3 начина за подобряване на живота след пенсиониране

Възможно ли е животът ни да бъде щастлив и след пенсионирането? Това е въпрос, който отчаяно си задават много от хората, които са на прага на този преломен житейски момент. Въпреки че технически пенсионирането означава само край на кариерата, всеки, който се пенсионира или е близо до пенсиониране, знае, че това е само част от проблема.
Някои хора приемат пенсионирането като край на един живот и начало на друг, в който най-после ще имат време за всички пренебрегвани до момента хобита и любими занимания, но има и такива, за които то е нещастно събитие, водещо след себе си тежки последствия – ниски приходи, изолация, чувство за непотребност и лоши отношения с партньора. Като добавим към това и занижените нива на самооценка, липсата на перспектива, песимистичната нагласа, физическите промени на тялото, вече имаме силна предпоставка за развитие на депресивни състояния, които в някои случаи водят до фатален край.
Според изследванията жените развиват депресия два пъти по-често от мъжете, основно поради хормоналните, физическите и дори социалните промени, които са важни компоненти за изграждането и поддържането на добра самооценка. Въпреки че мъжете страдат по-рядко от депресия, не бива да се пренебрегват данните от световната статистика, според които след 65-годишната възраст се увеличава процентът на самоубийства при мъжете.
Ето защо е необходимо при тревожни промени в поведението или състоянието, да не се колебаете да потърсите съветите на специалист, особено в този деликатен преходен период, какъвто е пенсионирането. То плаши много от хората на тази възраст, защото въпреки че в професионалния си живот преживяваме и възходи, и провали, идеята, че трябва да имаме работа и тя да заема по-голямата част от времето ни, е дълбоко вкоренена в нас. Особено в съвременното общество това, с което се занимава човек, е много по-важно от това, което е.
Ако сте от хората, чиято самоличност се върти около кариерата, нейният край може да се окаже опустошителен. Вече нямате причина да излизате рано сутрин, дните ви стават скучни и еднообразни, а целта на живота ви – неясна. Увереността и самочувствието ви постепенно отслабват. Това вреди не само на вашето благополучие, но и на връзките ви, защото за да приемем любовта на другите, първо трябва да обичаме себе си.
Предлагаме ви няколко ефективни стратегии, които ще ви помогнат да живеете пълноценно и щастливо дори след финала на кариерата ви.
Изградете живот, който си струва да обичате
За да подобрите връзката с партньора си след пенсиониране, първо трябва да подобрите собственото си светоусещане, да пренаредите ценностите си и да си поставите нови цели. Припомнете си всички хобита и занимания, които са ви били любими през живота ви. Направете си списък с неща и умения, които искате да научите и усвоите. Запълнете дневния си график с неща, които ви карат да се чувствате полезни и удовлетворени.
Споделяйте нови преживявания с партньора си
Въпреки че е настъпил краят на кариерата ви и животът ви е коренно променен, вие все още имате до себе си своя партньор. Наличието на много свободно време може да навреди на връзката ви - цялата енергия, стреса и вълнението в началото на този преход могат да бъдат насочени към партньора ви. Бъдете внимателни и не допускайте това, за да не навредите на връзката си. Насочете енергията си в друга посока. Помислете за нови неща, които можете да правите заедно. Съвместните преживявания ще заздравят отношенията ви. Направете заедно списък с дейностите и пътешествията, за които мечтаете, и се придържайте към него
Не пренебрегвайте сексуалния си живот
Когато телата ни престанат да произвеждат половите хормони, на които сме разчитали по време на младостта, сексуалният ни живот може сериозно да пострада. Въпреки че телата ни вече не могат да усетят силното сексуално привличане, което сме изпитвали преди, нашият мозък все още жадува за емоционалната свързаност, която изпитваме, когато правим любов. Сексът в по-късните ни години е много повече свързан с това, което се случва в главите ни, отколкото с телата ни. Романтичните вечери, гледането на филми, четенето на романтични романи, както и всичко приятно и релаксиращо, за което се сетите, са добри начини да се върнете отново един към друг. Може да си позволите дори съвместно посещение на магазин за възрастни, би било наистина забавно и интересно преживяване и за двама ви.
Не приемайте края на професионалния си живот като край на живота си изобщо. Приемете го като начало на красив период, в който можете да осъществите себе си по различен начин, да откриете и развиете неподозирани до момента страни от същността си, да преоткриете любовта към партньора си и да се почувствате още по-желани и обичани. Опитайте, само така ще живеете щастливо, дори след като се пенсионирате.
psychologytoday.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ ЕВИТА размер L над 80 кг * 10
ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ СЕРЕНИ 40 - 80 кг * 10 НОЩНИ
ПРОХОДИЛКА СТАТИЧНА
ПРЕДПАЗНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ АЛИВИО 50 - 80 кг НОЩНИ * 10
ТЕНА PROSKIN PANTS ЕДНОКРАТНО БЕЛЬО ЗА ВЪЗРАСТНИ ТИП ГАЩИ NORMAL L * 30
ЧАРШАФИ СЕНИ СОФТ БЕЙСИК 40 см / 60 см * 10
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Психология на развитието
- Развитие на хората в трета възраст
- Методи за изчисление на размера на инвалидните пенсии
- Най-добрите упражнения за сила при жените над 50 - втора част
- 5 основни домашни упражнения, които трябва да правите с напредване на възрастта
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- Домашна тренировка с най-добрите упражнения за сила при жените над 50 - първа част
- Жените остават сексуално активни и след 70-годишна възраст
- Видове пенсии за инвалидност и условия за получаването им
- Хормонално-заместителна терапия при менопауза
- Половин век заедно – приказната любовна история на Адриано Челентано и Клаудия Мори в текст и снимки
- Изплащане на неполучена пенсия от починал пенсионер
Коментари към 3 начина за подобряване на живота след пенсиониране