11 малко познати признака на депресия
Акценти
|
Депресията представлява сложно афективно разстройство, което се изразява в наличието на класически симптоми и по-рядко срещана симптоматика. Интензивната и продължителна тъга може да е най-познатият признак, но депресията се проявява по различен начин при всеки страдащ. Нека се запознаем с историите на Робин и Ариел, които са диагностицирани с депресия. От тях ще научим повече за единадесет от не толкова известните признаците на психичното разстройство.
Историята на Робин
Робин е на 40 години, има съпруга и малък син. Преди няколко месеца получава повишение на работното място, но заради по-голямата отговорност и новите задължения се чувства все по-притеснен отпреди. Той усеща, че дори най-малкият проблем го кара да се изнервя, като трудно контролира гнева си пред своя началник и колегите. Често му се случва да губи концентрация и да препрочита имейлите си и фирмената кореспонденция по два-три пъти, докато схване смисъла на текста. Робин започва да се самообвинява, че не е достатъчно умен или бърз в изпълнението на своите служебни задачи.
Когато се прибере, изпива 3-4 бири – количество алкохол, което е нетипично за него. Понякога мъжът се събужда през нощта и просто лежи в леглото. В тежките среднощни моменти му се иска да поплаче, но така и не успява да го направи.
>>> 6 практични съвета как да живеете пълноценно, ако страдате от хронична депресия
Кои са рядко срещаните симптоми на депресия, които Робин проявява?
Повечето хора не биха и предположили, че Робин е в депресия. За тях той просто е претоварен, което го прави много нервен и го кара да търси утеха в алкохола. Това обаче са два от по-рядко свързваните с психичния проблем признаци.
Гняв и раздразнителност
Депресията невинаги означава тъга и сълзи. Често при мъжете тя се проявява под формата на раздразнителност, начумереност и гняв. Индивидите, страдащи от този вид депресия, реагират на предизвикателствата и пречките, които биха вбесили друг човек, но по различен начин.
Промени в навиците за сън
Проблемите със съня могат да бъдат най-различни – от трудности при заспиването вечер, до неспокоен и лек сън или, както е случаят с Робин, събуждане посред нощ. В другия край на спектъра е почти перманентното желание за сън и прекарване на времето в леглото.
Проблеми с паметта и концентрацията
Лесното забравяне и невъзможността за задържане на вниманието също са сред редките признаци на депресия. Пропускането на срещи, честите закъснения и трудно преодолимата разсеяност могат да нарушат сериозно нормалното функциониране на индивида.
Тежки самообвинения
Мисловната нагласа на Робин е повлияна значително от афективното разстройство – той непрекъснато се фокусира върху неуспехите си, като песимистичните, черни мисли не го оставят намира дори и през нощта. Противно на стандартното си аз, което представлява самоуверена и амбициозна личност, Робин постоянно се съмнява в уменията си и смята, че ситуацията никога няма да се подобри. Възприемането на себе си, света и бъдещето през призмата на депресията е признак, който често остава незабелязан.
Злоупотреба с алкохол и наркотици
Удавянето на мъката е не особено ефективен, но прилаган по целия свят, метод за справяне с любовно разочарование, служебен провал или друг вид предизвикателство. Депресираният човек е по-склонен да злоупотребява с наркотични вещества и алкохол, а прекомерната консумация на спиртни напитки и наркотици може да влоши вече развита депресия. Алкохолът принадлежи към групата на депресантите. Въпреки че предлагат краткотрайно подобряване на настроението, спиртните напитки въздействат негативно върху симптомите на афективното разстройство.
Чувство за празнота
Робин иска да плаче, но не може. Усещането за празнота и липса на емоции, както положителни, така и негативни, е знак за депресия. Този симптом може да се прояви като невъзможност за проява на обич към партньор, дете или внук, както и неспособност за скърбене при загуба на близък човек.
Историята на Ариел
Нека се запознаем с 68-годишната Ариел, която преди няколко години е загубила съпруга си. Възрастната жена е един от най-активните и дейни членове на нейната общност, но наскоро е преживяла поредната житейска трудност. Внукът й претърпява автомобилна катастрофа и е настанен в болница. Ариел се разболява, но за щастие се възстановява. Днес тя се притеснява за всяка болежка, която изпитва, и не спира да се безпокои за безопасността на внуците си. Преди месец е отбелязала годишнина от смъртта на съпруга й, което допълнително повишава нивото й на стрес. Жената почти не излиза от вкъщи. Не посещава доброволческите събития, защото се чувства прекалено изморена да се среща с други хора. Преди е била енергична и заета, а сега се храни рядко, защото няма апетит. Когато се приготвя да си ляга вечер, си мисли как няма да има нищо против просто да заспи и никога да не се събуди.
>>> Каква е разликата между тъга и депресия
Кои са малко познатите признаци на депресия, които проявява възрастната жена?
Симптомите на Ариел са много по-различни от тези на Норман, но и двамата страдат от едно и също афективно разстройство.
Липса на мотивация
В контекста на депресията намирането на достатъчно мотивация за извършването на задачи, които изискват концентрация и усилие, се превръща в изключително трудно начинание. Работните проекти, домашните задължения или плащането на сметките могат да изглеждат толкова изморителни и трудни, че индивидът просто се отказва да ги свърши. При тежки форми на депресия (какъвто е случаят с Ариел) приготвянето на вечеря, вземането на душ или ставането сутрин от леглото са мъчителни, трудноизпълними задачи.
Промени в хранителните навици
Заедно с промените в навиците за сън, храненето също може да бъде повлияно негативно от афективното разстройство. При някои индивиди храната приема формата на отдушник за негативните емоции – компулсивното преяждане може да се появи като нездравословен механизъм за преодоляване на стреса и тревожността. В други случаи признак за депресия е липсата на апетит. Има пациенти, които споделят, че храната има вкус на хартия.
Социална самоизолация
Ариел постепенно се превръща в отшелник, като избягва да участва в груповите мероприятия, които преди е обичала. Социалната самоизолация е един от признаците на афективно разстройство. Тя е точно обратното на това, от което има нужда жената (или всеки друг страдащ от депресия) в този момент. Изолацията подхранва депресия, а депресията засилва изолацията.
Тревожност
Депресията и тревожността са симптоми, които често вървят ръка за ръка. Силното и труднопреодолимо безпокойство, причинено от стресиращи ситуации като развод, загуба на работно място или сериозно заболяване, може да прерасне в чувство за безнадеждност и безпомощност – два от признаците на депресия. Тревожността невинаги е насочена към нещо конкретно. Тя може да бъде неясна и озадачаваща, изкривяваща и трансформираща всяка мисъл или действие. Безпокойството на Ариел вероятно е довело до развитието на депресия – непрестанното премисляне на всяка болежка, фокусирането върху безопасността на внуците и смъртта на съпруга й изкарват наяве всички негативни емоции и мисли.
Пасивни суицидни мисли
Професионалистите по психично здраве класифицират суицидните мисли като активни и пасивни. Най-лесно и често разпознаваните са активните мисли за смъртта, които включват обмисляне на самоубийство. Ариел изпитва по-малко познатия вид – пасивните суицидни мисли - желание да заспи и да не се събуди.
Без значение дали симптомите на депресия са често срещани или малко познати обаче, експертите уверяват, че тя е лечима, ако навременно се приложи подходяща терапия.
quickanddirtytips.com
Коментари към 11 малко познати признака на депресия