Депресия при хората в трета възраст: Симптоми и причини
Депресията е често срещан проблем при хората в трета възраст, а симптомите й могат да засегнат всеки аспект от живота им, да повлияят на енергията, апетита, съня и интереса към работа, хобита и взаимоотношения.
За съжаление, твърде много възрастни с депресия не успяват да разпознаят признаците на състоянието, вследствие на което те не получават необходимата помощ. Някои от причините да пренебрегват тревожните сигнали са:
- Вярват, че тъгата, липсата на ентусиазъм и оптимизъм, са просто част от остаряването.
- Живеят в изолация, което само по себе си може да доведе до депресия - с хора около себе си, много по-лесно биха забелязали проблемите си.
- Не свързват физическите си оплаквания с признаците на депресия.
- Не желаят да говорят за чувствата си или да потърсят помощ.
Депресията не е признак на слабост или грешка в характера. Тя може да засегне всеки, на всяка възраст, независимо от произхода или постиженията в живота. Независимо от предизвикателствата, пред които се изправяте, и независимо от възрастта, има стъпки, които можете да предприемете, за да се почувствате отново щастливи и с повече вяра и спокойствие да се насладите на златните си години.
Симптоми на депресия при хора в трета възраст
Признаването на депресията при възрастните хора започва с познаването на симптомите на състоянието. Червените знамена включват:
- тъга или чувство за безизходица и отчаяние;
- необяснимо главоболие и физически болки;
- загуба на интерес към социални контакти или хобита;
- загуба на тегло или загуба на апетит;
- усещането за безнадеждност или безпомощност;
- липса на мотивация и енергия;
- смущения в съня (затруднено заспиване, сънливост през целия ден, прекомерно желание за сън);
- влошена самооценка;
- забавени движения или говор;
- прекалена консумация на алкохол или наркотици;
- чести мисли за смъртта; мисли за самоубийство;
- проблеми с паметта;
- пренебрегване на личните грижи (пропускане на хранене, забравяне на медикаменти, пренебрегване на личната хигиена).
Депресията и тъгата
Въпреки че често депресията и тъгата вървят ръка за ръка, много възрастни, страдащи от депресия споделят, че изобщо не чувстват тъга. Вместо това те се оплакват от ниска мотивация, липса на енергия или физически проблеми. Всъщност физическите оплаквания, като болка при артрит или влошаване на главоболието, често са преобладаващият симптом на депресия при възрастните хора.
Депресия или скръб?
През годините преживяваме много загуби – на близки и любими хора, на здраве, независимост, мобилност, дългогодишна кариера. Скръбта ни по хората и нещата, които сме изгубили, е напълно естествен процес, дори когато продължава дълго.
Невинаги е лесно да направим разлика между скръбта и клиничната депресия, тъй като те имат много общи симптоми. Има обаче начини да усетите разликата:
- Скръбта е като увеселителен парк, включващ голяма гама от емоции, от добри и лоши дни. При депресията, от друга страна, чувството на празнота и отчаяние и постоянно.
- Макар и да няма определен график за скръбта, ако с течение на времето тя не намалява, а изгася безпощадно всяка радост в живота, то това е вече може би депресия.
Причини за депресия при по-възрастни хора
Когато остаряваме, ние често сме изправени пред значителни промени, които могат да увеличат риска от депресия. Те могат да включват:
- Здравни проблеми - заболявания и увреждания; хронична или силна болка.
- Самота и изолация – самотен живот, стесняващ се социален кръг; намалена мобилност поради заболяване.
- Усещане за съществуване без цел и смисъл – понижено самочувствие и самооценка поради пенсиониране или невъзможност за практикуване на любими дейности.
- Страхове - Страх от смърт или умиране; безпокойство по финансови или здравни проблеми.
- Смъртни случаи в обкръжението - смъртта на приятели, членове на семейството и домашни любимци; загубата на съпруг или партньор.
Заболявания, които могат да причинят депресия в напреднала възраст
Важно е да знаете, че някои заболявания могат да причинят депресия в по-напреднала възраст. Всяко хронично заболяване, особено ако е болезнено, увреждащо или животозастрашаващо, може да доведе до депресия или да влоши симптомите на вече диагностицирана депресия.
Сред тези заболявания са:
- Паркинсон;
- сърдечно заболяване;
- рак;
- диабет;
- нарушения на функциите на щитовидната жлеза;
- дефицит на витамин В12;
- деменция, Алцхаймер;
- Множествена склероза.
Депресията в напреднала възраст може да се прояви и като страничен ефект на лекарства
Симптомите на депресия могат да се появят и като страничен ефект на често предписвани лекарства. Някои нежелани лекарствени реакции, свързани с настроението, може да не представляват риск за по-младите хора, но при възрастните те могат да създадат проблеми, защото с остаряването се забавя метаболизма и съответно усвояването на лекарствата от организма.
Ако се чувствате депресирани след започване на прием на ново лекарство, говорете с лекар.
Общите симптоми на деменция и депресия
Никога не бива да се допуска, че загубата на остротата на ума е просто нормален знак на старостта. Този проблем може да е признак на депресия или деменция, които са често срещани при възрастните хора. Депресията и деменцията споделят много общи симптоми, включително проблеми с паметта, забавени движения и реч, липса на мотивация.
Редактор: Ина Фенерова
Източник: helpguide.org
Снимка: thehealthsite.com
Коментари към Депресия при хората в трета възраст: Симптоми и причини