Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Психология Социална психология Аз 13 психични защити – защитават ни или вредят

13 психични защити – защитават ни или вредят

от 25 май 2017г., обновено на 10 авг 2020г.
Редактор: Станислава Тонева
13 психични защити – защитават ни или вредят - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност
Всеки, който някога е учил психология, е чувал за "защитни механизми" на личността. Най-често свързваме този термин с психодинамичната теория, но всъщност доста области използват това понятие, за да достигнат до дълбоките кътчета на нашето съзнание. Психичните защити са начин да видим как хората се отдръпват от пълното осъзнаване на нараняващите мисли, чувства и поведение.

Психолозите категоризират механизмите за защита на съзнанието ни въз основа на тяхната примитивност. Колкото по-примитивен е някой защитен механизъм, толкова по-слабо ефективен е за личността в дългосрочен план. В краткосрочен обаче той е силно ефективен и и по-лесно достъпен за хората (и в частност децата, с все още неразвита психика).

Незрялата нервна система и съзнанието на децата се учат на защити с времето. Ето защо не са им достъпни зрелите защитни механизми, които ние имаме. Ако възрастните не са научили по-добри начини за справяне със стреса и травматичните събития, растейки, те също посягат към примитивни защити.

Повечето защитни механизми са несъзнателни т.е. ние не осъзнаваме, че те работят, въпреки че чувстваме ефекта им. Някои видове психотерапия подпомагат локализирането, разбирането на подсъзнателните защити, ползвани от пациента/клиента, осъзнаването доколко те са ефективни и намирането на по-добър вариант за справяне.

Примитивни защитни механизми на човешката психика

Отричане

Това е отказът да приемем реалността или факта, действайки сякаш болезненото събитие, мисъл или чувство не съществуват. Отричането се смята за един от най-примитивните защитни механизми, тъй като е характерно за ранното детство. Много хора използват тази защита в ежедневието си, за да избегнат сблъсъка с болезнени чувства или области от живота, които не могат да приемат.

Ярък пример са хората, живеещи с алкохолна зависимост и отричащи съществуване на проблем с пиенето, като подчертават дебело колко добре функционират в работата или други отношения.

Регресия

Тя е връщането към по-ранен етап на развитие.

Пример е подрастващ под влиянието на страх, гняв и сексуални импулси, който може да стане прилепчив, и да започне да действа като в по-ранните етапи от детското развитие - да проявява поведение, което отдавна е надраснал.

Формиране на реакция

Придобиване на поведения, противоположни на логичното.

Пример е как хора, изпитващи хомосексуални пориви, подкрепят защитния механизъм на изтласкването, като се впускат в демонстриране на хетеросексуалност и хомофобия.

Действеност

Изключително трудните за приемане мисли и емоции често са в толкова силно противоречие с убежденията ни, че предизвикват автоматични действия.

Така ядосан човек, вместо да обясни колко е вбесен, просто хвърля предмет или удря с юмрук по масата.

Дисоциация

В най-тежките й форми човек губи не само части от спомените си, представа за времето и личността, а и навлиза в състояние, силно наподобяващо множествено личностово разстройство. Хората, използващи дисоциация, често имат несвързана представа за себе си в света. Времето и собствената личност не текат плавно за тях както при повечето хора. Тази защита може да "прекъсне действителността" и човекът да живее известно време в свой свят, в който отсъстват ужасните мисли, чувства, определени като непоносими.

Съществува доста по-слаба форма на дисоциацията, при която части от личността са "отделени" и сякаш всяка от тях поддържа различна ценностна система.

Пример са принципно честни хора, които не декларират доходите си пред държавата, като и двете части на личността им функционират съвсем нормално (сякаш независимо една от друга).

Проекция

Разпознаването в друг човек на мисли, чувства или импулси, които не желаем в себе си, е проекция. Най-често човекът, върху когото проектираме, няма подобни мисли и мотиви. Проектираме най-вече нежелани мисли.

Пример е как съпруг може да се ядосва на незаинтересоваността на околните, но всъщност самият той е слабо ангажиран с емоциите на семейството и жена си. Проекцията най-често е резултат от липсата на самоаналитичност и несъзнаване на собствените мотиви.

По-непримитивните механизми, характерни за съзряващите

По-зрелите защитни механизми са стъпка напред пред примитивните, защото са по-ефективни в дългосрочен план и се развиват в по-късна възраст. Повечето хора в зряла възраст несъзнателно прибягват към тези защити, но за съжаление те също не са идеално решение за стреса, безпокойството и нежеланите емоции.

Ако се познаете в някой от тези механизми, не се чувствайте зле. Те са съвсем нормални части от човешката психика.

Потискане

То е подсъзнателно блокиране на неприемливи мисли, чувства и импулси. Ключът към него е, че хората съвсем несъзнателно го пускат в действие и нямат почти никакъв контрол. "Потиснатите спомени" са блокирани, а не изчезнали от паметта ни.

Паметта е гъвкаво и необичайно нещо. Представете си я като филм за нашия живот - с намесата на потискането филмът се оказва цензуриран.

Изместване

Изразява се в пренасочване на мисли, чувства и импулси от едно нещо към друго. Хората често използват изместването, когато не могат да изразят чувствата си по безопасен начин.

