Апофения – дефиниция, признаци и причини
Апофения е форма на поведение, при която човекът открива смисъл там, където такъв няма. Всеки от нас понякога го прави и това не означава, че сме болни. Има обаче случаи, когато тя е силно изразена и е признак на психично заболяване като шизофрения например.
Какво представлява апофенията
Първият, който описва апофенията, е немският невролог Клаус Конрад. Той я определя като типичен симптом на психоза, който се изразява в намирането на смисъл в предмети или събития, лишени от такъв. Според учените тя се проявява най-често при пациенти с психични разстройства, за които са характерни халюцинации и делюзии.
Все пак е възможно апофения да се наблюдава и при напълно здрави хора. Човек непрекъснато търси смисъл в това, което му се случва. Когато не го открива, може да се чувства неловко и именно това е причината да се опитва да осмисли всяко свое преживяване.
Примери за апофения
Всеки път, когато създаваме връзки там, където не съществуват, или придаваме значение на неща, които нямат такова, вероятно проявяваме апофения.
Най-често срещани примери
- Чуваме неясен звук и го оприличаваме с точно определени думи. Може например да мислим, че някой произнася името ни.
- Откриваме изображение на животно или друга фигура във формата на облаците (парейдолия).
- Виждаме „знаци“ от вселената, вярваме в талисмани и астрология.
Психично нарушение ли е апофенията
По своята същност апофенията не е, но може да бъде симптом на съпътстващо психично нарушение. Както вече стана ясно, всеки от нас проявява апофения понякога. В природата ни е заложено да търсим и очертаваме връзки между събитията, защото така успяваме да внесем ред в свят, който често е твърде хаотичен.
Когато поведението зачести и се превърне в пречка за нормалното функциониране, е вероятно да е признак на психоза. Психозата е психично състояние, при което индивидът губи връзка с реалността. Тя е симптом на различни психични заболявания като биполярно разстройство, тежка депресия и шизофрения.
Най-тясна е връзката между апофенията и шизофренията – болест, която се характеризира с откъсване от реалността, делюзии и халюцинации.
Причини за апофения
Възможни причини за проява на апофения са психични разстройства като биполярното, шизофренията и тежката форма на депресия.
Понякога психозата се дължи на болест на Паркинсон, болест на Алцхаймер или друг вид деменция. Макар и рядко, тя може да се отключи и при сериозна липса на сън.
Според специалистите психоза понякога предизвиква злоупотребата с алкохол и наркотици, смесването помежду им или с някои медикаменти.
При здравите хора причините за апофения са различни:
- Силно желание да намерят смисъл във всичко, което им се случва, и в света, който ги заобикаля.
- В някои проучвания се посочва, че поведението е вид еволюционно предимство, което човекът е развил през вековете.
- Възможно е апофенията да е тясно свързана и с типа личност – по-откритите хора са по-склонни да намират смисъл там, където го няма.
- Експертите смятат, че поведението е типично за хора, които предпочитат да гледат на света с розови очила и възприемат липсата на ясен смисъл като нещо негативно.
- Идеята за „заблудата на хазартния играч“, според която забелязани по-рано закономерности могат да повлияят на хода на събитията в бъдеще.
По какво се различават апофенията и парейдолията
Парейдолията също се свързва с откриването на смисъл и значение, но само във визуален аспект. Много от нас например виждат лица там, където те не са изобразени. Има случаи на хора, които откриват лика на Исус Христос в парченце чипс или на Дева Мария в препечена филийка.
Също като апофенията, парейдолията може да се окаже симптом на шизофрения.
Може ли апофенията да доведе до шизофрения
Още веднъж напомняме, че апофенията е напълно нормално поведение, когато не се проявява твърде често или не пречи на ежедневието ни. Не са проведени достатъчно задълбочени изследвания, с които да се отхвърли или потвърди наличието на връзка между двете.
Как да се справим с апофенията
Ако обичаме да четем хороскопа си или да оприличаваме облаците в небето с определено животно или фигура, няма от какво да се притесняваме. Ако установим, че желанието ни да придаваме смисъл на всичко около нас, е твърде силно, би било добре да потърсим експерт по психично здраве.
Най-големият риск, свързан с апофенията, всъщност е, че тя може да се окаже симптом на прикрита психоза, затова е добре да сме запознати с нейните проявления.
Признаци на психоза
- заблуди (например че хората в интернет пространството или по телевизията искат да ни изпратят тайно съобщение);
- халюцинации (слухови и зрителни);
- параноя;
- отдръпване от приятели и семейство;
- странни, нелепи идеи;
- занемарена лична хигиена;
- резки промени в навиците за сън;
- затруднения при разграничаване на реалност от измислица;
- нарушения в комуникацията, промени в говора;
- неспособност да функционираме нормално;
- отсъствие от работа или училище.
Ако ние или наш близък страда от някой от гореизброените симптоми, е препоръчително да се консултираме със специалист. Психозата е лечима, но може да бъде опасна, ако не се вземат навременни мерки. Обикновено лечението включва психотерапия и антипсихотични медикаменти.
Apophenia: Does Everything Happen For a Reason?: https://www.verywellmind.com/apophenia-does-everything-happen-for-a-reason
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Патология
- Наследствена болест ли е шизофренията?
- F20.0 Параноидна шизофрения
- Антипсихотични лекарства
- 10-те най-значими признака на шизофрения
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Истинските и неподправени истории на шизофреници за началото на разстройството
- Одобриха медикамент за лечение на шизофрения след 70 години застой
- Психотичен срив – дефиниция, причини и лечение
- 17 зловещи рисунки на шизофреници, представящи света през техните очи
- Как да улесним комуникацията с близък, който страда от шизофрения
Коментари към Апофения – дефиниция, признаци и причини