Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Психология Психология на развитието Развитие на децата Екраните вредят на детския мозък, как да преодолеем негативния ефект

Екраните вредят на детския мозък, как да преодолеем негативния ефект

от 27 март 2018г., обновено на 29 окт 2019г.
Екраните вредят на детския мозък, как да преодолеем негативния ефект - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

В съвременното общество продължителността на времето, прекарано във взиране в цифрови екрани, се повишава до тревожна степен. Малчуганите няма да се уморят да гледат в телевизора, таблета и телефона, но манията, която това предизвиква, е причина за безпокойство, отнасящо се до тяхното физическо и умствено здраве.

Децата използват приложения за игра, разговори, сърфиране и гледане на филми. Дейността обикновено е такава, че те не отделят поглед от екрана. Също не обръщат внимание на неща като поза, разстояние от екрана и яркост, което може да повлияе неблагоприятно на зрението и здравето им. Гледането на електронни екрани за продължителен период от време води до дискомфорт, усещане за сухи очи, дразнения и трудно фокусиране. Прекарването на твърде много време в една поза може също да доведе до болки в гърба и кръста, а в по-дългосрочен план и до малформации на гръбначния стълб.

Ако на вас ви е трудно да се справите с времето пред екрана, представете си какво всъщност се случва с ума на детето ви. Цифровите екрани са се превърнали в неразделна част от живота. Не е възможно да лишите детето напълно от тях, но е напълно възможно да сведете до минимум въздействието им над невръстните мозъци. Първата стъпка към това е да разберете защо те са вредни.

Какви са последствията от твърде много време пред екрана

Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ обикновеният малчуган прекарва около 8 часа на ден, гледайки в някакъв вид монитор. Използването на приложения за телефон или таблет се увеличава с напредване на възрастта. Въпреки че не може да се определи с голяма точност, изследванията показват, че децата, които прекарват прекалено много време, взирайки се в светлинните образи, са изложени на по-голям риск от дългосрочни проблеми със зрението. Според изследователите подрастващите, които прекарват много време в работа с приложения, вероятно развиват временна миопия (късогледство). За щастие ефектът е преходен и очите се възстановяват няколко минути, след като преминат към дейност без екран.

Ефектите на екрана не се ограничават до очите, те обхващат главоболие, виждане на двоен образ, проблеми с позата, болки в гърба, проблеми с концентрацията и съня.

Едно от най-сложните и притеснителни за лекарите неща е синята светлина, с която работят екраните, и това, че тя може да навреди пряко на ретината и да доведе дори до макулна дегенерация. Освен всичко друго, екраните влияят пряко на детските мозък и психика, излъчванията от тях са светлинни и залъгват ума, че получава сънищата, от които се нуждае, за да работи правилно. Сънят пък е важна съставна част от правилно функциониращата памет и вече заместен не се появява, което води до проблеми с процесите на паметта, а от там и с поведението.

Защита на децата от неблагоприятните въздействия на електронните екрани

Ако детето се оплаква от парене в очите, времето пред екран трябва да се редуцира. Представяме ви няколко полезни за целта съвета.

Измерете и намалете

Ограничете времето, което децата прекарват в гледане на телевизия. Нека времето с игрите на таблет, компютър и телефон е около час за малко дете и около два часа за учениците. За да се възприеме по-лесно от мозъка, е добре времето да е накъсано на две или три части.

Насърчете децата да играят на открито

Приложенията насърчават навици на заседналост, които са лоши за тялото и ума. Насърчавайте децата да прекарват известно време на открито за дейности, които изискват от тях да се движат и да взаимодействат с други деца. Нека играят на открито с връстници или с кучето, вместо да изгледат за десети път някое анимационно филмче. Прекарването на време на открито подпомага както стабилизирането на физическото състояние, така и умствената дейност, като позволява на мозъка да възвърне нормалните нива на хормоните.

Това прави децата по-спокойни и уравновесени в края на деня, като насърчава приемане на разнообразни модели на поведение.

