Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Поведенческа психология Поведенчески и емоционални проблеми Какво е дехуманизация

Какво е дехуманизация

от 17 апр 2019г., обновено на 21 апр 2020г.
Редактор: Елиза Трайкова
Какво е дехуманизация - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Дехуманизацията (или "деанимация" от латинската дума анима или душа) ни кара да гледаме на другите като на по-нисши или нечовеци до такава степен, че да се дистанцираме от тях мисловно, емоционално и по-специално да не изпитваме вина, когато ги пренебрегваме или злоупотребяваме с тях. Често срещан, макар и доста безобиден пример за дехуманизация, е този на човек, който мисли за своя партньор или дете като за домашен любимец, или дори като за голямо мече, с цел да пренебрегне многото му недостатъци.

Дехуманизацията е по-лесна, ако целевото лице е различно от нас например по възраст, пол, раса, религия, социална класа, сексуална ориентация или дори стил на обличане. Ето защо в ежедневието твърде често можем да срещнем хора в униформи, като чистачи, полицейски служители и сервитьори, които биват третирани само като автомати, лишени от човешки атрибути като чувства или семейства.


Пример: Преди няколко години в Бристол, Англия, избухват бунтове за откриването на нов супермаркет. Бунтовник изблъсква пет каменни плочи от покрива на една сграда върху полицейски служители. Една от тях се стоварва върху рамото на полицай и го събаря на земята. Вместо да изрази съжаление или угризения, първият продължава да се бунтува и дори възкликва: "Искам да открия това ченге, което ударих по главата. Искам да го направя отново." Бунтовникът е лишен от свобода за единадесет години и половина.

Друг пример: 62-годишна баба на 9-годишен внук от Уелс е на почивка в един от най-ексклузивните райони на Барбадос. Посред бял ден тя е жестоко изнасилена от непознат. Една година по-късно жената решава да говори открито за случилото се в национален вестник, за да разкрие лошото отношение, което е получила от властите на острова. Жената е убедена, че е щяла бъде убита, ако не си била спомнила за прочетеното някъде, което гласяло, че жертвата трябва да се опита да говори с изнасилвача по време на действието и да го накара да я види като човек, а не като обект на удоволствие.

"Ето защо му казах, че съм 61-годишна баба с четири деца и девет внука, и почувствах, че той леко омекна. Мисля, че разговорът с него ми спаси живота" - споделя тя.


За съжаление, дехуманизацията не се ограничава само до бандити и изнасилвачи. Тя може да се наблюдава и при достойни, почтени хора. Например тази психична защита често се активира при здравните специалисти, за да могат да се справят емоционално при постоянната среща със смъртта, болестите и съобщаването на диагнози.

В началото на 70-те години психологът Филип Зимбардо и колегите му пресъздават имитационен затвор със скрити камери и микрофони в мазето на Станфордския университет. Изследователите наемат 24 здрави, добре подбрани студенти, предимно бели мъже от средната класа и ги разпределят на случаен принцип в ролята на затворници или надзиратели. "Затворниците" имат за задача да останат в затвора 24 часа в денонощието, а "надзирателите" да "работят" в екип от трима души в осемчасова смяна. Експериментът, който е изключително критикуван както етически, така и методологически е планиран да протече 14 дни, но се налага да бъде прекратен след само 6 дни поради агресивното поведение на "надзирателите" и крайно неблагоприятните психологически реакции на "затворниците". Налага се 15 души (затворници) да бъдат изкарани по-рано от експеримента.

Дори Зимбардо, който действа като ръководител на затвора, пренебрегва дехуманизиращото поведение на охраната, докато студентката Кристина Маслах не му възразява. В книгата си "Ефектът на Луцифер" Зимбардо открито говори за експеримента, като отбелязва: "Само няколко души успяха да устоят на ситуационните изкушения да не се поддадат на опиянението от властта и господството, като същевременно запазиха някакъв вид морал и почтеност; очевидно не бях сред хората от този благороден клас." Експериментът в Станфордския затвор привлича голям интерес след ужасяващите злоупотреби, извършени в затвора Абу Гариб в Ирак, и често се цитира в подкрепа на важното влияние на ситуационните фактори върху човешкото поведение.

Дехуманизацията е особено често срещана по време на войни и конфликти, когато бива подбуждана от правителствата, в опит да се преследва или отхвърли опозицията. Ако хората могат да се разглеждат като по-малко хора, тогава всяка жестокост може да бъде оправдана. Йозеф Гьобелс, министърът на Имперско министерство на народното просвещение и пропагандата (Volksaufklärung und Propaganda) в нацисткия режим на Хитлер, безмилостно използва всички средства за пропаганда, с които разполага, за да разпали възраждащите се антисемитски настроения. Той приписва на еврейския народ вината за всички икономически и социални проблеми на времето, а след това ги обявява за "по-нисша раса", Гьобелс подготвя почвата за постепенното премахване на техните права и свободи, което неизбежно води до следващата стъпка - масовият геноцид на Холокоста.

Вие имате ли примери за дехуманизация? Споделете ги с нас в коментарите!

Източник:

psychologytoday.com, hiveminer.com

Още по темата:
  • Защитните механизми, които саботират връзката ви Защитните механизми, които саботират връзката ви
  • Как да превърнем непълноценните взаимоотношения в наши учители Как да превърнем непълноценните взаимоотношения в наши учители
  • 13 психични защити – защитават ни или вредят 13 психични защити – защитават ни или вредят
  • Три причини понякога да ни е трудно да знаем какво наистина искаме Три причини понякога да ни е трудно да знаем какво наистина искаме
5.0/5 2 оценки

Коментари към Какво е дехуманизация

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво е дехуманизация
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 06:38
    Коментирайте "Какво е дехуманизация"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Поведенческа психология
  • Поведенчески и емоционални проблеми
  • Как да превърнем непълноценните взаимоотношения в наши учители
  • Защитните механизми, които саботират връзката ви
  • Изтласкването като защитен механизъм
  • Кажи ми какво мислиш за другите и ще ти кажа кой си ти
  • Механизми, които може би използвате, за да се справите с безпокойството в ежедневието си
  • Три причини понякога да ни е трудно да знаем какво наистина искаме
  • Стокхолмски синдром - причини, симптоми и лечение
  • Невротични и психотични защитни механизми
  • Поляризирано мислене: Когнитивно изкривяване
  • 13 психични защити – защитават ни или вредят
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 14 часа и 21 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 21 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 14 часа и 49 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 7 часа и 30 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 22 дни, 13 часа и 40 мин.

Бедечка фест - На зелено 3 - 20-22 юни, 2025 година

преди 23 дни, 13 часа и 5 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЖАВАЛАТ КАНЕЛА капсули * 60

ЛЮКСЕОЛ РИЦИНОВО МАСЛО (ЗА КОСА, КОЖА И НОКТИ) 50 мл

КОЛАГЕН ЕКСПРЕС саше * 30 ЗОНАФАРМ

ЛЮКСЕОЛ ПОДХРАНВАЩО МАСЛО ЗА БРАДА 50 мл

ЕЛЛЕН ДАМСКИ ТАМПОНИ ПРОБИОТИЧНИ МЕДИУМ * 12

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival