потенциалните вреди за здравето
Може ли мелатонинът да взаимодейства с антиспихотици?
Приемът на мелатонин в комбинация с антиспихотично лекарство може да увеличи тежестта на специфични странични ефекти като сънливост и замайване. Не са налични обаче доказателства, че мелатонинът може да причини сериозни увреждания или че намалява ефекта на антиспихотиците.
Когато човек страда от безсъние, липсата на почивка може да направи симптомите на шизофрения непоносими.
Изследванията показват, че самоубийството е водеща причина за преждевременна смърт при 12% от хората, диагностицирани с шизофрения. В допълнение, вероятността от суицидни мисли и поведение нараства с нарушенията на съня.
Други начини за подобряване на качеството и продължителността на съня
Ако добавките с мелатонин не успеят да подобрят съня, има и други възможности.
По-добра хигиена на съня
Конкретни промени в начина на живот могат да помогнат за постигане на качествен сън, като ограничаване на:
- кофеин;
- алкохол;
- тютюнопушене;
- дневна дрямка.
Спазването на редовна програма за физически упражнения и здравословна диета също може да помогне.
Терапия
Различните налични видове терапия също могат да облекчат симптомите на безсъние. Те включват:
- когнитивно-поведенческа терапия;
- релаксираща терапия;
- терапия за контрол на стимулите.
Полезни съвети за шофиране при шизофрения - видео
Schizophrenia and Sleep: Is It Safe to Take Melatonin?: https://psychcentral.com/schizophrenia/is-melatonin-safe-for-schizophrenia?utm_source=ReadNext
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МАГНАЛАБС МЕЛАТОН капсули * 30
СЛАДКИ СЪНИЩА ДИРЕКТ саше * 30 ФОРТЕКС
ФЕМИФАЙН МЕЛАТОНИН капсули * 60
НовОСТРОВИТ МЕЛАТОНИН таблетки 1 мг * 180
МЕЛАТОНИН ПЛЮС БИЛКИ капсули * 30
ОСТРОВИТ МЕЛАТОНИН капсули 1 мг * 60
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- F20.0 Параноидна шизофрения
- 10-те най-значими признака на шизофрения
- Функция и хормони на епифизата
- Антипсихотични лекарства
- Наследствена болест ли е шизофренията?
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Одобриха медикамент за лечение на шизофрения след 70 години застой
- Какво представлява психозата и можем ли да познаем признаците й
- Мога ли да шофирам, ако страдам от шизофрения
- Шизоафективно разстройство и шизофрения - какви са разликите между тях
Коментари към Безсъние при шизофрения – безопасен ли е приемът на мелатонин