Екраните вредят на детския мозък, как да преодолеем негативния ефект
В съвременното общество продължителността на времето, прекарано във взиране в цифрови екрани, се повишава до тревожна степен. Малчуганите няма да се уморят да гледат в телевизора, таблета и телефона, но манията, която това предизвиква, е причина за безпокойство, отнасящо се до тяхното физическо и умствено здраве.
Децата използват приложения за игра, разговори, сърфиране и гледане на филми. Дейността обикновено е такава, че те не отделят поглед от екрана. Също не обръщат внимание на неща като поза, разстояние от екрана и яркост, което може да повлияе неблагоприятно на зрението и здравето им. Гледането на електронни екрани за продължителен период от време води до дискомфорт, усещане за сухи очи, дразнения и трудно фокусиране. Прекарването на твърде много време в една поза може също да доведе до болки в гърба и кръста, а в по-дългосрочен план и до малформации на гръбначния стълб.
Ако на вас ви е трудно да се справите с времето пред екрана, представете си какво всъщност се случва с ума на детето ви. Цифровите екрани са се превърнали в неразделна част от живота. Не е възможно да лишите детето напълно от тях, но е напълно възможно да сведете до минимум въздействието им над невръстните мозъци. Първата стъпка към това е да разберете защо те са вредни.
Какви са последствията от твърде много време пред екрана
Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ обикновеният малчуган прекарва около 8 часа на ден, гледайки в някакъв вид монитор. Използването на приложения за телефон или таблет се увеличава с напредване на възрастта. Въпреки че не може да се определи с голяма точност, изследванията показват, че децата, които прекарват прекалено много време, взирайки се в светлинните образи, са изложени на по-голям риск от дългосрочни проблеми със зрението. Според изследователите подрастващите, които прекарват много време в работа с приложения, вероятно развиват временна миопия (късогледство). За щастие ефектът е преходен и очите се възстановяват няколко минути, след като преминат към дейност без екран.
Ефектите на екрана не се ограничават до очите, те обхващат главоболие, виждане на двоен образ, проблеми с позата, болки в гърба, проблеми с концентрацията и съня.
Едно от най-сложните и притеснителни за лекарите неща е синята светлина, с която работят екраните, и това, че тя може да навреди пряко на ретината и да доведе дори до макулна дегенерация. Освен всичко друго, екраните влияят пряко на детските мозък и психика, излъчванията от тях са светлинни и залъгват ума, че получава сънищата, от които се нуждае, за да работи правилно. Сънят пък е важна съставна част от правилно функциониращата памет и вече заместен не се появява, което води до проблеми с процесите на паметта, а от там и с поведението.
Защита на децата от неблагоприятните въздействия на електронните екрани
Ако детето се оплаква от парене в очите, времето пред екран трябва да се редуцира. Представяме ви няколко полезни за целта съвета.
Измерете и намалете
Ограничете времето, което децата прекарват в гледане на телевизия. Нека времето с игрите на таблет, компютър и телефон е около час за малко дете и около два часа за учениците. За да се възприеме по-лесно от мозъка, е добре времето да е накъсано на две или три части.
Насърчете децата да играят на открито
Приложенията насърчават навици на заседналост, които са лоши за тялото и ума. Насърчавайте децата да прекарват известно време на открито за дейности, които изискват от тях да се движат и да взаимодействат с други деца. Нека играят на открито с връстници или с кучето, вместо да изгледат за десети път някое анимационно филмче. Прекарването на време на открито подпомага както стабилизирането на физическото състояние, така и умствената дейност, като позволява на мозъка да възвърне нормалните нива на хормоните.
Това прави децата по-спокойни и уравновесени в края на деня, като насърчава приемане на разнообразни модели на поведение.
Не използвайте електроника, за да занимавате детето
Поддържането на децата заети (независимо дали у дома или другаде) не трябва да се извършва чрез електроника, или телевизия. Това може и да осигури временен мир, но е ужасна идея. Вместо това е добре заниманията да са алтернативни с творчески играчки, книжки за оцветяване или пластични материали.
Уверете се, че сънят е здрав
Децата трябва да спят средно около 10 часа на денонощие. Сънят позволява на очите да се възстановят, на очния нерв да се отпусне и на мозъка да задейства процесите за обработка на спомените.
Погрижете се децата редовно да прекъсват заниманието с екрани
За да се предотврати сухотата на очите и психиката да не се натоварва, е добре облъчването от синята светлина да се накъса на времеви отрязъци. Така едновременно се предотвратява главоболието. Добре е екраните да се държат на отстояние и на всеки 20 минути работа с тях да има поне минута почивка, в която детето да се занимава с друга (най-добре раздвижваща и разсейваща) дейност.
Не позволявайте работата с екрани на тъмно вечер
Това е от изключителна важност за здравия нощен сън на детето. Използването на светещ екран „събужда“ очния нерв и целия мозък и пречи на отделянето на хормона на съня. За да имат децата здрав сън, поне 30-40 минути предварително трябва да се преустанови всякакво използване на екрани. Ако детето се приспива, играейки на телефона, то е добре да се организира алтернативен ритуал за заспиване.
Можете да прочетете повече по темата ТУК>>>
Редактор: Станислава Тонева
Източник: childdevelopmentinfo.com
Снимка: bgr.in
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология на развитието
- Развитие на децата
- Защо едни от най-известните хора в областта на технологиите забраняват на своите децата да използват електронни устройства
- Мобилните телефони вредят на детското здраве и съня
- Опасно ли е облъчването от мобилните устройства
- Екранното време може да забави развитието на деца между 2 и 4 години
- Спането пред телевизор или компютърен екран води до депресия
- Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим
- Дългото време пред екран в детството води до намаляване на умствените способности
- Дигиталните устройства могат да нарушат развитието на речта при децата
- Можем ли да преодолеем вредното влияние от екраните
- Деца под една година, гледали по-дълго телевизия, проявяват нетипично сензорно поведение в следващите години
Коментари към Екраните вредят на детския мозък, как да преодолеем негативния ефект