Класическият пример е човек, който се ядосва на шефа си, но не може да изрази гнева, поради страх, че ще бъде уволнен. Вместо това се прибира у дома, рита кучето и крещи на жена си. Естествено е това да не е особено ефективен защитен механизъм, защото гневът намира път за изразяване. Подобно прилагане е неправилно, защото създава допълнителни неудобства и усложнения.

Интелектуализация

Тя се изразява в прекомерен акцент върху мисленето, когато се сблъскваме с неприемлив импулс, ситуация или поведение. Представлява съзнателно насочване на мислите за анализ и изместване на емоционалния, човешки акцент. Вместо да се справи с болезнените емоции, човекът използва интелектуализацията, за да се дистанцира.

Пример е човек, който току-що е получил терминална медицинска диагноза, фокусиращ се не върху тъгата и емоциите, а върху подробностите за всички възможно медицински процедури.

Рационализиране

То поставя нещо в различна светлина или предлага ново обяснение на възприятията/поведението ни в лицето на променящата се реалност.

Пример е как жена, започнала да се среща в мъж, който действително харесва, е била отхвърлена. Тя рационализира, втълпявайки си, че е имала предчувствие за случващото се от самото им запознанство.

Зрели защитни механизми

Те често са най-конструктивни и полезни за повечето хора, но може да изискват упражняване и усилия, за да се прилагат ежедневно. Докато примитивните са просто начин да не се сблъскваме пряко с проблемите, зрелите защитни механизми са по-фокусирани върху подпомагането да сме конструктивни. Обикновено хората, които ги използват са по-спокойни със същността си и околните.

Сублимация

Тя е просто пренасочване на неприемливи импулси към по-приемливи.

Пример е как хора с тежки за приемане сексуални желания и мисли прехвърлят енергията си в спортни занимания. Пренасочването на подобни "вредни" импулси в продуктивна употреба помага да канализираме енергията, която би била изгубена или предизвикваща тревожност, при липса на сублимация.

Сублимирането може да се наблюдава при хумора и фантазията. Смехът се използва за пренасочване на неприемливи мисли в нещо, което да предизвика отпускане, намалявайки интензивността на ситуацията. Фантазията е полезна поради намаляването на емоционалните влияния от настоящия момент и среда под влиянието на въображаеми такива. И двете могат да помогнат да видим ситуацията по-различно, или да се съсредоточим върху аспекти, непроучвани по-рано.

Компенсация

Тя е процес на психологическо противопоставяне на възприетите слабости, чрез подчертаване на силните страни на личността. Фокусирайки се върху силните си качества, признаваме, че не можем да сме добри във всичко.

Пример е човек, който си казва "може би не умея да готвя, но мога да измия чиниите", опитвайки се компенсира липсата, по подходящ начин. Компенсацията има за цел да укрепи самочувствието и самооценката на личността.

Защитните механизми се появяват със съзряването на нервната система и психиката на личността. Това е полезно, защото като възрастни можем да научаваме и използваме нови поведения и защитни механизми, които да са по-ефективни и полезни за развитието ни.

Източник:

psychcentral.com

  • снимка: flickr.com
Още по темата:
  • Стокхолмски синдром - причини, симптоми и лечение Стокхолмски синдром - причини, симптоми и лечение
  • Невротично поведение и как да се справим с него Невротично поведение и как да се справим с него
  • Какво е дехуманизация Какво е дехуманизация
  • Поляризирано мислене: Когнитивно изкривяване Поляризирано мислене: Когнитивно изкривяване
3.5/5 2 оценки

Коментари към 13 психични защити – защитават ни или вредят

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте 13 психични защити – защитават ни или вредят
    www.framar.bg 
    на 28 January 2021 в 14:47
    Коментирайте "13 психични защити – защитават ни или вредят"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Социална психология
  • Аз
  • Стокхолмски синдром - причини, симптоми и лечение
  • Невротично поведение и как да се справим с него
  • Какво е дехуманизация
  • Поляризирано мислене: Когнитивно изкривяване
  • Изтласкването като защитен механизъм
  • Невротични и психотични защитни механизми
  • 7 реални примера за действието на психологическия пренос
  • Гроздето е кисело или що е то рационализация в психологията
  • Психология на проекцията: 8 чувства, които прехвърляме върху другите
  • Отричането като защитен механизъм и етап на скърбене
Защитни респираторни маски за еднократна и многократна употреба Защитни респираторни маски за еднократна и многократна употреба

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Дали има реална заплаха тази зима от психични заболявания след прекаран грип?

преди 2260 дни, 3 часа и 31 мин.

Имали ли сте известни психични неразположение по време и след бременността?

преди 2284 дни, 22 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

ФРАКТУРА НА ДОЛНА ЧЕЛЮСТ след операция от остеомиелит

преди 18 часа и 57 мин.

Белези по задните части и бедрата

преди 11 дни, 6 часа и 18 мин.

Полезно ли може да бъде прането на дивани и матраци?

преди 17 дни, 16 часа и 34 мин.

Препоръки за препарат за премахване на петна и миризма от котешка и кучешка урина

преди 17 дни, 17 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Ще се ваксинирате ли срещу COVID-19?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах