Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Психология на развитието Развитие на хората в трета възраст Как напредващата възраст променя ума ни

Как напредващата възраст променя ума ни

от 24 ное 2017г., обновено на 07 окт 2019г.
Как напредващата възраст променя ума ни - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Изучаването на човешкото поведение има голям принос за развитие на науката през последните няколко десетилетия, сега вече съзнаваме как евристиката и предразсъдъците влияят на мисленето, възприятията и избора на човешкото поведение. И все пак много от изследванията, довели до тези изводи са проведени над студенти, през второто десетилетие от живота им.

Съвсем разумен е въпросът дали констатациите на учените важат и за другите етапи от човешкото развитие

Оказва ли се, че процесът по вземане на решения се различава, когато остареем?

Ставаме ли по-рационални… или по-ирационални?

Ако отговорите са утвърдителни и умовете са различни в различната възраст, как се отличава 20-годишният от 70 или 80-годишният?

Психолози, сред които са Елън Пиърс, Лаура Карстенсен, Мара Мамет, Иуей Чън и Джоузеф Микълс, се занимават с откриването на значителните разлики между младия и възрастен ум. Анализът, които се прави над начина за вземане на решения при възрастните хора, установява, че процесите на мислене биват съществено променени с напредване на човешкия живот и някой когнитивни отклонения са по-разпространени сред хората в третата възраст.

Учените са извели ясно три основни разлики:

1. Оказва се, че след 30-те години на човешкия живот флуидната интелигентност започва да намалява, въпреки че знанията и опита (кристалната интелигентност) се увеличават, целейки да компенсират. В крайна сметка около 70-те години започва намаляване и на кристализираната интелигентност, като това води до спад в способността за вземане на решения през следващите години.

Счита се, че когнитивните отклонения се дължат на намаляване на целостта на невронните връзки и съдовите увреждания в мозъка (дори при най-здравите хора), които намаляват ефективността на контактите между невроните и това засяга различни аспекти от работната памет, които са от решаващо значение за флуидната интелигентност.

Ето защо с напредването на възрастта хората са по-малко склонни да разчитат на флуидната интелигентност и повече на усещания, практически опит и правила (неща, научени от опит и способни да доведат до еднакво ефективно вземане на решение я области, с които лицето е запознато). За хората в напредваща възраст е по-трудно да пренебрегнат или пресеят ненужна информация, като способността за попиване на цифрови данни намалява. Пример е запитване към различни по възраст личности коя зависимост представлява по-съществен риск за добиване на заболяване 1 на 10, 1 на 100 или 1 на 1000,29%, като от хората на възраст между 65 и 94 г. не успяват да отговорят правилно. Намалената математическа способност може да значи, че възрастните хора са по-склонни към оставане в рамки. Това е изключително важен дактор за решаването на сложни житейски проблеми.

Елън Пиърс (професор по психология в Държавния университет в Охайо) смята, че въпреки, че хората в третата възраст все още могат да използват флуидната интелигентност, се налага да положат повече усилия, за да запазят когнитивните ресурси, необходими за важни решения.

2. Колкото по-възрастни са хората, толкова по-трудно им е да взимат решение при наличие на разнообразен избор от възможности. Така се оказва, че те предпочитат прости избори с минимални възможности и информация, която е кратка и ясна.

Съществуват проучвания, които са установили, че хората в третата възраст по-често имат навик да отлагат решения, когато се сблъскват с това, което възприемат като прекалено съществен избор. Иуей Чън и колегите му предоставят на две групи хора (едните млади, а другите в напреднала възраст) избор от четири автомобила, които могат да закупят, както и възможността да отлагат покупката (да избегнат фактическо решение). Тези, които са навлезли е в третата възраст, са се оказали по-склонни да отложат решението и също така не са имали отрицателни емоции след това (не са открити следи от съжаление и притеснения от това, че не са извършили покупката).

3. Ефектите и емоциите играят много по-важна роля за вземането на решение при възрастните хора. Те имат по-съществена склонност да се фокусират, търсят и помнят положителните емоционални преживявания и са по-склонни да забелязват положителната информация и да забравят отрицателните неща. Това може да значи, че ще бъдат по-силно повлияни от положителни емоции и стимули, отколкото от отрицателни. Съществуват и доказателства, че са по-засегнати от отхвърляне и липса на внимание.
Голяма част от изследванията на Лаура Карстенсен и нейните колеги илюстрират този феномен.
В едно проучване се оказва дори, че по-възрастните хора са показали съществено предпочитание към емоционалните реклами, което говори за начина им на мотивиране. Друго пък изследва картинното припомняне на положителни и негативни образи и показва, че въпреки, че възрастните участници успяват да си спомнят по-малко снимки от младите, запаметяват основно положителни такива, докато при младите съотношението е обърнато и те помнят повече отрицателни изображения.

Счита се, че тенденцията възрастните хора да запазват позитивните неща в спомените си, е следствие от етапа на живота, в който са. Изчерпана е целенасочеността, спряло е разширяването на хоризонта и устремеността от младостта. Вместо всичко това се появява съсредоточаване върху нещата, които носят емоционално удовлетворение или в смислените взаимоотношения (като семейство, внуци и приятелства) по начин, който им дава наслада от живота.
Изводите могат да се сведат до това, че са нужни повече изследвания на различните поколения, за да бъдат разбрани механизмите за взимане на решение. Знанията за начинът, по който работи по-възрастният мозък могат да подобрят методите за комуникация и да подобрят живота на хората в напреднала зрялост.

По статията работи: Станислава Тонева
Източник: behavioraleconomics.com
Снимка: nogreaterjoy.org

Още по темата:
  • 10 признака, че човекът до вас е инфантилен и как да се справите с това 10 признака, че човекът до вас е инфантилен и как да се справите с това
  • Теория за счупения прозорец – как средата влияе на поведението Теория за счупения прозорец – как средата влияе на поведението
  • Опозиционно предизвикателно разстройство при децата – същност и симптоми Опозиционно предизвикателно разстройство при децата – същност и симптоми
  • Какво е ментална ригидност Какво е ментална ригидност
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС
14.95лв.

ЧОВЕКЪТ В ТЪРСЕНЕ НА СМИСЪЛ - ВИКТОР ФРАНКЪЛ - ХЕРМЕС

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ВНЕЗАПНО СБОГУВАНЕ - АНГЕЛ Г. АНГЕЛОВ - ХЕРМЕС

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС
17.95лв.

13 НЕЩА, КОИТО ПСИХИЧЕСКИ СИЛНИТЕ ХОРА НЕ ПРАВЯТ - ЕЙМИ МОРИН - ХЕРМЕС

АНАТОМИЧНИ ПАРЧЕТА ЗА ВЪЗРАСТНИ СЕРЕНИ M * 10 НОЩНИ
4.30лв.

АНАТОМИЧНИ ПАРЧЕТА ЗА ВЪЗРАСТНИ СЕРЕНИ M * 10 НОЩНИ

ХЛАПЕТА - АЛЕКСАНДЪР ЧОБАНОВ - ХЕРМЕС
11.95лв.

ХЛАПЕТА - АЛЕКСАНДЪР ЧОБАНОВ - ХЕРМЕС

ПРОХОДИЛКА СТАТИЧНА
98.00лв.

ПРОХОДИЛКА СТАТИЧНА

Коментари към Как напредващата възраст променя ума ни

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как напредващата възраст променя ума ни
    www.framar.bg 
    на 14 July 2025 в 23:16
    Коментирайте "Как напредващата възраст променя ума ни"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология на развитието
  • Развитие на хората в трета възраст
  • Пенсионирането попарва психиката
  • Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
  • 5 основни домашни упражнения, които трябва да правите с напредване на възрастта
  • Хормонално-заместителна терапия при менопауза
  • 10 признака, че човекът до вас е инфантилен и как да се справите с това
  • Домашна тренировка с най-добрите упражнения за сила при жените над 50 - първа част
  • Теория за счупения прозорец – как средата влияе на поведението
  • Опозиционно предизвикателно разстройство при децата – същност и симптоми
  • Жените остават сексуално активни и след 70-годишна възраст
  • Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Хоспис в София, подходящ за възрастен човек с инсулт

преди 2014 дни, 9 часа и 3 мин.

Странно поведение на куче след преболедуване

преди 4018 дни, 11 часа и 20 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 3 дни, 13 часа и 20 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 5 дни, 12 часа и 58 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 10 дни, 11 часа и 17 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 17 дни, 7 часа и 27 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Патола, Остра кратунка Патола, Остра кратунка

Патола, Остра кратунка

от 25 март 2024г. Прочети повече
Арт терапия или как изкуството лекува Арт терапия или как изкуството лекува

Арт терапия или как изкуството лекува

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия

Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Експерт на Vogue разкрива важни правила за етикет, които могат да ви помогнат да избегнете неудобни ситуации Експерт на Vogue разкрива важни правила за етикет, които могат да ви помогнат да избегнете неудобни ситуации

Експерт на Vogue разкрива важни правила за етикет, които могат да ви помогнат да избегнете неудобни ситуации

от 19 сеп 2019г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ББ ТЕЙП КОПРИНЕНА КИНЕЗИО ЛЕНТА ЗА ЛИЦЕ 5 см / 5 м ЛИЛАВА

ББ ТЕЙП КОПРИНЕНА КИНЕЗИО ЛЕНТА ЗА ЛИЦЕ 5 см / 5 м БЕЖОВА

ВИТАВЕА МАНХАЕ ИНТИМА капсули * 30

РАЗПРЪСКВАТЕЛ ИНХ. B.WELL WN-112

МАНШЕТ ЗА МЕХ. MED-62/63 B.WELL

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕНТЕРОЛ прах за перорална суспензия 250 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:22:05

БОСВЕЛИЯ таблетки 307 мг * 60 NATURE'S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:21:03

КОГНИПИЛ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:19:58

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 14 юли 2025г. в 17:11:58

КОГНИПИЛ капсули * 30

Коментар на: Елена Александрова от 14 юли 2025г. в 16:43:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival