Гроздето е кисело или що е то рационализация в психологията
Рационализация и рационалност - въпреки сходствата в тези термини, рационализацията по никакъв начин не е свързана с рационалното. Докато рационалността се отнася до разсъждения, рационализирането има повече отношение към извиненията.
- Не получавате определена работа и си казвате, че всъщност никога не сте я искали.
- Отказват ви среща и си казвате, че не сте били привлечени от този човек така или иначе.
- Не сте се справили добре на теста и се опитвате да си го обясните с факта, че не сте имали достатъчно време да учите.
Ако тези сценарии ви звучат твърде познати, тогава вече сте преживявали рационализация; макар и по невнимание. Ще разгледаме подробностите в тези примери, но преди това нека се запознаем със значението на концепцията.
Какво е рационализация?
В психологията рационализацията се отнася до опитите ни да обосновем логично нещо, което е нелогично или неприемливо, като прибегнем до някои куци, но на пръв поглед правдоподобни причини, но не и извинения. Подобно на няколко други защитни механизми, рационализацията работи на несъзнателно ниво, за да ни помогне да се предпазим от неприятните чувства, свързани с когнитивния дисонанс, т.е. ситуация, произтичаща от противоречиви нагласи, вярвания или поведение.
Хората прибягват до рационализиране, когато:
- знаят, че са направили нещо, което не би трябвало да правят;
- не могат да направят нещо, което искат да направят;
- искат да се убедят, че нещата не са толкова лоши.
Иначе казано, когато хората оправдават поведението си със слаби аргументи или
или извинения. Именно това е причината рационализацията да е известна и като "оправдания".
Примери за рационализация
В една от най-известните си басни, "Лисицата и гроздето", Езоп ни разказва историята за лисица, която в един летен следобед се опитва да си откъсне грозде, за да задоволи глада и жаждата си. След няколко неуспешни опита да го достигне, тя просто възкликва: "Гроздето може би е кисело!" и си тръгва. В този пример недостатъкът на лисицата е, че тя не е достатъчно сръчна, за да скочи и да достигне до гроздето, което се опитва съответно да прикрие. Тук идва извинението, че гроздето е кисело.
Това несъмнено е подходящ пример за рационализация, но тя има и друга страна. Ако вместо че гроздето е кисело, тя каже, че в следващата овощна градина гроздето ще бъде по-сладко, това все още би било рационализация. Ако първият случай е този на киселото грозде, то вторият би бил този на сладките лимони, в който лисицата се опитва да убеди себе си, че нещата не са толкова лоши в края на краищата.
Ето още няколко примера за този защитен механизъм:
- Когато човек е помолен да подаде оставка, защото не се справя добре, той убеждава себе си, че и без това е щял да напусне съвсем скоро (кисело грозде). А сега ще може да пътува и ще има време за приятели – неща, които е копнеел да прави (сладки лимони).
- Когато на някой му бъде отказана среща, той убеждава себе си в две неща: отхвърлянето не е проблем, защото и двамата искат различни неща в живота и той вече е свободен да намери подходящ партньор. Докато първото извинение се равнява на случая на рационализацията на киселото грозде, второто извинение е рационализацията на сладките лимони.
- Въпреки че знаят, че тютюнопушенето може да доведе до рак на белите дробове, което е животозастрашаващо състояние, пушачите се опитват да рационализират своя навик, изтъквайки извинения, като - само тежките пушачи са изложени на риск от рак на белите дробове или всеки трябва да умре някой ден, така че защо да не се наслаждавате на живота, когато можете.
- Когато родителите наказват детето си за "негово добро", не е задължително това да е наистина така. Понякога например родителите могат да накажат детето за това че не учи достатъчно и да оправдаят наказанието си, като му кажат, че ако не учи, няма да получи достъп до престижен университет. На подсъзнателно ниво обаче те може би са по-притеснени от това, че невъзможността детето да получи достъп до престижния университет ще се отрази на социалния им статус.
На последно място, рационализацията не трябва да се бърка с измамата; последното се случва, когато знаете истината, но се опитвате да заблудите други хора.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ САЛВИЯ 5 мл
БИОХЕРБА КАПКИ НА ДР. БАХ РЕШИТЕЛНОСТ 20 мл
ЗДРАВЕ, СИЛА И ЖИВОТ (ЛУКС) - ПЕТЪР ДЪНОВ - ХЕРМЕС
СКРИТИЯТ АЗ - КАРЛ ГУСТАВ ЮНГ - ХЕРМЕС
ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
ДА ВИЖДАШ НЕВИДИМОТО - ДЖЕЙМС КОУТС - ШАМБАЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Жлезиста слабонога
- д-р Ивелина Генова Сталева
- Невротично поведение и как да се справим с него
- Методи за лечение на анорексия
- Флуоксетин
- д-р Цветеслава Иванова Гълъбова
- д-р Антонина Йорданова Калчева
- Д-р Даниела Атанасова Ковачева
- д-р Андреана Николова Димитрова
- д-р Димитър Маринов Момъков
Коментари към Гроздето е кисело или що е то рационализация в психологията