Не използвайте електроника, за да занимавате детето

Поддържането на децата заети (независимо дали у дома или другаде) не трябва да се извършва чрез електроника, или телевизия. Това може и да осигури временен мир, но е ужасна идея. Вместо това е добре заниманията да са алтернативни с творчески играчки, книжки за оцветяване или пластични материали.

Уверете се, че сънят е здрав

Децата трябва да спят средно около 10 часа на денонощие. Сънят позволява на очите да се възстановят, на очния нерв да се отпусне и на мозъка да задейства процесите за обработка на спомените.

Погрижете се децата редовно да прекъсват заниманието с екрани

За да се предотврати сухотата на очите и психиката да не се натоварва, е добре облъчването от синята светлина да се накъса на времеви отрязъци. Така едновременно се предотвратява главоболието. Добре е екраните да се държат на отстояние и на всеки 20 минути работа с тях да има поне минута почивка, в която детето да се занимава с друга (най-добре раздвижваща и разсейваща) дейност.

Не позволявайте работата с екрани на тъмно вечер

Това е от изключителна важност за здравия нощен сън на детето. Използването на светещ екран „събужда“ очния нерв и целия мозък и пречи на отделянето на хормона на съня. За да имат децата здрав сън, поне 30-40 минути предварително трябва да се преустанови всякакво използване на екрани. Ако детето се приспива, играейки на телефона, то е добре да се организира алтернативен ритуал за заспиване.

Можете да прочетете повече по темата ТУК>>>

Редактор: Станислава Тонева
Източник: childdevelopmentinfo.com
Снимка: bgr.in

Още по темата:
  • Можем ли да преодолеем вредното влияние от екраните Можем ли да преодолеем вредното влияние от екраните
  • Екранното време може да забави развитието на деца между 2 и 4 години Екранното време може да забави развитието на деца между 2 и 4 години
  • Виртуален аутизъм – дефиниция и симптоми Виртуален аутизъм – дефиниция и симптоми
5.0/5 1 оценка

Коментари към Екраните вредят на детския мозък, как да преодолеем негативния ефект

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Екраните вредят на детския мозък, как да преодолеем негативния ефект
    www.framar.bg 
    на 19 July 2025 в 02:39
    Коментирайте "Екраните вредят на детския мозък, как да преодолеем негативния ефект"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология на развитието
  • Развитие на децата
  • Мобилните телефони вредят на детското здраве и съня
  • Екранното време може да забави развитието на деца между 2 и 4 години
  • Виртуален аутизъм – дефиниция и симптоми
  • Спането пред телевизор или компютърен екран води до депресия
  • Повече телевизия за децата, по-голям риск за здравето им
  • Опасно ли е облъчването от мобилните устройства
  • Дигиталните устройства могат да нарушат развитието на речта при децата
  • Ежедневното гледане на телевизия повишава риска от смърт
  • Мобилните телефони може да причинят безсъние
  • Защо едни от най-известните хора в областта на технологиите забраняват на своите децата да използват електронни устройства
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Велаксин - тръпнене и иглички по краката като страничен ефект

преди 1755 дни, 9 часа и 29 мин.

ИВЕРМЕКТИН - в кое ветеринарно лекарство се съдържа? Ефект при коронавирус?

преди 1929 дни, 14 часа и 34 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 2 дни, 13 часа и 21 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 7 дни, 16 часа и 43 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 9 дни, 16 часа и 20 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 14 дни, 14 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИБУПРОФЕН ПОЛФА таблетки 200 мг * 20

КАНТАБ ПЛЮС таблетки 32 мг / 12.5 мг * 28 НОБЕЛ

АКАРД таблетки 150 мг * 30

ДЖЕЙМИСЪН ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули 500 мг * 60

НАЗО ЛИБЕРО ХИПЕРТОНИЧЕН НАЗАЛЕН СПРЕЙ С МЕНТОЛ И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БИОХЕРБА ТРОЙЧАТКА капсули 250 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 16:49:50

БИО БАЛАНС саше * 10 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 16:24:21

ЕСКИМО ЗА ДЕЦА сироп 105 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 16:08:56

ЕРДОМЕД прах 175 мг / 5 мл 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 15:56:03

ДЖЕЙМИСЪН ПРОБИОТИК 10 капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 15:42:55
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival