Връзката между депресията и сексуалните отношения
Мнозина вярват, че знаят много за депресията, когато в действителност са затънали в предубеждения, натрупани оттук-оттам. В тази статия ще говорим за един от аспектите, които депресията засяга в най-висока степен: сексуалността.
Депресията засяга всеки аспект от живота на човека, включително сексуалността и сексуалните отношения. Въпреки разпространената идея депресията и тъгата не са едно и също нещо. Първата надхвърля онова, което някои психопатологични наръчници описват. В действителност, човек с това състояние се чувства сякаш нещо му пречи да изпълнява ежедневните си задачи и дейности.
Депресията и сексуалните заимоотношения: свързани ли са те?
Депресията обуславя сексуалните отношения по много различни начини. Това засяга особено динамиката на двойката, свързана с емоционалната връзка, като интимната комуникация. Когато един от партньорите страда от депресия, се случват редица промени:
- Понижено или никакво сексуално желание: основният сексуален аспект, който депресията засяга е двигателят, който ни кара да се ангажираме със сексуални отношения. Ако няма желание, има значително намаляване на удоволствието. Депресията причинява ниска мотивация във всички жизнени области, особено що се отнася до еротичното желание. Това засяга пряко сексуалните връзки.
- Неспособност за създаване на еротични фантазии: Това е следствие от загубата на желание, просто защото фантазиите са свързани с него. Ето един пример. Ако сексуалните отношения са като яденето на чийзкейк, сексуалното желание са неговите съставки, а сексуалните фантазии са различните начини за комбиниране на тези съставки, за да се създаде нещо, което по-късно да се насладим.
- Ниска асертивност: Асертивността е правилният начин да изразяваме нашите желания, без да прилагаме натиск или да изразяваме онова, което искаме (или не искаме) по агресивен начин. Хората с депресия често се чувстват невероятно виновни, че не отговарят на очакванията на другите. Това от своя страна ги кара да общуват пасивно като компенсаторен механизъм.
В интимен контекст хората могат да решават кога да правят секс и кога не. Всъщност, понякога един партньор иска да прави секс, а другият не. Въпреки това, депресираноият човек обикновено изпитва затруднение да изрази липсата на сексуално желание и използва компенсаторния механизъм, споменат по-горе: да се поддаде на интензивното сексуално желание на партньора си.
- Промяна във връзката със себе си: Самостимулирането заслужава специално внимание, тъй като е много важна част от нас. Това е нашият източник на самопознание, изследване и удоволствие, до който имаме личен достъп. Депресията също засяга това. Всъщност, за депресирания е обичайно да мастурбира по-рядко или да спре да го прави изцяло.
Моят партньор има депресия. Какво мога да направя?
Важно е да запомните, че депресираните хора не искат да бъдат депресирани. Те искат да се чувстват добре и да се наслаждават на сексуалните си отношения. Всеки индивид изпитва депресия по различен начин (или какъвто и да е друг проблем с психичното здраве). Въпреки това ето някои съвети, които могат да ви помогнат, ако партньорът ви е депресиран:
- Не го съдете: Последното нещо, от което депресираният човек се нуждае от партньора си, е да поставя под въпрос поведението или решенията му. Съмненията или осъжданията само ще го накарат да се чувства по-зле. Не забравяйте, че той така или иначе вече се чувства разочарован и виновен, така че не добавяйте повече към уравнението, като критикувате всеки негов ход. Осъждането на липсата на сексуално желание може да му причини тежък дискомфорт. Имайте предвид, че ако зависеше от него, той би се чувствал по друг начин.
- Не го притискайте: Акомпанирайте партньора си, спазвайки неговия ритъм и давайки му пространство. Понякога той ще се нуждае от компания, а друг път ще има нужда да бъде сам. Понякога няма да му се иска да говори, а друг път ще му трябва рамо, на което да поплаче. Показвайте му уважението си по интимен начин и каквото и да правите, не бъркайте неговото психическо състояние с начина, по който се чувства по отношение на вас. Не забравяйте, че неговото понижено сексуално желание се дължи на депресията и няма нищо общо с вашата връзка.
- Покажете, че сте на разположение: да не оказвате натиск върху партньора си не означава да го пренебрегвате. От съществено значение е да го накарате да разбере, че му давате необходимото пространство и зачитате неговия ритъм, но все още сте до него. Разбираемо е, ако изпитвате страх да не сбъркате или да не го накарате да се чувства още по-зле, така че просто се опитвайте да изразявате себе си чрез фрази като „Тук съм, ако имаш нужда да поговориш“ или „Не си сам в това“.
- Потърсете помощ: все повече хора с депресия прибягват до психотерапия. Всички знаем, че това не е лесно решение и може да отнеме известно време. Ето защо е важно да покажете на партньора си, че подкрепяте неговите решения и ако е необходимо, не се колебайте да посещавате терапевтичните сесии заедно с него.
Според Световната здравна организация, депресията засяга повече от 300 милиона души по целия свят. Знаем, че много хора не се обръщат към психолог поради страх или финансови причини. Въпреки това, ако вие (или някого, когото познавате) сте депресирани и имате средствата да посещавате терапия, ние 100% препоръчваме да го направите.
Трябва да отбележим обаче, че дори и с професионална помощ преодоляването на депресията не е лесен процес. Въпреки това, грижовният, почтителен и разбиращ партньор е един от ключовете за нейното преодоляване.
exploringyourmind.com, busy.org
Коментари към Връзката между депресията и сексуалните отношения