Можем ли да преодолеем вредното влияние от екраните
Екрани навсякъде, компютърът на работа, телефонът, докато сме в движение, телевизорът вечер. Знаем, че е вредно за психиката ни, и въпреки това не правим нищо, за да ограничим употребата им. Дори и да не сме вманиачени в сърфирането и гледането на новини, се оказваме обсадени от екрани. Даваме ли си обаче сметка колко вреди нанася синята светлина на здравето ни?
Всички са чували, че може да се пристрастят към взирането в тях, че това нарушава съня им и обърква мозъка им, но нямат избор, защото екраните са неизменна част от ежедневието. Ние сме възрастни и се справяме някак с негативите, които съвременният стил на съществуване ни носи, но на същите влияния са изложени и децата ни.
Трябва ли да се изолираме напълно от техническия прогрес на човечеството, за да преодолеем вредите, които ни нанася?
Разбира се, че не. Пораженията, които екраните причиняват на нервната система и психиката, могат да бъдат преодолени. Ето няколко стратегии, с които да се намалят последствията от ежедневното ни взиране в тях.
Увеличете разходките сред природата
Изследванията показват, че излагането на слънчеви лъчи и естествени зелени гледки, подобрява работата на нервната система, с времето намаля нивата на стрес и възстановява възможностите ни за концентрация. Разходката сред природата ще осигури време на очите ви да работят, без да са стресово напрегнати и това ще намали вътрешното ни напрежение. Слънчевите лъчи могат да намалят симптомите при дефицит на внимание и да са полезни за постепенното възстановяване на здравия нощен сън, противодействайки на ефектите от екрана.
Повече физическа активност
Тя ще осигури на мозъка ни количество хормонални промени, които са нужни, за да балансира нанесените вреди. Липсата на равновесие може да доведе до изключително неприятни безсъние, кошмари, хронична умора и проблеми с паметта. Свободните игри и спортът не само развиват вестибуларния апарат и компенсират напрягането на очния нерв, но и насърчават интеграционните процеси, овладяването на нови умения, способността на мозъка да разполага с телесните възможности свободно.
Повече сън
Ефектът от екраните влияе на двете фази на съня изключително силно, може да доведе до проблеми със заспиването и поддържането на качествена нощна почивка. Специалистите препоръчват да се създаде хигиена на съня, защото ако той е все още запазен в здравата си и оптимална форма, е един от най-добрите пречистващи механизми на мозъка ни. За да продължи да бъде такъв, учените препоръчват спалнята да е пространство без екрани, с плътни завеси и истинска тъмнина, за да работи като пречиствателна станция за мозъка ни. Така ще запази свойството си да понижава напрежението и стресовите нива ефективно.
Творческа дейност
Препоръчителна е за облекчаване на стреса и негативни емоции. Според проучванията се оказва и изключително добра за понижаване на напрежението след взиране в екран. Дейности, свързани с творчески решения или изразяване на емоции, ще свалят стреса и ще подпомогнат разтоварването на ума ви. Дали ще се отдадете на плетене, рисуване или грънчарство, няма значение, важното е да отпуснете нервната система.
Медитативни практики и йога
Може да е трудно да накарате децата да практикуват медитация, но пък много от тях се въодушевяват от йога позите. Това ще осигури на вас и малчуганите спокойствие, като ще възвърне част от енергията, изгубена в ежедневните задължения. Учените са открили, че продължителното занимаване с йога и медитация, води до отпускане на нервната система, повишаване на мускулния тонус и балансиране на хормоните. Според тях свръхстимулацията на мозъка от екраните може да бъде преодоляна изключително ефективно с помощта на медитативните техники.
Приближаване на режима ни максимално до природните цикли
Проучванията показват, че вътрешният часовник на тялото му дава възможност да се справя най-ефективно със специфичните видове натоварване в различните части на денонощието. Вечер очите са по-изморени, умът е по-напрегнат и заедно искат своята почивка, вместо заставането пред компютърния или телевизионен екран, което редовно им причиняваме.
За финал, помнете, че за да осигурим по-качествена релаксация на ума си, най-разумно е в тъмната част от денонощието просто да не го облъчваме със светлина от екрани.
psychologytoday.com
Снимка: unsplash.com
СТАТИЯТА е свързана към
- Поведенческа психология
- Психика и тяло
- Защо едни от най-известните хора в областта на технологиите забраняват на своите децата да използват електронни устройства
- Мобилните телефони вредят на детското здраве и съня
- Опасно ли е облъчването от мобилните устройства
- Екранното време може да забави развитието на деца между 2 и 4 години
- Спането пред телевизор или компютърен екран води до депресия
- Как дигиталните устройства повлияват здравето на очите и как да ги предпазим
- Екраните вредят на детския мозък, как да преодолеем негативния ефект
- Дългото време пред екран в детството води до намаляване на умствените способности
- Дигиталните устройства могат да нарушат развитието на речта при децата
- Деца под една година, гледали по-дълго телевизия, проявяват нетипично сензорно поведение в следващите години
Коментари към Можем ли да преодолеем вредното влияние от екраните